Boyun El Bacak Kol Ayak Parmak Morarması Morluğu Nasıl Geçer? Bitkisel

Boyun El Bacak Kol Ayak Parmak Morarması Morluğu Nasıl Geçer? Bitkisel

Morarmanın birçok sebebi olabilir fakat çoğu normal hafif sakatlıklardan oluşurlar ve pek de ciddi bir sorun teşkil etmezler. Morarma el, boyun bacak, göz, parmak, ayak gibi vücudun çeşitli uvuzlarında meydana gelebilir. Morarma, cildin renk değiştirmesi, acı ve şişme gibi belirtiler ile kendini gösterir. Bu sorun aslında, cildin hemen altındaki kısımda kan damarlarının hasar alması sonucu cildin altında kanama olması sorunudur. Genelde pembe veya kırmızı renkte başlar ve birkaç saat içerisinde mavi veya mor renk alırlar. Hasar görmüş damarlar ne kadar cilde yakınsa bu rengin koyuluğu da o kadar yüksek olur. Cildin darbe almasının dışında K ve C vitamini eksikliği, kansızlık, kullanılan ilaçların yan etkileri, çeşitli kan hastalıkları ve lösemi de ciltte morarmaya yol açabilir. Hassasiyetinize bağlı olarak bu morarmalar günler ve hatta aylar boyunca kalabilir. Fakat iyileşme sürecini hızlandırmak için evde uygulayabileceğiniz bazı basit yöntemler bulunmaktadır. İşte morarmaları geçiren doğal çözümler;

Soğuk Kompres

Soğuk kompres  uygulamak acıyı ve şişmeyi azaltmak için çok etkilidir. Buz, kan damarlarını inceltmeye yardım ederek, kanın cilde ve dokulara daha fazla yayılmasını önler. Böylece ciltteki morarıklığı giderir

 1. Bir havluya bir miktar buz koyup, havluyu sarın. Bu havlu ile 15 dakika boyunca  morarmış bölgeye uygulayın. Bunu morarma başlar başlamaz yapın. 24 saat boyunca her birkaç saatte bir tekrar edin. Eğer buzunuz yok ise donmuş sebzede kullanabilirsiniz.
 2. Buzu çok rahatsız edici bulanlar, soğuk suya batırılmış bir bez de kullanabilirler. Rahatlatıcı etkiyi arttırmak için birkaç damla lavanta yağı da ekleyebilirsiniz.

Not: Buzu doğrudan cildinize değdirmeyin.

Elma Sirkesi

Doğal iltihap önleyici olması sayesinde elma sirkesi ciltteki morarmaları geçirebilir. Bildireceğimiz yöntemi birkaç gün boyunca uygulayın.

 1. Bir bezi veya kağıt kavluyu, biraz su ile seyreltilmiş elma sirkesine batırın ve morarıklığın üzerine 10 dakika boyunca yerleştirin.
 2. Ayrıca bir parça çiğ veya kavrulmuş soğan parçasını da elma sirkesinin içerisine batırabilirsiniz. Daha sonra bu soğanı morarıklığın üzerinde 15-20 dakika boyunca bekletin.

Not: Bu yöntemleri eğer açık bir yaranız var ise uygulamayın.

Kantaron Yağı

Sarı kantaronun iltihap önleyici özellikleri vardır ve ciltteki morarmanın geçmesine yardımcı olur. Ayrıca doğal bir ağrı kesici olarak da görev yapar.

 1. Sarı karaton yağını birkaç gün boyunca günde birkaç defa morarıklığın üzerine sürün.
 2. Alternatif olarak 2 yemek kaşığı sarı karatonu, bir bardak sıcak su içerisinde 10-20 dakika boyunca demleyebilirsiniz. Bu çayı morarmalarınız geçene kadar günde bir defa için.

Esansiyel Yağı

Morarma üzerinden birkaç gün geçtikten sonra, morarmış bölgeye esansiyel yağ ile masaj yapmak kan dolaşımını hızlandıracak ve morarmayı gidermeye yardım edecektir.

 1. 5 damla kalendula yağını, 2 damla rezene yağını, 1 damla selvi yağını, 4 tatlı kaşığı üzüm çekirdeği yağı içerisine karıştırın.
 2. Bu yağ karışımını morarmış bölgeye sürün.
 3. Günde bir defa uygulayın.
 4. Bu yöntemlerin yanı sıra morarmış bölgeyi yukarıda tutarak kan toplanmasını önleyebilirsiniz. Ayrıca morarmış bölgedeki kasları fazla kullanmamaya çalışın.

Bitki Çayı

Morarmaları gidermek için bitki çayı da kullanabilirsiniz.

 1. Birer tatlı kaşığı kurutulmuş papatya çiçeği ve lavanta çiçeğini, bir bardak sıcak suya koyun.
 2. Üzerini kapatıp, 15 dakika boyunca demlenmesini bekleyin.
 3. Karışımı süzüp, buzdolabına koyun.
 4. Bir bezi bu soğuk çaya batırıp, soğuk baskı olarak uygulayın.
 5. Bu yöntemi ilk 24 saat boyunca birkaç defa uygulayın.

Sıcak Kompres Uygulaması

İlk şişme gittikten birkaç gün sonra, sıcak kompres uygulamak morarıklığı geçirmeye yardımcı olabilir. Kan damarlarını genişletmeye ve kan dolaşımını hızlandırmaya yardım eder. Bir bezi sıcak suya batırıp, moraran bölgeye bastırarak bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Alternatif olarak bir sıcak su torbası da kullanabilirsiniz. Fakat morarma olduktan sonraki ilk birkaç gün boyunca sıcak baskı uygulamayınız. Bu, cilt altındaki kanamayı arttırabilir.

Eşekkulağı Bitkisi

Eşekkulağı otu yüzyıllardır yaralar, burkulmalar ve morartılar için kullanılan bir yöntemdir. Eşekkulağı çayını bunun için kullanabilirsiniz. Birkaç gün boyunca soğuk kompres olarak kullandıktan sonra, sıcak kompres uygulayabilirsiniz.

 1. Bu amaçla bir eşekkulağı çayı hazırlamak için, bir yemek kaşığı kurutulmuş eşekkulağı bitkisini, bir bardak sıcak su içerisinde 15 dakika boyunca demleyebilirsiniz.

Arnika Bitkisi

Bu bitki, morarmaya sebep olan iltihabı azaltır, acıyı azaltır ve kan dolaşımını hızlandırır böylece morarmayı giderir. Arnika bitkisini ve aşağıda geçen bitkileri aktardan alabilirsiniz.

 1. Birer yemek kaşığı arnika otu, binbirdelik otu, hamamelis kabuğu ve papatya yaprağını karıştırın. 4 damla lavanta yağı ve 2 yemek kaşığı soğuk su ekleyin. Bir bezi bu karışım içerisine sokup, moraran bölgeye koyun. 15 dakika bekletin. Bu yöntemi birkaç gün boyunca günde birkaç defa uygulayın.

Not: Arnikayı açık yaraya sürmeyin.

K Vitamini

K vitamini, kan pıhtılaşmasını düzenleyerek, morarmayı azaltır.

 1. K vitamini kremini günde 2 defa moraran bölgeye sürün.
 2. Adi yonca, ıspanak, brokoli, marul, lahana ve diğer yeşil yapraklı bitkileri içerdikleri yüksek K vitamini seviyeleri nedeniyle bolca tüketin.
 3. Ayrıca K vitamini haplarını da doktorunuza danıştıktan sonra alabilirsiniz.

Not: Eğer kan inceltici ilaçlar kullanıyorsanız veya kan pıhtılaşması problemi geçmişte yaşadıysanız, K vitaminini kullanmayın.

Bromelayin Öz Suyu

Bromelayin, ananas içerisinde bulunan bir protein sindirici enzimdir. Güçlü iltihap önleyici özellikleri vardır ve yapılan araştırmalar sonucunda morarmaları hızlı bir şekilde iyileştirdiği kanıtlanmıştır.

 1. Günde 3 defa 250-400 mg’lık bromelayin kapsülünü morartılar geçene kadar yutun.
 2. Ayrıca taze ananasta giyebilirsiniz. Fakat sadece ananas yemek morarmaları geçirecek kadar brolemayin içermeyecektir.

Eğer bir sakatlık veya geçerli bir sebebi olmadan morarma meydana gelirse veya morarma etrafında bir enfeksiyon belirtisi var ise doktorunuza danışınız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz