Bağırsakları Tedavi Etmek için Şifalı Bitkiler

Bağırsakları Tedavi Etmek için Şifalı Bitkiler

Halsizlik, iltihaplanma, kabızlık, huzursuz bağırsak… Bağırsaklarınız sizin sindirim sisteminizin önemli bir parçasıdır. Bağırsaklar besinleri emmenin yanı sıra toksik maddeleri de elimine etmeden sorumludur. Bu nedenle sağlığınız açısından onlara iyi bakmanız, onları temiz ve toksinlerden arınmış bir şekilde muhafaza etmeniz önemlidir. Bazı inanılmaz şifalı bitkilerle bunu nasıl gerçekleştirebileceğinizi açıklayacağız.

Bağırsaklarınızın Tedavi Edilmesi Gerektiğini Nasıl Anlarsınız?

  • Bunu tespit etmek kolaydır. İlgili sorunlar çoğumuzun başına sıkça gelir: gaz, kabızlık, ishal ve hatta bağırsaklarınızla ilgili bir sorun olduğunda dilinizin renginin beyazlaşması gibi klasik bir durum.
  • Stres düzeylerinize dikkat etmeniz gerekir. Bildiğiniz gibi, yaşam tarzınız aynı zamanda bağırsaklarınızın da sağlığını etkiler. Burada sinirler birikir ve sonunda pek çok türde hastalığa neden olur.
  • Ayrıca eklemekte yarar vardır ki bağırsaklarınıza düzenli olarak detoks uygulamanız önerilir. Vücudunuzdaki toksin seviyesini azaltmak için onları temiz bir şekilde muhafaza etmeniz gerekir. Örneğin, ince bağırsağın kanınıza besinleri taşıması gerektiğini unutmayın. Eğer bolca toksin birikimi söz konusuysa, o zaman bu toksinlerin kana aktarılması gerekir. Bu bir nevi tehlikeli olabilir. Bu fenomenin en belirgin belirtileri kuru veya kırışık cilde sahip olmadır. Belirli cilt sorunlarının yanı sıra böbrek veya karaciğerde ağrı ve yorgunluk da söz konusu olabilir. Bunları lütfen aklınızdan çıkarmayın.

Mide-Bağırsak Yangısını (Gastroenterit) Tedavi Etmek için Bitkiler

yeşil-çay-9

Bu herkesin en az bir kez başına gelmiştir. Bu durum bağırsak mukusu bir enfeksiyon veya toksin birikimi nedeniyle iltihaplandığında görülür. Vücudunuz aniden sindirim sistemini etkileyen patojen mikroorganizmalar tarafından saldırıya uğrar. Kusma, ateş, ishal gibi durumları deneyimlersiniz…

Nelere İhtiyacınız Olacak?

İhtiyacınız olacak şifalı bitkiler yumuşatıcılar, büzücüler ve iltihaplanma önleyicileridir. Özellikle ilk birkaç günde katı gıdalar tüketmemenizi öneririz, çünkü bu çaylar önemli bir tedavi gerçekleştirecektir.

1. Hatmi Bitkisi

Hatmi bitkisi mükemmel bir yumuşatıcı ve iltihaplanma önleyicidir. Bunları doğal ürünler satan dükkanlarda bulabilirsiniz. Bir çay hazırlamak için tek ihtiyacınız olacak bu şifalı bitkinden bir fincan su başına bir çorba kaşığıdır. Günde iki fincan içebilirsiniz.

2. Nane ve Yeşil Anason

Nane ve yeşil anason karışımı, mide ağrısını hafifletmek, vücudunuzun yeterli sıvıya sahip olmasını sağlamak ve yavaş yavaş bağırsak iltihaplanmasını tedavi etmek için kullanılır. Bu bitkiden sadece bir çorba kaşığı kadar bir miktara ihtiyacınız olacak. Bunu bir fincan suyla kaynatın. Birkaç dakika beklemesine izin verin ve ardından yavaş yavaş için. Bundan günde üç fincan içebilirsiniz.

3. Siyah Çay ve Limon

Bu, mide-bağırsak yangısını azar azar tedavi etmenin en klasik tedavilerden biridir. Bu çay vücudunuza sıvı sağlar, ishalle savaşır, ağrıyı hafifletir, şişkinlik hissini giderir, iltihaplanmayı azaltır… İlk olarak siyah çayı hazırlayın. Ardından bunun içine birkaç damla limon damlatın; yeter ki bunun sizde kusmaya neden olmayacağından emin olun.

Koliti Tedavi Etmek için Bitkiler

kolit

Kolit, kalın bağırsaktaki bir iltihaplanmadır. Bu söz konusu olduğunda karın ağrısı ve ishal deneyimlersiniz. En şiddetli durumlarda kanama veya irin de görülebilir. Bu aynı zamanda patojenik mikroorganizmaların bir saldırısının sonucu da olabilir ve hatta kullandığınız bir ilacın bir yan etkisi de olabilir.

Nelere İhtiyacınız Olacak?

Bağırsak floranız için dengeleyici ve koruyucu bir etki sağlayan şifalı bitkilere ihtiyacınız olacak. İshal önleyici, büzücü ve iltihaplanma önleyici özelliklere sahip olanlar bağırsakları ve bunun sonucunda koliti tedavi etmek için oldukça uygundur.

1. Okaliptüs Çayı

Okaliptüs, koliti tedavi etmek için mükemmel bir bitkidir. Bu bağırsaklardaki toksinleri emme yeteneğine sahiptir ve bu nedenle bu çaydan günde iki veya üç fincan içmenizi öneririz. Okaliptüsü bitkisel ürünler satan mağazalardan temin edebilirsiniz. Bu çayı hazırlamak için sadece dört beş yaprağa ihtiyacınız olacak. Bunu içtikten sonra kendinizi harika hissedeceksiniz.

2. Kekik Çayı

Kekiği oldukça kolay temin edebileceğinizden eminiz. Bu çay hem lezzetlidir, hem de oldukça etkilidir. Kekiğin bağırsak çürümesine karşı savaşma yeteneği vardır; bunun sonucunda iltihaplanma ile mücadele etme ve toksinlere ve bakterilere karşı savaşmada oldukça etkilidir. Günde iki fincan içmenizi öneriyoruz. Birini kahvaltıda, diğerini ise akşam yemeğinden önce için. Bundan bir çay kaşığı kaynatın, 5 dakika bekletin ve ardından azar azar için.

Koliği Tedavi Etmek için Bitkiler

infüzyonlar

Bağırsak koliğinin nedeni sindirim sisteminde bir tıkanmadır. Bu bağırsak kaslarında bir kasılmaya neden olur ve bazen iltihaplanmalara ve çok iyi bilinen huzursuz bağırsak sendromuna neden olur. Bu oldukça can sıkıcı ve ağrılı bir hastalıktır.

Nelere İhtiyacınız Olacak?

Sindirim sistemi kaslarını gevşetmek ve dışkı için engel oluşturan durumları gidermek için spazm önleyici bir etkiye sahip bitkilere ihtiyacınız olacaktır. Peki, en iyi çaylar hangileridir? Çok özel ve etkili bir çay var, not almanızı öneririz.

1. Keten Tohumu, Melisa ve Papatya

Bunun tadı hafif ve zariftir. Bu çay koliği tedavi eder, sindirimi iyileştirir ve etkili bir spazm çözücü görevi görür. Ayrıca iyi bir yatıştırıcı ve gevşetici olarak da faydalıdır. Keten tohumunun yanı sıra melisa ve papatya da kolay bir şekilde temin edilir. Bunu hazırlamak için bu bitkileri iki fincan suda kaynatın. Sonra beş dakika beklemesine izin verin ve her beş saatte bir, bir fincan için. Bu sizi rahatlatacak ve tedavi edecek. Bu çok hoş ve sağlıklıdır, onun için mutlaka denemenizi öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz