Bitki Bazlı Diyetle İlgili Beslenme Endişeleri: Mitler ve Gerçekler

Bitki Bazlı Diyetle İlgili Beslenme Endişeleri: Mitler ve Gerçekler

Bitki bazlı yiyecekler, hayvan yiyeceklerine göre daha sağlıklıdır. Bireyler, protein, demir, amino asitler, vb. Gibi temel besinleri nereden aldıkları gibi beslenme hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olmalıdır. Vegan diyetleri bu besinlerle, minerallerle, vitaminlerle ve antioksidanlarla doludur.

En Çok İnsanları İlgilenen Başlıca Konular

Bitki temelli gıdaların tüketimi konusunda bireyler için en önemli endişe, yeterli protein içerip içermedikleridir. Yediğimiz her şey biraz protein içeriyor. Aynı şekilde, amino asitlerin yanı sıra yeterli protein içeren sebzelerde , kahverengi pirinçte, tohumlarda, fasulyede, kuruyemişte ve yulafta da geçerlidir.

İnsanlar için başka bir endişe, bazı belirli besinlerin ancak bu yiyecekleri yiyerek elde edilebileceği bildirildiği hayvan bazlı yiyeceklerin pazarlanmasıdır. Örneğin, süt ürünleri, sadece kalsiyum tedarikçileri olacak şekilde pazarlanmaktadır. Bu sadece yanlış. Kalsiyum, lahana, badem ve brokolide bol miktarda bulunur.

Bazı kişiler demir alımları konusunda da endişe duyuyorlar ancak baklagillerde ve koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulundukları için endişelenmeleri gerekmiyor. Omega-3 yağ asitleri sadece balıklarda bulunmaz, çünkü bunları keten ve chia tohumlarından alabilirsiniz. D vitamini konusunda rahatsızsanız, en iyi kaynağı bitki bazlı diyetlerde bulunmadığı için güneştir.

Vegan Diyetlerle İlgili Asıl Endişe

Bitki bazlı yiyeceklerin tamamen kaygısız olduğu varsayılmalıdır ve gerekli tüm besinleri sağlayın. Bazı özel besinlerin Vitamin B12 gibi vegan en sağlıklı diyetlerde bulunmadığı doğrudur . Bu vitamin takviyeli ürünlerden, özellikle sütlerden (bitki bazlı) ve tahıllardan kolayca elde edilebilir.

Güçlendirilmiş besleyici maya, özel peynirli tadı olduğu için vegan yiyiciler için zengin bir B12 Vitamini kaynağıdır, ancak tamamen ona bağlı olmamalıdır. Mantar ve spirulina da B12 vitamini için iyi bir kaynaktır. En iyi seçim, bu spesifik vitaminle ilgili bir sıvıyı veya takviyeyi tüketmektir.

Tüm Yiyenler İçin Var Olan Gerçekçi Kaygılar

Eğer vegan yiyecekleri seviyorsanız, antioksidan, mineral ve vitamin sağlayabilecek çiğ ve pişmiş yiyecekler almalısınız. Temel besin gereksinimlerinizi yerine getirmek için çeşitli sebzeler yemeye çalışın. Ayrıca aşırı şekerler, işlenmiş gıdalar ve sağlıksız yağlar yemekten kaçının, böylece stresli veya sağlıksız bir vücut alamazsınız.

Bütün yiyecekleri yemek

Ebeveynlerimiz sebzelerin süt ve ete kıyasla sağlıklı beslenmeleri konusunda haklıydılar. Vatandaşları süt ve ete bağımlı olan ve ayrıca kanser, obezite, diyabet ve kalp problemleri gibi kronik hastalıklarla karşı karşıya olan zengin ülkelerde kanıtlar kolayca bulunabilir. Bitki bazlı bir yiyicinin besin eksikliğinden öldüğünü hiç duydunuz mu? Öte yandan, diyetle ilgili sorunlar nedeniyle ölen kaç et sevdası tanıyorsunuz? Bu iki kaygıyı karşılaştırabilir ve hangisinin daha çarpıcı olduğunu kendiniz yargılayabilirsiniz. Şimdi tüm gerçekler ve gerçekler önünüzde.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz