Buerger Hastalığı Nedir, Tedavisi Nasıldır?

  • HASTALIKLAR
  • Buerger Hastalığı Nedir, Tedavisi Nasıldır? için yorumlar kapalı
  • 931 kez görüntülendi

Buerger Hastalığı Nedir, Tedavisi Nasıldır?

Buerger hastalığı nedir, kimlerde görülür gibi çeşitli konularla giriş yapalım, öncelikle hastalığın damar hastalığı olduğundan başlayabiliriz. Genel olarak atardamarları etkilese de toplardamarları da etkilediği görülebilmektedir, 20 ile 50 li yaş aralıklarında rastlanılmaktadır. Özetlemek gerekirse sigara kullanıcılarının daha sık yakalandığı bir hastalıktır bu nedenle de önceleri sık olarak erkeklerde görülse de günümüzde artık kadınlarda görülme olasılığı da artmaktadır. Hastalığın özeti kan damarlarının iltihaplanarak tıkanmasından kaynaklıdır, şiddetli ağrılar ile birlikte açık yaralar gözlemlenir ayrıca kangren olma riski de giderek yükselmektedir. Böylece de tedavi edilmeyen buerger hastalıklarında kangrene bağlı olarak uzuvların kesilmesi ve kaybedilmesi söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle de önemsenmesi gereken ve dikkat edilmesi gereken bir hastalık türüdür denilebilir.

Buerger hastalığı temel nedenleri arasında sigara tüketimi gelmektedir, bilindiği üzere sigara kullanımın kalp ve damarlar üzerinde olumsuz etkileri herkesçe bilinmektedir. Bu nedenle de sigara kullanımının bu hastalığa sebep olması kaçınılmazdır. Ancak başlı başına sigara kullanımı da işkillendirilemez, diğer nedenleri arasında soğuk hava kaynaklı travmalarda neden olabilmektedir. Ayrıca bunların dışında da kalsiyum ve kolin metabolizma bozuklukları da buerger hastalığında etkin rol oynamaktadır. Belirtileri konusuna gelecek olursak da, ayrıca belirtiler birden ortaya çıkabileceği gibi sinsi bir ilerleme de gösterebilir. Belirtiler 1 ve 2 ay gibi sürelerle 1 ve 2 yıl arasındaki süreler ile değişebilir, herhangi bir eylem sonrasındaki ağrılar dinlenme ile geçmiyorsa ve normal ağrı kesiciler bu ağrılara etki etmiyorsa kuşku duyulması gereken bir durumdan söz ediliyor olabilir. İlerleyen zamanlarda açık yaralar ve kangren oluşumlarına da rastlanabilir.

Buerger hastalığı tedavisi nasıl yapılır? Öncelikli olarak erken teşhisin önemine dikkat çekmemiz gerekir, diğer bütün rahatsızlıklarda olduğu gibi erken teşhiste bu hastalıkta uzuv kayıplarına ve ölümle sonuçlanacak vakaların önüne geçebilmektedir. Ayakta soğukluk, ayak cildinin renklerinde değişiklik ve yürürken ya da spor yaparken hissedilen ağrılar gözlemlenmesi durumunda acilen doktora başvurulmalıdır. Aslında tedaviden önce hastalığın ilerlemesini engelleyici ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Bunlarda damar genişleticiler, pıhtı atımını önleyiciler ve kan sulandırıcılar verilerek tedavi edilir ancak ilerlemenin önüne geçilemediği durumlarda cerrahi müdahale ile sinir düğümleri açılır. Bunların dışında tedavi süresince hastaların soğuktan kaçınmaları, tırnaklarını derin olacak şekilde kesmemeleri, yumuşak ve rahat ayakkabı kullanmaları ayrıca gece çorap giyerek uyumaları gerekir. Tabi tüm bunların dışında öncelikli olarak hastanın sigarayı bırakması kesin kez gereklidir, aksi takdirde hastalığın ilerlemesi ya da tedavisi asla mümkün olamayacaktır. Damarlar ile ilgili bir rahatsızlıktan bahsedildiği için öncelikle korkulması gereken organların başında kalp gelse de kanın dolaşım yapamadığı diğer uzuvlarda en az kalp kadar gözetlenmesi gerekenlerdir. Çünkü kangren başlangıcı gözlemlenmesi durumunda uzuvların kurtarılabilmesi çok zor bir seviyeye çıkmaktadır, mümkün olduğu kadar soğuktan kaçınılmalı ve damarların daha fazla tıkanmasını engellemek için elbette en başta sigara kullanımı bırakılmalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.