Dudak Dolgusu ve Botoks Hakkında Merak Edilenler

Dudak Dolgusu ve Botoks Hakkında Merak Edilenler

Estetik alanında en çok tercih edilen ameliyatsız yüz germe yöntemlerinden birisi olan Botoksve dudak dolgusu işlemleri ile kırışıklıklardan ve şekil bozukluklarından kurtulmak çok kolay. Ağrısız ameliyatsız uygulanan bu yöntem kozmetik alanının dışındabazı hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Aşırı terleme ve göz tembelliği gibi ciddi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.Botoks dudak dolgusu yöntemi olarak kullanılamaz. Çünkü botoks bir dolgu maddesi değildir. Bu nedenle uygulandığı bölgede dolgu yapmaz.

Dudak Dolgusu Nedir? Botokstan Farkı Nedir?

Dudaklar zamanla incelerek dolgunluğunu kaybetmektedir. Bu nedenle doğu maddeleri ile tekrar eski dolgunluğuna kavuşturma işlemleri medikal estetik uygulaması olarak yapılmaktadır. Botoks gibi 15-20 dakikalık uygulama seansında hızlıca yapılabilmektedir. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri kalıcı etki göstermeyen dolgu uygulamalarıdır. 4-6 ay arasında etkinliğini korumaktadır. Dudaklarının dolgunluğunu kaybettiğinden şikâyet edenler bu yöntem sayesinde tekrar dolgun dudaklara kavuşabilmektedir. Botoks uygulamaları da tamamen farklı bir işlemdir. Kullanılan içerik farklıdır. Botoks için kullanılan nörotoksinler dolgu maddesi değildir. Ancak dolgu için özel dolgu maddeleri kullanılmalıdır.

Dudak Dolgusu Zararlı Mıdır? Memnun Kalınmazsa Ne Yapılmalı?

Dudak dolgusunda en çok tercih edilen Hyalüronik asit dolgu maddesidir. Bu maddenin çok tercih edilmesinin nedeni vücutta doğal olarak bulunmasıdır. Yani hiçbir şekilde kişinin vücudu ile alerjenik bir reaksiyon göstermez. Sağlık açısından riski en aza indirdiği için dolgu işlemlerinde bu yöntem tercih edilmekte ve önerilmektedir. Dudak dolgusu işlemi sırasında yapılan hatalardan ya da dolgunluktan memnun kalınmadığında diğer yöntemlerde olduğu gibi sorunun çözülmesi için uzun bekleyişlere gerek yoktur.Hyalurinaz maddesi kullanılarakanında eritilmektedir. Bu sayede dakikalar içerisinde dolgudan kurtularak tekrar dudaklar eski haline getirilmektedir. Botoks hakkında verdiğimiz bilgilerle devam edelim.

Botoks Nasıl Etki Eder?

BotoksClostridiumBotulinumisimli bakteriden elde edilen BotulinumToxin tipA uygulamasıdır. BotoksBotulinumToxin in kısaltılmasından elde edilmiş bir kelimedir. Etki etme yöntemi ise uygulanan toxin maddesinin kas ile sinir hücrelerinin iletişimini kısıtlaması şeklindedir. Aşırımı mimik hareketleri cildin katlanmasına ve kırışıklıkların görünür olmasına neden olur.Botoks uygulaması kasların kasılmasını engelleyerek cildin gerilmesini ve düz görünmesini sağlar.

Kimler Botoks Yaptırabilir?

Botoks uygulamaları 18 yaşını doldurmuş herkeseyapılabilmektedir. Güçlü yan etkileri olmaması tedavi ve kozmetik amaçlı uygulamaların çok daha kolay bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır.Botoks uygulamaları son zamanlarda kadınlar tarafından tercih edildiği kadar erkekler tarafından da tercih edilmektedir. Erkek botoksunda kadınlara yapılan uygulamalardan biraz farklılık bulunmaktadır. Kasların yapısının ve gücünün farklı olması nedeniyleuygulama dozajları ve uygulama şekli değişiklik göstermektedir.

Botoks Uygulaması Ne Kadar Güvenli?

Botoks geçici bir uygulamadır. 4-6 ay kadar bir etki süresi vardır. Bu sürenin sonundaetkisitamamen geçmektedir. Bu nedenle kalıcı bir etki oluşturmaz.Yan etkisi de bulunmadığı için doğru yerde yapılan uygulamalar tamamen güvenlidir. Botoks uygulaması sonrası kızarıklık ve morluklar görülebilmektedir. Botoks uygulaması sonrası soğuk kompres yapılması bunların oluşumunu azaltmaktadır. Aspirin ve aspirin içeren ilaçların uygulama öncesi kullanılması ise kızarıklık ve morluk ihtimalini arttırdığı için uygulama öncesi bu ilaçların alınmaması gerekir. Göz kapağı düşmesi nadiren de olsa yaşanan bir durumdur. Ancak göz damlaları ile kısa sürede düzelmektedir. Geçici bir uygulama olduğu için göz kapağı düşmesi gibi en ileri komplikasyonda bile müdahale edilmese bile kalıcı bir sorun oluşmaz. Bu da Botoksun güvenilir olduğunu göstermektedir.

Kaş Kaldırma Botoksile Yapılır Mı?

Botoks ile kaş kaldırma uygulamaları yapılmaktadır. Kaş üstü kaslara uygulanan bu yöntemde kaşın kalkacağı seviyenin doğru belirlenmesi gerekmektedir. Yoksa dengeli olmayan ve aşırı kalkık kaş görüntüsü oluşabilir. Bu yüzden kaş kaldırma işlemlerinde botoks yöntemini tercih edecekseniz yüz anatomisinde uzman bir medikal estetik uzmanına başvurmalısınız. Dr. Mustafa KARATAŞbotoks hakkında merak ettiğiniz sorularınıza cevap vermektedir. Uygulama ve planlama hakkında merak ettiğiniz her şeyi sorarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Botoks yaptırmak için gittiğiniz kliniklerde hijyen çok önemlidir. Bu yüzden hijyene önem veren yerleri tercih etmelisiniz. Ayrıca kullanılan malzeme ve ilaçlarında FDA onayına sahip olduğundan emin olmanız uygulamada komplikasyon olmayacağını temin eder.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz