Bebeklere Domates Ne Zaman Verilir Ve Domates Bebekte Gaz Yaparmı?

  • Genel Sağlık
  • Bebeklere Domates Ne Zaman Verilir Ve Domates Bebekte Gaz Yaparmı? için yorumlar kapalı
  • 692 kez görüntülendi

Domates C vitamini, potasyum ve yararlı antioksidanlar deposu düşük kalorili harika bir yiyecektir. Yüksek miktar su içeriğine sahiptir, ayrıca orta derecede de lif içerir. 1 su bardağı dilimlenmiş domates 2 gr lif ve %95 sudan oluşur. Bu özelliği ile sindirimi kolaydır ve bağırsakların düzenli çalışmasına çok faydalıdır.

Ancak çok fazla domates tükettiğinizde, domates alerjiniz varsa, mide bağırsak hastalıklarınızdan muzdaripseniz yahut yüksek oranda lifli gıdalarla beslendiğinizde domates yedikten sonra gaz ve şişkinlik gibi semptomlarla karşılaşabilirsiniz. Domates yüksek su içeriğine rağmen asidik bir sebzedir. Hassas bir mideniz varsa domates mide zarını tahriş edip gaz oluşumunu tetikleyebilir.

SUAL: Domates bebeklere ne zaman verilir?

CEVAP
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Altay Yücel’in cevabı (Domates, ve tropikal meyveler alerji riski taşıdığı için bebeklere 9 ay ile 1 yaşından önce domates verilmemelidir.)

Domates bazı bebeklerde gaz sorununa yol açabilmektedir.

Domates yedikten sonra belirgin bir şişkinlik aşırı gaz durumu söz konusuysa bu durum sizde domates intoleransı olduğunu da işaret edebilir. Süt ürünleri, çikolata ve turunçgiller gibi, domates de gıda intoleransına yol açabilen sebzelerdendir. Gaz, şişkinlik, karın bölgesinde ağrı gıda intoleransının en sık karşılaşılan belirtilerindendir.

Domates, irritabl bağırsak sendromu ve gastroözofageal reflü hastalığı da dahil olmak üzere sindirim sistemi bozukluğu olan kişilerde gaz ve şişkinlik görülme riskini artırır. Domates ve diğer asitli gıdaların bazı kişilerde GÖRH hastalığı semptomlarını tetiklediği bilinmektedir.Bu durum genellikle mide ekşimesine neden olsa da hazımsızlık ve gaza da yol açabilir.

Domates tüketiminden sonra gaz yapmasının bir diğer nedeni de domates alerjisidir. Domates alerjiniz varsa domates yedikten yarım saat içinde şişkinlik, gaz, ishal, kusma, ciltte döküntü gibi anormal durumlar yaşayabilirsiniz.

Not:Doktorunuza danışmadan bebeğinize domates vermeye başlamayın.

Kivi Gaz, İshal Ve Kabızlık Yapar mı? Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız

Yoğurt Gaz Yaparmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Karpuz Gaz Yaparmı, Karpuzun Sağlığa Zararları Nelerdir? Tıklayınız

Çilek Gaz Yaparmı, Şişkinliğine Neden Olur mu? Tıklayınız

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.