Balık Alerji Yaparmı, Balık Alerjisi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Balık Alerji Yaparmı, Balık Alerjisi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Genellikle bebeklerde ve küçük çocuklarda ortaya çıkan diğer gıda alerjilerinden farklı olarak, balık alerjisi yetişkinliğe kadar hiç bir belirti vermeyebilir. Yapılan bilimsel araştırmalar balık alerjisi olan kişilerin %40’ında yetişkinliğe kadar balık yediklerini ve herhangi bir problem yaşamadıklarını, balık alerjisinin aniden ortaya çıktığını gösteriyor.

Balık alerjisi, bağışıklık sistemimizin balıkta bulunan bir proteini yanlışlıkla düşman olarak algılayıp onla savaşmasıyla meydana gelir. Bu durumda vücut histamin salgılar ve balık alerjisi belirtileri ortaya çıkar.

Balık alerjisi olan kişilerde tüm balıklara alerji meydana gelebildiği gibi yalnızca belli balık türlerine de alerjik reaksiyon gelişebilir. Kimilerinde alerji belirtileri balık yemekle ortaya çıkarken bir kısım kişilerde ise balığa dokunmakla ve hatta balık pişirilen havayı teneffüs etmekle de bu belirtiler yaşanabilir.

Balık alerjisi belirtileri

 1. Kurdeşen veya ciltte döküntü
 2. Mide bulantısı, mide krampları, hazımsızlık, kusma ve / veya ishal
 3. Burun tıkanıklığı veya akıntısı ve / veya hapşırma
 4. Öksürme
 5. Ses kısılması
 6. Karın ağrısı
 7. Gözlerde kaşıntı , sulanma ve şişme
 8. Baş ağrısı
 9. Astım
 10. Ciltte döküntü
 11. Egzema
 12. Şişkinlik

Anafilaksi (nadir görülür) balık yedikten sonra nefes almada güçlük, bilinç kaybı ve bayılma gibi belirtiler verir. Anafilaksi görülmesi durumunda hastanın yakınları 112’yi arayıp acil yardım talep etmelidir. Anafilaksi geçiren hastaya doktorlar ilk müdahale olarak epinefrin uygulayacaktır.

Balık alerjisi nasıl teşhis edilir ve nasıl geçer?

Balığa alerjiniz olup olmadığını öğrenmek için özel hastanelerin yahut Üniversite hastanelerinin alerji bölümüne müracat edip alerji testi yaptırabilirsiniz. Alerji doktoru size deri prick veya kan IgE testleri gibi alerji testleri uygulayacaktır.

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi balık alerjisi olanların balıktan uzak durması gerektiğini bildiriyor. Alerji doktoru balıktan dolayı meydana gelen alerji için size antihistaminik ilaç veya hidrokortizon krem reçete edebilir. ​​

Balık İle Yoğurt Yenirmi? Uzman Doktor Cevaplıyor Tıklayınız 

Çekirdek Alerjisi – Belirtileri, Teşhisi Ve Tedavisi Tıklayınız

Yoğurt Alerjisi Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz