Bebek Bakımı

  • DOĞUM
  • Bebek Bakımı için yorumlar kapalı
  • 984 kez görüntülendi

Bebek Bakımı

Bebek Bakımı

Bebek doğduğu andan itibaren bazı özel bakım ister. Her anne bunu yapmak ister, ama bazıları bilmiyebilir, bu nedenle bebek için önemli hususları aşağıda kısaca vermekteyiz.

Banyo

Bebek Bakımı

Bebek Bakımı

Bebek su içinde büyüdüğü için sık sık banyo yapılmasından hoşlanır ve onun sağlığı için faydalıdır. Banyo sırasında bebek üşütülmemelidir. Onun için su sıcak olmalı, ayrıca yanma bir elektrik sobası koymalıdır.

Banyo suyu vücut scaklığında olmalı, ne sıcak ve nede soğuk olmamalı ayrıca banyo uzun sürmemelidir. Çocuk leğen veya küvet içersinde suya sokularak yıkanır. Sıcak ve yumuşak havlu ile kuruladıktan sonra anne soğukça elleriyle ‘bebeğin tüm vücudunu oğarak cilde kan gelmesini sağlamalıdır.

Sabun –

îlk bir kaç gün sabun kullanmamalı. Küvetteki suya yarım limon sıkarak suyun mikropları öldürmesi sağlanmalıdır. 5-6 gün sonra iyi cins sabun ve yumuşak bir sünger vasıtasiyle bebek sabunlanır. Duru su ile iyice yıkanır. Banyodan sonra yumuşak bir tülbent soğuk suya bastırılır ve bebeğin gözleri ve yüzü bu tülbentle silinir.

Ağız-Burun

Yemeklere geçmeden önceki dönemde bebeğin ağzını pek temizlemeye lüzum yoktur. Amad il ve ağız içersinde beyazlık, pas olursa, kaleme siteril pamuk dolanarak incitmeden bebeğin dil ve ağzı silinir.

Burun banyo sırasında temizlenmeli ,içerde pislik varsa gazlı bezle fitil yapıp onu burna döndürerek sokmak suretiyle içerdeki pislikler çıkartılır.

Göbek Kordonu

Bebeğin göbek kordonu doğumdan sonra doktor veya ebe tarafından kesilir ve düğümlenerek üzerine ilaç ve gazlı bez konur. Banyo, çamaşır giydirip çıkarma sırasında göbeğe dikkat etmeli, göbek kendiliğinden kuruyup düğmelidir. Ayrıca göbek üzerinde idrarla veya sair şekilde ıslanmış bez veya çamaşır bırakılmamalıdır.

Pudradan Kaçının

Bebeklerin taze cildine ekilen pudralarda esans vesair yabancı maddeler vardır, bunlar cilde zarar verir. Ayrıca ince pudra tozu bebeğin cildini tıkar, cildin sağlığını bozar.

Bebeklerde bacak aralan, koltuk altı gibi pişik kısımlara çok ince döğülmüş kil ekmek en iyisidir. Pudra pişiği iyi edici bir madde değildir. Pişik Ve kızarma varsa asıl yapılacak şey, bunun sebebini ortadan kaldırmaktır.

     Bebeğin idrardan pişiklerini önlemek için :

Bebeklerde Pişik

Bebeklerde Pişik

Bezi fazla bekletilmemeli, sık sık değiştirilmeli.

Bezler sodalı veya deterjanlı su ile yıkanmamak, sabunla yıkanmak ve bol suda durulamalıdır. Hiç sabun izi kalmamalı. Ayrıca her gün bezler kaynatılmalı. Kabilse bezler güneşte kurutulmalıdır. Bu tedbirlere rağmen pişik olursa, pişik yerler ılık su ile yıkanmalı, kurulanmak sonra kızartılıp soğutulmuş zeytinyağı sürmelidir. Varsa bu kızartılmış zeytinyağına 1 fincana 1 kahve kaşığı Kantaron koymalı ve 1 hafta bekletip çay süzgecinden süzmeli ve 1 şişeye koymalı, pişik oldukça kullanmalıdır. Kantaron pişik ve yanıkların kısa sürede iyileşmesini sağlar.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.