Ispanağın Sağlık Yönünden Faydaları Nelerdir ?

Ispanağın Sağlık Yönünden Faydaları Nelerdir ?

Ispanak içinde bulundurduğu A ve C vitamini sayesinde insan sağlığı için mutlaka tüketilmesi gereken bitkiler arasında yer almaktadır. Ispanak birçok hastalığın önüne geçer ve hastalık zamanı da tedavi için faydalar sağlar. Ispanağın faydaları şu şekildedir;
-Ispanak mide, karaciğer ve pankreas salgılarını uyarır. Mide’de hazım için faydalıdır. Karaciğeri temizler. Pankreas kanseri riskini azaltır.
-A ve C vitaminleri açısından oldukça zengin olan ıspanak soğuklar karşısında etkili bir bitkidir. Grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların önüne geçer.
-Ispanağın içerisin de demir, magnezyum, fosfor, iyot, potasyum ve sodyum gibi insan sağlığına oldukça fayda sağlayan mineraller bulunmaktadır. Bu mineraller insan vücudunun mutlak ihtiyacı olan mineraller arasında yer almaktadır.
-Kan yapıcı özelliği vardır. Kansızlığın önüne geçer.
-Ispanağın kendisi gibi suyu da oldukça faydalıdır. Ispanak suyu kalp sağlığı açısından oldukça yararlıdır. Kalp kaslarına iyi gelir.
-Ispanak lif ihtiyacını karşılar.
Alzheimer hastalığı yakalanma riskini ıspanak yiyerek azaltabilirsiniz. Ispanak alzheimer hastalığı gibi birçok hastalığa yakalanma riskini azaltır.
-Kemik gelişimi açısından oldukça yararlıdır. İçinde bulundurduğu demir vitamini sayesinde kemikleri güçlendirir. Çocuklarda boy uzaması döneminde yenilen ıspanak boy uzamasını sağlar ve kemik yapısını sağlamlaştırır.
-Akciğer, karaciğer kanserlerine yakalanma riskini düşürür.
Ispanak birçok açıdan insan sağlığı için faydalı bir bitkidir. Uzmanların mümkün oldukça tüketilmesini belirttiği ıspanağı sofralardan eksik edilmemesi gerekmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz