CA 19 9 Testi Neden Yapılır? CA 19-9 Yumurtalık Kisti Kanser İlişkisi

CA 19 9 Testi Neden Yapılır? CA 19-9 Yumurtalık Kisti Kanser İlişkisi

Cea 19 9 olarak da bilinen CA 19 9 kan testi kanda CA 19-9 olarak adlandırılan antijen seviyesini ölçmek için yapılır. Antijenler, vücudun bağışıklık sistemini uyaran maddelerdir. Pankreas kanserinden safra kesesinde taşa, yumurtalık kistine kadar çeşitli nedenlerden dolayı CA 19 9 testi sonuçlarınız yüksek çıkabilir. CA 19-9 testi sonucu 37 U / mL’den düşük olmalıdır, bu orandan yüksek olması vücutta çeşitli hastalıklara, kansere işaret edebilir.

CA 19-9 kişinin kanser olup olmadığına dair bize önemli ipuçları verse de, bu test kanser tarama testi olarak kullanılamaz.

CA 19-9 testi neden yapılır?

  1. Yumurtalıklarda kist olup olmadığını tespit etmeye yardımcı olmak
  2. Vücutta tümör, kanser olup olmadığını anlamaya yardımcı olmak
  3. Pankreas kanserinin takibi, ilaçların işe yarayıp yaramadığının tespit edilmesi
  4. Pankreas kanserinin nüks edip etmediğini belirlemek

CA 19-9 normal değerleri nedir?

CA 19-9 testi sonuçları laboratuvardan laboratuvara hafif farklılıklar gösterebilir. Hatta test sonuçlarınız normal olmayıp herhangi bir sağlık sorununuz da olmayabilir. 

Rochester Üniversitesi Tıp Merkezi CA 19-9 Testi normal değerlerini şu şekilde bildiriyor;

CA 19-9 Testi normal değeri 37 U / mL’den düşük olmalıdır. 37 U/ml’nin üzerindeki değerler anormal olarak kabul edilir. Sağlıklı kişilerde hafif derecede geçici yükselmeler görülebilir.

Ancak CA 19-9 Testinizin yüksek olması %100 kanser olduğunuz anlamına gelmez. Pankreas kanserlerinin %70-90’ında yükselen bu test, safra tıkanıklıkları, safra kesesi taşı, kistik fibroz, pankreas iltihaplanması ve siroz gibi karaciğer hastalıklarında da yükselebilir.

CA 19-9 37 U / mL’den düşükse, kanser olmayabilisiniz.

CA 19-9 37 U / mL’nin üstünde ise, pankreas, karaciğer, safra kesesi, akciğer, kolon ya da mide kanseri olabilirsiniz.

CA 19-9 normalden yüksekse ancak 75 U / mL’den düşükse bu durum pankreas iltihabı,  safra kesesi enfeksiyonu, karaciğer hastalığı, safra taşı veya kistik fibroz adı verilen bir hastalıktan kaynaklanabilir.

Tetkiklerin 15 gün veya 1 ay içinde tekrar edilmesi ve çıkan sonuca göre ilgili organlara ait görüntüleme yöntemlerinin yapılması gerekir. 

CA 19-9 neden yükselir?

  1. Pankreas kanseri, yumurtalık, over kanseri, mide ,gastrik kanser, safra yolları kanseri gibi kanserlerde
  2. Sarılık hastalığında
  3. Romatizmal hastalıklar
  4. Meme kanserinde
  5. Böbrek hastalıklarında
  6. Mide, bağırsak kanalında, pankreasda, karaciğerde, safra kesesinde iyi huylu urlar ,tümörler

Ca 19-9 testi ile ilgili doktorlara sorular cevapları;

Sual: Rutin bir test yaptırdım CA 19-9 40 çıktı ben epey telaş yaptım, gaitada gizli kan testi yaptırayım mı, bu oran yüksek mi?

CEVAP

Genel Cerrahi Doktor Gülüm Altaca’nın cevabı: (Bu değerler normal kabul edilir. CA 19-9 da 3-5 birimlik oynama birşey ifade etmez. Ayrıca sigara içenlerde daha yüksek çıkması da normaldir. CA19-9 hafifçe yüksek çıktı diye gaitada gizli kan baktırılması da gereksiz. Bence bunu unutun, normal hayatınıza devam edin.)

Sual: Yumurtalık kistim için ca 125 ve ca19-9 değerlerime bakılmıstı ıkı ay once ca 125 degerım referans 0-35 iken 47 cıkmıstı ca 19-9 değerim ise referans 0-35 iken 41 çıkmıstı doğum kontrol hapını kullandıktan sonra (1 ay sonra) bu testleri tekrarladım ca 125 referans 0-35 iken 10 a düştü fakat ca 19-9 değerim 0-37 referansında 39.9 cıktı yanı gecen aydan 3 değer dusme oldu bu testin uzerinden 2 ay gectı ca 19-9 u tekrarladım busefer 46.9 çıktı

CEVAP

Genel Cerrahi Tuğrul Tansuğ’un cevabı: (Tümör belirteci dediğimiz bu maddelerin kan değerlerinin yükselmesi tek başına bir teşhis koydurmak için yeterli değildir. Söz ettiğiniz yükselmeler çok küçük oynamalar. İyi huylu birçok durumda böyle hafif yükselmeler olabilir. Örneğin CA 19-9 safra yolları ve pankreas kanseri ile ilgili bir belirteçtir fakat safra yollarının ve pankreasın iyi huylu bazı hastalıklarında da yükselebilir. Bu tahliller ancak önceden kanser teşhisi konulmuş ve tedavi uygulanmış hastalarda takipte bir anlam taşır. Nüksü erken yakalamaya yarar. Onun dışında kafa karıştırmaya neden olur yalnızca.)

Sedimantasyon Yüksekliği Kanser Belirtisi midir Ve Nasıl Düşürülür? Tıklayınız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz