Bebeğiniz Ne Yememeli

Bebeğiniz Ne Yememeli

Bebeğiniz Ne Yememeli

Bebeğiniz ilk altı ayını doldurdu ve artık beslenme alt yapısını oluşturma gayreti içindesiniz…Anne sütünü kesmeden ek gıdalara ihtiyaç duyuyorsunuz ,bebekler verdiğiniz herşeyi kabul etmeye meyillidir genelde..ancak siz bebeğiniz ne yer ne içerse bebeğinize fayda veya zarar anlamında ne kattığınıza çok dikkat etmelisiniz.Bu yazımızda size bir yaşını doldurmamış bebeklere kesinlikle gıda olarak vermemeniz gereken gıdaların lstesini veriyoruz.FAakat bu liste yazımızla sınırlı kalmayabilir bu iste dışında verdiğiniz gıdalara çok dikkat edip çok özen göstermelisiniz.

İşte bebeğinize bir yaş öncesi vermemeniz gereken gıda maddeleri;Bu gıda maddeleri genelde çok faydalıda olsa bir yaş altındaki bebekler için uygun değildir.

bal

Bebeğinizin ağzının tadı değişsin istiyorsanız sakın bal vermeyi düşünmeyin çünkü balda bulunan clostridium botulinum maddesi botulizm rahatsızlığına yol açabilir.Bu hastalık bebeklerde mazALLAH ölüme varan kusma,ishal,nefes yetmezliği v.b. durumlara yol açabilir.Bal çok büyük bir nimettir ama bebğiniz için bal yedirmeyi 1 yaş sonrasına ertelemelisiniz. 

 

tuzTuz bebeklere verilen besin maddelerindeki tuz oranıyla sabit kalmalıdır.Gıdalar kendi muhtevalarında tuz içerdiğinden ek bir tuz artırımı sakıncalıdır.Gıdalardaki tuz oranı bebeklere yeterli miktarda bulunmaktadır.Bebeğinizin böbreğini tehlikeye maruz bırakmamak adına ek tuz verimini 1 yaş sonrasına bırakmalısınız.

 

sütBebekler inek sütünün içeriğinde bulunan protein maddelerini henüz sindiremeyebileceğinden bağırsaklardaki gizli kanamalardan onu korumak için inek sütünden 1 yaş sonrasına kadar uzak durmalısınız.İnek sütü bir yaş öncesinde alerjiye,gelişim geriliklerine ,demir eksikliği ve kansızlığa sebep olabilir.

 

Bebeklere verilen gıdalar onun bu yaş seviyesinde damak tadının oluşmasına ve ilerde bu damak tadını kullanacağına ortam sağlıyor.Eğer bebğinizin ağzı tatlansın diye ek şekerlere başvurursanız gelecekte dengesiz beslenme, şişmanlık,obezite ,diş çürümelerine maruz bırakmış olabilirsiniz.Takviye şekerlerden bebeğinizin geleceği için uzak durmakta fayda var.

Bir diğer yiyecek ise yumurta beyazı; anne sütünden sonra protein yapısı en yüksek gıda maddesi olduğundan bebeklerde 1 yaş altında alerjiye sebep olabilmekte.

Tropikal meyvelerdende uzak durmanız 1 yaş altındaki bebeklerinizi alerjilerden korumuş olmanızı sağlayacaktır.Tropikal meyvelerin tadı bebeğiniz için vazgeçilmez bir tat olabilir ama önce bebeğinizin sağlığını düşünmelisiniz.

Sakatat ürünleri bebeğiniz için mikrop yuvası olabilir.1 yaş altı bebeklere sakatat yedirilmemelidir.

Yüksek oranda şeker ve yağ içeren çikolatalı ve kakaolu besinlerden 1 yaş altındaki bebeğinizi korumalı ve onu bu besinlerden kaynaklanabilecek alerjilerden uzak tutarak obezite ve alerjik hastalıklardan bu şekilde önlem alarak korunmasını sağlamalısınız.

Ağır metal ihtiva eden deniz ürünleri bir yaş altındaki bebeklere uygun değildir.

 

balıkAyrıca bebeğinizin yutkunmasını kolaylaştırmak adına ona çay vermeniz onu çayda bulunan tanin maddesiyle tanıştırmnız anlamına gelmektedir.Tanin maddesi demir ve minerallerin eksikliğine sebep olur.

Bir yaş öncesinde yer fıstığı ,badem,fıstık gibi kuru yemiş ürünleri alerji gelişimine yol açabilmektedir.

Asitli ve şekerli maddeler daha sonra bağımlılık yapabilecek içeriklere sahiptirler.Bu durumda bebeğin hiperaktivitesi kafeinle birlikte seyreden uyku düzensizlikleri şeklinde artmış olacaktır.Bu sebeple gerek bir yaş gerekse diğer yaşlarda asitli gıdalardan içeceklerden bebeğinizi koruyun.Ayrıca kabızlık bağımlısı olan bebeklere bu asitli maddeleri kesinlikle vermeyin.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: ,

Yorum Yaz