Beden eğitimi ısınma hareketleri

  • ALTERNATİFTIP
  • Beden eğitimi ısınma hareketleri için yorumlar kapalı
  • 1.799 kez görüntülendi

Beden eğitimi ısınma hareketleri

Spora başlamadan önce mutlaka vücudun ısınması için gerekli olan bazı hareketlerin yapılması gerekmektedir. Spordan önce uymamız gereken bazı kurallar olduğunu unutmamak gerekir. Yapılan sporun sağlıklı sonuçlar vermesi için spora ısınma hareketleriyle başlanmalıdır.

Beden eğitimi derslerinden, antrenman veya maçlardan önce vücudumuzdaki adalelerin spor yapacak hale getirilmesi ısınma hareketleri yapılarak olmaktadır. İyi ısınmamış bir vücutla yapılan egzersizler esnasında ciddi sakatlanmalar olabilir. Sporcular ısınma hareketleri yaparak daha iyi performans sergilemektedir. Isınmamış bir vücutla başlayan spor karşılaşmalarında, beden eğitimi derslerinde oynanan oyunlarda sakatlıklar yaşanması kaçınılmaz olacaktır.

Spora başlarken bedenin ve kasların ısınması kan dolaşımının sağlıklı olmasıyla gerçekleşir. Bu nedenle ısınma hareketlerinin gösterilen sırayla yapılması gerekmektedir. Isınma hareketlerinde gerilen kaslara yüklenme yapılmamalıdır. Her spor dalında değişik adale grupları çalıştığından ısınma ve soğuma hareketleri de farklıdır. Isınma hareketlerini yaparken tavsiye edilen sürelere uyun. Unutmayın ısınma hareketlenmeyi sakatlanma riskini azaltır.

Örnek Beden eğitimi ısınma hareketlerisidesplits
Resimdeki gibi önce sağınıza sonra ortaya ve en son solunuza uzanarak esneme hareketleri yapın. Ancak sakın resimdeki kadar bacaklarınızı açmayın. theheroYerde oturur pozisyona geçin.  Sırayla sağ ayağınızı sol bacağınızın altına, daha sonra sol bacağınızı sağ bacağınızın üzerine yerleştirip  öne eğilerek esneme hareketi yapın. Daha sonra kelebek hareketine geçin.buterflyOturarak yapılan ısınma hareketlerine devam ediyoruz. Sağ ayağınızı sol dizinizin arkasına atıp vücudunuzu belinizden sağ arkaya doğru olacak şekilde duruyorsunuz  Zorlamadan yavaşça aynı hareketi diğer bacağınızla yapın.lowerBu hareket sırt ve bel kaslarının esnemesine yarayacaktır. Ama belinizi fazla zorlamamaya dikkat ederek yapmanızı tavsiye ediyoruz. Şekildeki gibi egzersizler ile bacak kaslarınızı çalıştırıyorsunuz.
sidebendquadstretch

 

Bu ısınma hareketinde de önce sağ sonra da sol tarafa doğru kollarınızdan belinize kadar esneyin. Bu hareketi birkaç kez tekrarlayın. Daha sonra bacak kaslarını ısıtmak için yapılan hareketlere geçiyoruz. Bedeb eğitimi dersi öncesi bacakların ısınması çok önemlidir. Dengenizi sağlamak için duvara yaslanarak güç alabilirsiniz.

toetouchEğilip ellerinizi ayak parmağınıza değirerek esneyin. Bu hareketle dizinizin arkasında bir gerilme hissettirecek. Ancak siz yine de bu hareketi yaparken kendinizi fazla zorlamayın. calfstretchBu hareketler hem kol, hem de bacak kaslarını esneterek ısınmasını sağlayacaktır. Siz duvardan destek almayı ihmal etmeyin. windmillSıra geldi kolları her iki yöne daire çizerek esnetmeye. Bu arada beliniz de esneyecektir. windmill2En son ısınma ve esneme hareketimiz de kolların ısınmasını sağlayacağız. Kolları önce içerden dışarıya, sonrada dışarıdan içeriye doğru dairesel hareketlerle döndürün. Bu hareketleri derse başlamadan önce, spora uygun kıyafetleri giyerek kaldığınız yerde yapmanızı tavsiye ediyoruz. .

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.