Burun Tıkanıklığına Doğal Yöntemler

  • ALTERNATİFTIP
  • Burun Tıkanıklığına Doğal Yöntemler için yorumlar kapalı
  • 764 kez görüntülendi

Burun Tıkanıklığına Doğal Yöntemler

Burun tıkanıklığı, bireye ciddi rahatsızlık vererek hayat kalitesini yerle bir eden bir rahatsızlıktır. Vaktinde önlemler alınmazsa daha da ciddi hastalık ve sonuçlara neden olabilmektedir. Birey sürekli olarak ağzından nefes alışverişi gerçekleştirmek zorunda kalmakla birlikte, kendini sık tekrarlayan boğaz enfeksiyonlarıyla beraber yatağa mahkum olabilir. Horlama ve kalitesiz bir uykuyu beraberinde getiren burun tıkanıklığı sabahları ağız kuruluğu oluşmasına neden olur. Akciğer ve kalp sorunu olanların durumu, erken müdahale edilmezse daha da kötü olabilir. Yani burun tıkanıklığını hafife almak ve gerek yaşandığı sırada gerekse de sonrasında önlemler alınmalıdır. Bunun yanında tıkanıklığı açmak için doğal yöntemler kullanılabilir.

burun-tikanikligi-icin-dogal-yontemler

Bu yöntemlerden birisi yiyeceklere baharat koymaktır. Acı baharatlara vücut bir refleks olarak tepki vererek burun akıntısına neden olur. Bu akış tıkanıklığa sebep olmuş olabilen yabancı maddelerin atılmasını ve tıkanıklığın açılmasına yardım edebilir.

Diğer yöntem ise buhar kullanarak açmaktır. Burundan buhar çekmek üretilen salgının kırılmasına ve tıkanıklığın giderilmesi için en kolay yoldur. Ilık bir duş alınabilir, çay ya da sıcak bir çorba yavaşça içilebilir. Kişi yüzünün üst kısmına nemli bir havlu koyarak tıkanıklığın giderilmesi için yardım olabilir. Günde iki ya da üç kez yapılmalıdır.

Burun tıkanıklığı yaşanan günlerde çinko içeren besinler tüketmek sinüslerin açılmasında etkin rol aldığı bilimsel olarak kanıtlanmış bir durumdur. Bu besinler arasında; midye, kırmızı et, badem, yerfıstığı, ıspanak ve mantar bulunmaktadır.

Soğan ya da sarımsak koklamak, mentollü spreyler ile aynı etkiye sahiptir. Soğan ya da bir diş sarımsak koklamak burun duvarlarını rahatsız eder ve tıkanıklığın giderilmesini sağlar.

Ev uygulanabilecek belki de en basit yöntem tuzlu sprey hazırlamaktır. Bu yöntem istenilen süre boyunca kullanılabilir. Burun açıcı ilaçlar gibi zorla burun açma etkisi yapmaz. Aksine tuzlu sprey burun duvarlarını nemlendirerek kişiyi rahatlatır. Bu işlemi gerçekleştirmek için az miktarda su ve tuzu iyice karıştırmak gerekiyor.

Son yöntem olarak aromaterapi kullanılabilir. Kişinin bulunduğu odayı nemli tutmak için kaynattığı bir demlik suyun içine birkaç damla okaliptüs yağı damlatarak tıkanıklık giderilebilir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.