Kas Geliştirirken Yapılan Yanlış ve Hatalar

Kas Geliştirirken Yapılan Yanlış ve Hatalar

Son dönemlerde dikkatimi çeken müthiş bir yanlış var. İnsanlar bilinçsiz şekilde vücut çalışıyorlar. Ya da vücut çalışmaya çalışıyorlar. Hal böyle olunca kısa vadede kas yapsanız bile uzun dönemde kaslarınızı kaybediyor ve daha çok yağlanıyorsunuz. Bu yazımızda kas yapmak için altın kuralları kısa kısa anlatacağım.

Kas gelişiminin belirli aşamaları vardır.Vücut geliştirme sporuna yeni başlamış veya bu sporla ilgilenmeyen insanların kafasında şöyle bir mantık vardır ; ” ağırlık kaldırdıkça gelişirsin , ne kadar çok tekrar edersen o kadar çok gelişirsin ” bu ve buna benzer mantıkların tamamen hepsi yanlıştır.

Kas gelişiminin birinci adımı antrenmandır. Antrenmanın şiddeti , gelişim ile doğru orantılıdır. Ne kadar şiddetli ve doğru antreman yaparsak ( kasa yedirerek ) kasta patlama yaratır ve bunun neticesinde hücre onarımı gerekir. Aslında biz antreman sırasında büyümüyoruz, aksine hücre onarımını antreman sonrası gerçekleştirmezsek, antremanlarda geriliyoruz demektir. Bir başka deyişle, kaslarımız yıkıma uğruyor diyebiliriz.

İkinci kısım ise hücre onarımı bölümü. Antrenman sonrası yıkıma uğrayan kaslarımızın onarımı için, bazı biyolojik maddeler gereklidir. Diğer bir deyişle antreman sonrası kaslarımızın gıdaya ihtiyacı vardır.İhtiyaç duyduğumuz onarımı protein bazlı gıdalardan karşılayabiliriz. Proteinler kaslarımız için gerekli olan aminoasitler içerir. Orta okul öğrencilerinin dahi bildiği gibi proteinler, sindirildikten sonra vücudumuzda aminoasitlere dönüşür. Aminoasitler ise kaslarımızın yapı taşı olan hücrelerin oluşumu ve gelişimi için gereklidirler.

Son adım ise dinlenme – uykudur. Uyku öyle bir süreçtir ki, vücudumuzun büyümesi için son derece verimli bir dönemdir. Birinci ve ikinci adımın meyvelerini bu adımda toplarız. Uyku döneminde , metabolizmamız yavaşlar ve hormonlarımız maksimum derecede yükselir. İşte, vücudumuzun onarımı için bundan daha iyi bir fırsat yoktur. Diğer bir deyişle, vücudumuz onarıma uyku döneminde başlar. İkinci bölümde aldığımız aminoasitli gıdalar, uykumuz sırasında göreve atılırlar, bu şekilde hücreleri onarıma başlar ve bu da kasların gelişimi anlamına gelir.

Bu yazı kas yaparken beslenme programı, kas yaparken kilo vermek, kas çalışırken nasıl beslenmeli, vücut çalışırken dikkat edilmesi gerekenler, ağırlık çalışırken beslenme, kas yapmadan güçlenmek, vücut çalışmanın püf noktaları, vücut çalışmanın zararları faydaları konusunda yazılmıştır.

 

kas yapmanın püf noktaları, ağırlık çalışırken nasıl beslenmeli, kas yapmadan güçlenmek, agirlik calisirken beslenme, gebelikte kas yapma, kratin yağ yakıcı kulanımı, evde vücut çalışmanın püf noktaları, body yapmanın zararları, vücut çalışırken nasıl beslenmeli, kas yapma faydaları

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz