UNUTKANLIK İÇİN BİTKİSEL TEDAVİ

UNUTKANLIK İÇİN BİTKİSEL TEDAVİ

Kimi zaman eşyalarımızı bir yerlere koyarız. Bir süre sonra eşyayı kullanmak isteriz, fakat bulamayız. Sanki yer yarıldı da içine girdi diye düşünürüz. Unutkanlık, bazı şeyleri hatırlayamamak zaman zaman herkesi zor durumda bırakır. Yaşın ilerlemesi ile birlikte bu durumun görülmesi sıklaşabilir. Yaşlandıkça kişilerde unutma, hatırlayamama oluşur. Ayrıca gençlerde de bu durum görülebilir. Genç yaşta bu durumun görülmesinin başlıca nedeni stres olabilir. Stres, gerginlik, sürekli bir şeyler düşünmek bir süre sonra unutkanlığa neden olur. Beyindeki düşüncelerin yoğun olması, günlük hayatta sık karşılaşılan şeylerin unutulmasına davetiye çıkarır. Tabii unutkanlığı engellemenin bazı yolları vardır. Çeşitli şifalı bitkiler, bulmaca çözmek unutkanlığa iyi gelen başlıca yöntemler arasındadır.

UNUTKANLIK İÇİN TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Günlük hayatta konsantre kaybı, bazı şeyleri hatırlayamamak birçok kişinin başına gelen olaylardır. Bir süre sonra bu durumlar geçer ve kişiler eskisi gibi olur. Fakat bazı şeyleri hatırlayamama durumunun ilerlemesi ile zamanla alzheimer rahatsızlığı görülebilir. Bu durumun görülmemesi için, hafızayı güçlü tutmakta, çeşitli şifalı bitkilerden yararlanmakta fayda vardır.

 1. Zihin yorgunluğu, unutkanlık ve alzheimer tedavisi için çok eski yıllardan beri kullanılan başlıca bitki biberiye bitkisidir. Biberiye, zayıflamadan tutun da unutkanlığa kadar birçok tedavi amacıyla kullanılır. Antik çağlarda Yunanlılar ve Romalılar biberiye çiçeklerini su içinde kaynatır ve kaynayan suyun buharını teneffüs ederlermiş.
 2. Adaçayı da zihin yorgunluğunu gideren bitkiler arasındadır. Kurutulmuş adaçayı yapraklarından hazırlanan şifalı çay düzenli olarak tüketilirse hafızayı güçlendirir.
 3. Ceviz de birçok kişi tarafından bilinen ve beyne şifalı, unutmayı engelleyen bitkilerden biridir. Cevizin kabuğunun içindeki yenen kısmının şekil olarak beyni andırması da ilginç bir tesadüftür. Unutkanlığı önlemek için her gün 2-3 adet ceviz tüketmenizde yarar var.
 4. Badem de ceviz gibi bu rahatsızlığa karşı faydalı bitkiler arasındadır. Badem beynin canlılığını korur, zihni rahatlatır.
 5. Her gün düzenli olarak elma tüketmenizde de yarar vardır. Elmada bulunan B vitamini, fosfor gibi maddeler hafızayı güçlendirir.
 6. Soğan ve sarımsak da kan dolaşımını güçlendirerek unutkanlığı önlemeye yardım eder.
 7. Balık da yüksek fosfor içeriği nedeniyle zihni rahatlatır, beyni güçlendirir. Düzenli olarak balık tüketmek hafıza kaybını önler.
 8. Üzüm, portakal ve incir gibi fosfor içeriği yüksek meyveler de hafızayı güçlendirir. Hafızası zayıf olan kişiler fosfor içeriği yüksek olan yiyeceklerden tüketmelidir.
 9. Kimyon tohumları da hafızayı güçlendiren bitkiler arasındadır. Bir çay kaşığı kimyon tohumu iki çay kaşığı bal ile karıştırılarak her sabah tüketilirse hafızayı güçlendirici etki yapar.
 10. Yine bir çay kaşığı balın içine yarım çay kaşığı karabiber atın. Sabah akşam bu karışımı yeyin. Karabiber ve bal ile de hafızanızı güçlendirmeniz mümkündür. Bu şekilde unutkanlık giderilebilir.
 11. Fındık da düzenli olarak yenilirse unutkanlığı giderir.
 12. Yumurta sarısı da fosfor açısından zengin olduğu için haftada 2-3 kez tüketmek gerekir.
 13. Süt ve peynir, yoğurt yada ayran gibi süt ürünleri tüketmek özellikle hafızayı güçlendirmek açısından oldukça yararlıdır. Beyin sağlığı için bolca süt ve süt ürünleri tüketin.
 14. Kuru üzüm de fındık, ceviz gibi yiyecekler ile birlikte tüketilebilir. Kuru üzüm hafızayı kuvvetlendirmeye yardım eder.

Tüm bu şifalı yiyeceklerin yanında, düzenli uyku ve dinlenmek de rahatlamayı sağlar. Rahatlamak da hafızanın rahatlamasına ve güçlenmesine yardım eder. Ayrıca unutkanlıkdöneminde meditasyon yapılarak da rahatlama sağlanabilir. Ayrıca düzenli spor da iyi gelecektir. Bulmaca çözmek de unutkanlığa karşı alınan bir önlem gibidir. Bulmaca çözen kişiler de alzheimer gibi hastalıklara daha az yakalanıldığı ortaya çıkmıştır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.