Dünden kalan pilavı ısıtırken dikkatli olun

Dünden kalan pilavı ısıtırken dikkatli olun

Hemen her evde yapılan bir şeydir dünden kalan yemekleri ısıtmak. Elbette artan kalan yemekleri çöpe atmak doğru değil. Bu yüzden tüketeceğimiz miktarda yemek yapmak doğru olacaktır. Zira tekrar tekrar ısıtılan yemekler aslında sağlık açısından oldukça riskli.

Pilav yaptınız ve kalanı ertesi gün yemeyi düşünüyorsunuz. Fakat pilavı doğru ısıtma yöntemiyle ısıtmadığınız takdirde aslında zehirlenmelere de yol açıyorsunuz. Kuzey Carolina Üniversitesi Gıda Güvenliği Uzmanı Benjamin Chapman bir araştırma yaptı ve pirinç ile ilgili inanılmaz bilgilere ulaştı. Araştırmaya göre pirinci pişirdiğinizde pirinçte bulunan bacillus cereus mikrobu ölmeyebiliyor.

Zehirlenmeye neden olabilir

Toprakta ve besinlerde bulunabilen bu bakterinin bazı türleri gıda kaynaklı hastalıklara ve en kötüsü besin zehirlenmesine yol açıyor. Pişirme esnasında ölmeyen bu bakteri oda sıcaklığında bekletildiğinde gelişmeye ve üremeye başlıyor. Pilavda bulunan su ve diğer maddeler de bakterinin gelişmesine uygun ortamı sağlıyor. Gelişen bu bakteriler sıcağa dayanıklı toksin oluşturuyor. Bu toksinler ise mide bulantısına, ishale ve zehirlenmeye yol açıyor.

Mutlaka buzdolabında bekletin

Eğer artan kalan pilavı ısıtıp tekrar tüketecekseniz bunu doğru yöntemle yapmanız şart. Kalan pilavı olabildiğince çabuk soğutmalı ve buzdolabına kaldırmalısınız. Unutmayın, pilav pişirildikten sonra en geç 1 saat içerisinde buzdolabına konmalı.

Pilavı tekrar ısıtırken soğuk kısım bırakmayın

Pilavı yeniden ısıttığınızda soğuk kalan bir kısım olup olmadığını kontrol edin ve birden fazla kez ısıtmayın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz