Kabağın Faydaları

Kabağın Faydaları

Kabağın Faydaları

“Kabağa devam edin, zira o, aklı arttırır ve baş ağrısına da iyidir.”
“Kabak, hem dimağı besler, hem aklı arttırır.” (Ramuzü’l-Ehadis).
Peygamberimizin (S.A.V) kabağı sevdiğini ve hoşlarına gittiğini yine aynı hadis kitabından öğreniyoruz.
Kabak hakkında son zamanlara kadar pek geniş bilgi yoktu. Son yıllarda lifli yiyeceklerin sağlığımız için vazgeçilmez faydaları anlaşıldıkça, lifli yiyecek olan kabağın marifetleri de ortaya çıkmaya başladı.
Kabağın pek çok çeşidi bulunmaktadır. Yüz gram sakız kabağında 92 gr su, 5.9 gr. karbonhidrat, 0.6 gr. protein, 0.2 gr. yağ ve 0.7 gr. selüloz vardır.Kalori değeri 3l’dir.Kabağın Faydaları çoktur.
Kabakta ayrıca kalsiyum, fosfor ve demir de bulunur. Vitaminlerden ise, A, B1, B2, niacin ve C vitamini yeterli oranda vardır.
Kabağın tohumlan tenya ve kurt düşürücü olarak bilhassa çocuklarda kullanılmaktadır.
Kabak çok besleyici özelliktedir. C ve B vitamini açısından zengin oluşu ile faydalanılır. Pişirilen etli kısmı yiyecekten başka çıban ve şiş yerlere lapa olarak da tatbik edilebilir.
Kabağın lifli olduğunu ifade etmiştik. Lifli yiyeceklerin faydalarına gelince: Kilo vermenin en kestirme ve en emin yolu, beslenmede lifli besinlere ağırlık vermekten geçer. Kepekli ekmek, kabuklu meyve, sebzeler ve özellikle kabak, hem mideyi doldurup uzun süre midede kalır, tokluk hissi verirler,hem de sindirilmeden kolayca ve çabucak mide ve bağırsaklardan geçip vücuttan atıldıklarından kilo vermeyi kolaylaştırırlar.Kabak ve diğer lifli yiyeceklerle beslenenler, çağımızda sık rastlanan kabızlıkhemoroid  (basur), bağırsak kanseri, şişmanlık gibi hastalıklara karşı da tedbir almış olurlar.
Kabak

Kabak

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz