Beyin: Bu Alışkanlıklar Her Gün Beyninizi Zarar Görür

Beyin: Bu Alışkanlıklar Her Gün Beyninizi Zarar Görür

Çocukluğumuzdan bu yana, ‘Sağlık Zenginliktir’ diye tekrar tekrar öğrendik. Ne kadar para kazandığınız veya dış dünya için ne kadar abartılı bir yaşam sürdüğünüzün önemi yoktur. En önemli olan, tüm hayatınızı yaşamak zorunda olduğunuz vücudumuza nasıl davrandığınızdır. Bazılarınız diyetlerini sürdürüyor olabilir, iyi bir fiziksel yapı için yeterli proteinlere sahip olabilirsiniz, peki ya beyniniz? Beynimize tedavi edilmesi gerektiği şekliyle mi davranıyorsunuz ya da bilinçaltından, beyninizi ömür boyu etkileyebilecek düzenli olarak bazı hatalar yapıyor musunuz?

Burada, şu anda kaçınmaya başlamanız gereken 9 beyin zedelenmesi alışkanlığını tartışacağız.

Beyin Hasar Alışkanlıkları:

  1. Kahvaltı Atlama :

Kahvaltı, günümüzün en önemli öğünü ve neslimiz için en çok atlanan öğündür. Kuşaklarımıza dikkat çektim, çünkü kahvaltıyı atlamak geç saatlere kadar uyumanın sonuçlarından biri ve bu kuşak buna adapte oluyor.

Kahvaltı, sabahları vücudunuz için yakıt görevi görür. Size enerji verir, doğru kararlar almanızı ve gün boyu aktif olmanızı sağlar. Kahvaltının atlanması sizi tembel, işinize karşı cahil ve sonuçta zayıf performansa neden olabilir.

  1. Aşırı yeme:

Aşırı yemek kahvaltıları atlamanın bir sonraki adımıdır. Diyelim ki kahvaltınızı atladınız ve gece uykusundan sonra mideniz boştur, bu da sizi ağır bir öğle yemeği yemeye zorlar ve bu da beynin bu yağı etkisiz hale getirmesi ve vücudunuzu yolda tutması için ilave yağ ve ek çalışmalara neden olabilir.

  1. Ağır Şeker Tüketimi:

Mutfağınızda güvende olmanız gereken üç beyaz şey: Şeker, Tuz ve Un. Biyoloji bize aksi öğretti, beynimiz için benzin olduğu için glikoz nedeniyle şekere ihtiyacımız var. Şekeri kınamamız gerektiğini söylemiyorum, ancak eklenmiş şekerin yüksek olduğu bir diyetin Beyin Yoksun Nörotrofik Faktörü (BDNF) olarak bilinen bir beyin kimyasının üretimini azalttığını kanıtlayan ‘eklenmiş’ şekeri belirtiyorum.

  1. Geç uyumak :

Erken yatmak, erken kalkmak, insanı sağlıklı, zengin ve akıllı yapar. Bu akıllı telefon döneminde, saat 23: 00’e kadar yatağa girmiş olabilirsiniz, ancak saat 2: 00’den önce uykuya dalmazsınız. Sosyal medyada gezinmek, uyku düzeninizi tamamen parçalayan bir yaşam tarzıdır. Eğer geç saatte uyursanız, ofise gelmek için aceleyle uyanmanız gerekir ve bu koşuşturmada genellikle dosyalar, belgeler, kahvaltı vb. Birçok şeyi izlersiniz.

  1. Uyuyakalmak:

Düzenli olarak düzenli olarak daha uzun süre uyuyan bazı insanlar, migren ile sonuçlanan şiddetli baş ağrıları yaşayabilir. * Araştırmacılar, bunun aşırı uyuşturmanın beyindeki bazı nörotransmiterler üzerindeki etkisine bağlı olduğuna inanıyor. Gün içinde çok fazla uyuyan ve gece uykusunu bozan insanlar kendilerini bu yerde bulabilirler.

6 Sigara içmek  :

Bilim adamları, bir sigaranın beyninizi etkileyen en az 2.000 kimyasal içerdiğini iddia ediyor. Solunum problemlerinden ayrı olarak, sigara içmek beyin dokularınızı tahrip edebilir ve uzun süre ciddi hasara neden olabilir.

  1. Televizyon veya Bilgisayar İzlerken Yemek Yeme:

Beynimiz gece gündüz kesintisiz çalışan en karmaşık organdır. Çoklu görevler içindir, ancak yemek yerken televizyon seyretmek sizi rahatsız edebilir veya rızanız olmadan yemek yiyerek daha fazla yemenizi isteyebilir. Ve neden beynimizin sürdürülebilirliğini zorlaştırıyor, dahası, yaptığı tüm bu zorlu işten sonra enerjisini doldurmaya çalışırken.

  1. Hastalık Sırasında Daha Fazla Beyin Kullanımı:

Bulantı veya soğuk algınlığı şikayeti çekerken doktorların tamamen dinlenmenizi tavsiye etmelerinin bir nedeni var. Fakat o zaman, beyninize daha fazla baskı yaparsanız, zaten vücudunuzdaki hastalıkla savaşmaya çalışan tüm sistemi rahatsız edebilir ve kötü kararlar, tükenme ve tahrişe neden olur.

  1. Akıllı Telefonların Aşırı Kullanımı:

Bu teknoloji dünyasında, akıllı telefonlar zamanımızın çoğunu kurtarıyor, ancak akıllı telefonların aşırı kullanımıyla ilgili sağlık riskleri yetersiz. All India Medical Science Institute (AIIMS) tarafından yapılan bir araştırma , akıllı telefon radyasyonuna uzun süre maruz kalınmasıyla beyin tümörü riskinde artış olduğunu buldu.

Beyninizi sağlıklı tutmak, kalbinizi veya diğer organlarınızı sağlıklı tutmak kadar önemlidir. Beyniniz, vücudunuzun kontrol merkezi zarar gördüğünde, sizi ciddi şekilde etkileyebilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz