Bel Egzersizleri ve Hareketleri

  • SPOR
  • Bel Egzersizleri ve Hareketleri için yorumlar kapalı
  • 1.053 kez görüntülendi

Bel Egzersizleri ve Hareketleri

Bel egzersizleri düzenli olarak her gün yapılmalıdır. Bel egzersizlerinde devamlılık olmadıkça sonuç alınamaz. Başlangıç için sabah 15 dakika, akşam 15 dakika bel egzersizi yapmak idealdir.

Şimdi sizlere evde kolayca ve çok kısa süreler ayırarak yapacağınız pratik bel egzersizi çeşitleri ve beli forma sokmaya yarayan hareketleri anlatmak istiyorum. Süreler daha sonra uzatılabilir. En az iki ay devam ettikten sonra günde bir kez on dakika yeterlidir.

Bel hareketlerini sabah akşam 5 kez yaparak başlayın ve giderek arttırın. On gün sonunda sizin için ideal sayıya ulaşın. Bel egzersizlerinin sayısına değil, iyi yapılmasına önem verin. Egzersiz halsizlik, kas ağrısı ve sertlik yapabilir. Bu normaldir. Bu durum birkaç gün sonra devam ediyorsa, bel egzersizlerini çok ve hızlı yapıp yapmadığınıza dikkat edip, yavaşlayın.

Bu sertlik ve ağrılar üç hafta sonunda hala sürüyorsa doktorunuza müracaat edin. Yatarken ve yataktan kalkarken kurallara uygun davranın. Bel egzersizleri ve bel hareketleri esnasında en az 2 defa gevşeme pozisyonuna geçin.

Gevşeme Pozisyonu: Düz bir zeminde sırt üstü uzanın, dizlerinizi bükün, baldırlarınızın altına 2 yastık koyun (yaklaşık 30 cm.) ve gevşeyin. 15 dakikalık egzersiz programında 2 kez toplam 5 dakika gevşeyin.

Boyun- Sırt Gerdirme: Gevşeme egzersizinden sonra egzersizlere ayakta yapılan hareketlerle devam edilmelidir. Baş öne ve arkaya doğru yavaşça eğilir. Daha sonra baş sağa ve sola doğru eğilir. Bu süre içinde başın dönmemesine özen gösterilmelidir.

Yan Gerdirme Egzersizi: Sol el havaya doğru kaldırılır. Sağ el uyluk bölgesine yakın tutulur ve sağ tarafa doğru yavaşça vücut eğilir. Hareketin devamında gerdirme yavaş yavaş arttırılır. Daha sonra sağ el kaldırılarak sola doğru gerdirme sağlanır.

Emekleme Pozisyonu: Emekleme pozisyonunu alın, belinizi aşağı yukarı hafifçe hareket ettirin. Aynı zamanda başınızı da aşağıya yukarıya hareket ettirerek bel kaslarınızı çalıştırın.

Yüz Üstü Destekli Gerdirme: Bu kez ellerden destek alınarak vücut kaldırılır. Bu pozisyonda en az 5 saniye beklenir.

Kısmi Doğrulma: Düz zeminde yatarak dizleriniz kıvrık ve ayak tabanları zemine dayalı olarak çenenizi göğsünüze değdirmeye çalışın ve ellerinizi mümkün oldukça dizlerinize uzatın 10 kez tekrarladıktan sonra gevşeme pozisyonunuzu alın.

Bu yazı bel egzersizleri pdf medipol ftr nasıl yapılır inceltme resimli fizik tedavi youtube günde kaç defa yapılır bel egzersizlerinin faydaları video uzman tv hareketleri fitness beli inceltme esnetme hareketleri bel için egzersiz konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

bel nasıl incelir, bel nasıl inceltilir, bel kısmı nasıl incelir, bel inceltici hareketler, belin incelmesi için egzersiz, bel incelmesi için hareketler, beli incelten hareketler, belin incelmesi, beli incelten hareketler video, bel incelten hareketler

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.