Çoğu insan basurun (hemoroid) anormal olduğunu düşünürken, aslında herkesin basuru vardır. Basur, anüsteki kan damarları kümeleri ve bağırsak hareketlerinin kontrolüne yardımcı olan düşük rektum bölgesidir.

 

Ancak çoğu insan varlığını büyüdüklerinde ve problemli hale geldiklerinde öğrenir. Basur memesi olarak da adlandırılan büyümüş hemoroidler, milyonlarca insanın acı duymasına neden olmaktadır.

 

Hemoroid, iki genel kategoriye ayrılır: İç (rektumdan kaynaklanan) ve dış (anüsten kaynaklanan).

 

Büyüyen hemoroid, herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir, ancak sorun yaşlılarda daha yaygındır. Hem erkekleri hem de kadınları etkiler. Basur memesi, vücudun damarlarında oluşan sürekli yüksek basınca bağlı olarak ortaya çıkar, bu da uzun süre ayakta durmaktan veya oturmaktan kaynaklanabilir. Hamilelik, hormonal değişiklikler, obezite, kabızlık, dışkıya çıkarken zorlanma, kötü beslenme, fazla ağırlık kaldırma ve aile öyküsü gibi risk faktörlerinden kaynaklanabilir.

 

Yaygın görülen semptomları arasında anüs çevresinde hissedilebilen sert bir yumru, yetersiz bağırsak hareketleri, bağırsak hareketinden sonra kanama, bağırsakları boşaltırken mukus akıntısı, boşaltım sırasında ağrı ve anüs çevresindeki bölgede kızarıklık, ağrı ve kaşıntı bulunmaktadır.

 

Çoğu durumda, basur memesi geçicidir ve herhangi bir tedavi olmaksızın kendi başlarına giderler. Ancak, birçok insanın yaşadığı rahatsızlık ve kaşıntıyı önemli ölçüde azaltmak için bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapabilir ve evde doğal tedavi yöntemleri deneyebilirsiniz.

 

Elma Sirkesi

Hemoroid rahatsızlıklarının tedavisi ve azaltılması söz konusu olduğunda, elma sirkesi en iyi ilaçlardan biridir. Büzücü özellikleri şişmiş kan damarlarını daraltmaya ve şişlik ve tahrişten kurtulmaya yardımcı olur. Hem iç hem de dış hemoroidi tedavi etmek için kullanılabilir. En iyi sonuç için her zaman ham ve filtrelenmemiş elma sirkesi kullanın.

 

 • Topikal uygulama için, elma sirkesini, eşit miktarda su ile karıştırarak seyreltin. Çözeltiye bir top pamuk batırın ve nazikçe hemoroid üzerine uygulayın. Kuruduktan sonra, bölgeye Hindistan cevizi yağı veya hint yağı uygulayın. Bunu günde bir kez yapın.
 • Alternatif olarak, 1 bardak elma sirkesini bir sitz banyosuna ekleyebilirsiniz ve günde iki kez 10 ila 20 dakika bu sitz banyosu içinde oturabilirsiniz.
 • Ayrıca bağırsak hareketinin kolaylaşmasına yardımcı olmak için bir bardak suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin ve günde bir veya iki kez için.

 

Rutin

Rutin, vitamin takviyesi, hemoroid için iyi bir tedavidir. Bu bioflavonoid, damarları güçlendirmeye yardımcı olur ve iltihabı azaltır. Rutin takviyeleri piyasada kolayca temin edilebilir.

 • Günde iki kez, sabah bir ve akşam bir olmak üzere, 450 ila 500 mg kapsül alabilirsiniz. Rahatlamak için birkaç günlüğüne devam edin.
 • Ayrıca narenciye, yaban mersini, karabuğday ve kuşkonmaz gibi rutin bakımından zengin yiyecekler de yiyebilirsiniz.

 

Not: Hamilelik sırasında rutin takviyeleri almayın.

 

Buz

Basur ile ilgili şişlik ve ağrı ile baş etmek için, bir buz kompresi etkili bir yöntemdir. Buz kompresi, kan damarlarını daraltmaya ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca ağrıyı hafifletmeye de yardımcı olacaktır.

 

 • Bir buzdolabı poşetine buz küpleri koyun ve ince bir havluya sarın.
 • Hızlı rahatlama için 5 ila 10 dakika anüse uygulayın.
 • Günde birkaç kez yapın.

 

Not: Doğrudan cilde buz uygulamayın.

 

Sitz Banyosu (Oturma Banyosu)

Basur rahatsızlıklarını azaltmak için sitz banyosu da yararlıdır. Sadece kalça ve popoyu ılık suda beklettiğiniz bir tekniktir. Nem ve ısı hemoroidi yatıştırmaya yardımcı olur ve ağrıyı ve kaşıntı hissini azaltır. Aynı zamanda anal yırtığı küçültmeye yardımcı olur, böylece problemin nedenini tedavi eder.

 

 • Küveti kısmen ılık suyla doldurun. Etkinliğini arttırmak için, ılık suya 1 veya 2 yemek kaşığı Epsom tuzu ekleyin.
 • Epsom tuzu, bölgeyi rahatlatmaya ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur.
 • Bir seferde bu ılık suda yaklaşık 15 dakika oturun.
 • Günde 2 veya 3 kez ve her bağırsak hareketinden sonra yapın.
 • Sonra hafifçe kurulanın.

 

Ayrıca eczaneden, ıslatma işlemini kolaylaştırmak için klozet üzerinde de oturabileceğiniz özel sitz banyosu da satın alabilirsiniz.

Bolca Sıvı Tüketin

Vücudunuzu iyi bir şekilde nemlendirmek, kalıcı veya tekrarlayan basurdan muzdaripseniz büyük bir fark yaratabilir. Bu yaşam tarzı değişikliği hemoroidi önlemenin yanı sıra tedaviye de yardımcı olur.

 

 • Yeterince su içmek, dışkıyı yumuşak tutmaya ve bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olarak, kabızlık olasılığını azaltır.
 • Sağlıklı sıvılara gelince, su en iyi seçimdir. Gün boyunca bolca su için. Kuru erik suyu, doğal bir müshildir, aynı zamanda çok yardımcı olabilir.
 • Dehidrasyona neden olabileceğinden, çok fazla kafeinli veya gazlı içeceklerin yanı sıra alkol tüketmekten kaçının.

 

 

Cadı Fındığı

Cadı fındığının ağrı, kaşıntı ve şişlik gibi hemoroid rahatsızlıklarını hafifletmeye yardımcı olan hafif büzücü ve iyileştirici özellikleri vardır. Uluslararası Eczacılık Bilimleri Dergisi’nde yayınlanan bir 2011 araştırması, cadı fındığındaki flavonoidlerin ve tanenlerin, cildi sıkılaştırarak kan damarlarını daraltmaya yardımcı olabileceği sonucuna varmıştır.

 

 • 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı kuru cadı fındığı atın ve 15 dakika kaynatın. İçine bir top pamuk batırıp, ıslatın ve birkaç dakika boyunca nazikçe hemoroid üzerine sürün. Bunu birkaç gün boyunca, günde birkaç kez yapın.
 • Ayrıca, cadı fındığı yağı alabilir ve bağırsak hareketinden önce kullanabilirsiniz.

Karabiber

Garip gelse de, karabiber hemoroid için başka bir etkili doğal tedavi yöntemidir. Karabiberin analjezik ve antienflamatuvar özellikleri, semptomları azaltmaya yardımcı olur ve çabuk rahatlama sağlar. Ayrıca şiddetli ve hatta kanamalı hemoroidi iyileştirmede de etkilidir.

 

 • Hemoroid tamamen iyileşene kadar, her sabah ve akşam 5 veya 6 tane karabiber tüketiniz.

 

Not: Eğer karabiber sindirim sıkıntısına neden oluyorsa, kullanmayı bırakın. Ayrıca, uzun süre yutmayın.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağının antienflamatuvar ve iyileştirici özellikleri hem iç hem de dış hemoroidlerin tedavisinde faydalıdır. Bu yağ, ağrı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca anal bölgede şişmiş kan damarlarını da küçültür, ki bu da iyileşme sürecini hızlandırır.

 

 • Günlük 1 ila 2 çay kaşığı ekstra saf Hindistan cevizi yağı tüketin.
 • Ayrıca, banyonuzda küçük bir hindistancevizi yağı kavanozu bulundurun ve her bağırsak hareketinden sonra ya da tuvalete giderken bir miktar yağı hemoroid üzerine uygulayın.

 

Ek ipuçları:

 

 • Rahatsızlığı hafifletmeye ve iltihapları azaltmaya yardımcı olmak için günde birkaç kez taze aloe vera jelini topikal olarak basur üzerine uygulayın.
 • İyi bir gece uykusu çekin ve stresi azaltmaya çalışın.
 • Koşulları daha da kötüleştirebileceği için uzun süre ayakta durmayın. Uzun bir süre oturmanız gerekiyorsa, her saat başı kalkın ve en az 5 dakika hareket edin.
 • Pamuklu iç çamaşırı seçin. Ayrıca, gevşek iç çamaşırı giyin.
 • Kaşımayın, cilde zarar verebilir ve tahrişi daha da kötüleştirebilir.
 • Şişliği azaltmak ve yeni hemoroid oluşmasını önlemek için sert bir yüzey yerine bir minder üzerine oturun.
 • Obez iseniz, kilo vermek hemoroid şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir.