Bulaşıcı Hastalıklardan Korunma Yolları

Bulaşıcı Hastalıklardan Korunma Yolları

Bulaşıcı hastalıklarının en bilinenlerinden bazıları hepatit B, hepatit C, kızamık, verem, HIV ve grip gibi hastalıklar kişiden kişiye bulaşabilmektedir. Bu tip hastalıkların bazıları hava yoluyla, temas ederek, sindirim sistemi veya kan yolu ile bulaşmaktadır. Bulaşıcı hastalıklar genel olarak kapalı ortamlarda bulaşmaktadır. Ofis, alışveriş merkezi, pazarlar gibi kapalı ortamlarda başka kişilere hastalık bulaşabilmektedir. Bulaşıcı hastalıklar için tedbirler alarak korunabilirsiniz.

Bulaşıcı Hastalıklar ve Nedenleri

Kişiye dışarıdan gelen etken sayesinde bulaşabilen hastalıklara denilen bulaşıcı hastalığının birçok çeşidi vardır. Bunlardan bazıları şu şekildedir;

Hava Yolu İle Bulaşan Hastalıklar

Nezle, Suçiçeği, Kızamık, Verem, Grip, Kabakulak gibi hastalıklar hava yolu ile bulaşmaktadır. Bu tip bulaşıcı hastalıklara yakalanmamak için dışarıda gezerken veya herhangi bir ortama oturduğunuz zaman hasta olan kişilere yaklaşmamanız gerekmektedir.

Temas Yoluyla Bulaşan Hastalıklar

Bu tip hastalıklar öpüşme, tokalaşma veya sarılma gibi eylemler yapıldığı zaman bulaşmaktadır. Grip, uçuk, verem gibi hastalıklar temas yoluyla hastalık yapmaktadır.

Kan Yoluyla Bulaşan Hastalıklar

Halk ağızında sarılık olarak bilinen Hepatit, bir karaciğer rahatsızlığıdır. Alkol, virüsler, ilaç, toksik maddeler hepatit olma nedenlerinden bazılarıdır. Endoskopi, kan yoluyla ve akupuntur gibi işlevler ile bulaşmaktadır. Hepatit B ve C olarak bilinen hastalık bu nedenlerle oluşmaktadır. Hepatit B vücuda girdiği zaman 6 ay sonra kandan atılır. Fakat yüzde 10 kısımlık virüs vücutta kalır. Bu virüs bazıları tarafınca bir sıkıntı yaratmaz ama bazıları tarafından büyük sorun teşkil eder.  Bu hastalığa yakalananlar tedavi olma şansı yüzde 90’dır. Bu hastalıktan korunmak için doğum yapıldığı zaman hemen çocuğa aşı yapılması gerekmektedir. Korunarak cinsel ilişkiye girmek ve başkaların özel kullandığı eşyalara dokunmaması gerekmektedir.

Hepatit C’de bir karaciğer rahatsızlığıdır. Bu hastalığa yakalanan kişilerin yüzde 80’ni kronik enfeksiyon yaşanmaktadır. Genellikle bu hastalık belirti vermemektedir. Bu nedenle müdahaleler geç yapılmaktadır. Dünya’da 180 milyona yakın kişide bu virüs bulunmaktadır. Hepatit C’den korunmak için henüz bir aşı yapılmamıştır. Anneden bebeğe plasenta yolu ile ve cinsel yollarla geçmektedir. Bu iki kriterlere dikkat edilmesi gerekmektedir.

Genel Olarak Korunmanın Yolları

Bulaşıcı hastalıklardan korunmak için kapalı ortamlarda çok bulunmamanız, ellerinizi sıklıkla yıkamanız, cinsel ilişkilere girdiğiniz zaman korunmanız ve aşı yaptırmanız bu hastalıklardan korunmanızı sağlayacaktır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz