Bacak Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer

  • Genel Sağlık
  • Bacak Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer için yorumlar kapalı
  • 1.184 kez görüntülendi

Bacak Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer

Bacak ağrılarının nedenleri ve sebepleri çok çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bilinen en önemli sağ ve sol bacak ağrısı nedenleri aşağıdaki gibidir.

Büyüme dönemlerindeki bacak ağrıları,
Kasların sodyum-potasyum pompası bozukluklarına bağlı olarak sızlaması,
Dizlerin artrit, menisküs veya eklemlere su biriktirmesi nedeniyle rahatsızlanması,
Bacaklardaki dolaşım sorunlarından kaynaklanan ağrılar,
Leğen kemiğimizden seyrederek kalça kısmında yoğunlaşan ve buradan bacaklarımıza yayılan sinirlere kemik kas veya bozulmuş ve şişme yapmış çevresel dokularım baskı yapması,
Bel omurlarımızda meydana gelen fıtıklaşma bacak ağrısı sebeplerinden bazılarıdır.
Bacak ağrısının nasıl olduğundan yola çıkarak, bacak ağrısına neden olan rahatsızlığınızı belirleyebilirsiniz.

Büyüme dönemi ağrıları:
Çocuklarda ve hızlı gelişme gösteren gençlerde sıkça gözlenen bir durumdur. Özellikle baldırdan başlayan eklemler etrafında sıklaşan ağrılar gözlenir. Bazen bu ağrılar şiddetli sızlamalar şeklindedir. Gün içerisinde aşırı aktif olan çocuklarda daha sık gözlenir. Geceler uykudan uyandıracak seviyeye ulaşabilir.

Sodyum-potasyum pompası bozuklukları:
Aşırı nemli günler, çok yorgun olunan zaman dilimleri, soğukta fazlaca kalma sinir ve kaslarda dengesizliklere yol açar ve bacaklarda ağrı ve sızlamalara neden olur. Bu ağrı ve sızıların sabit değil gezici tarzda olması sodyum-potasyum pompası bozukluklarını işaret eder.

Diz eklemlerinden dolayı oluşan ağrılar:
Bu ağrılar karekterstiktir. Diz eklemlerinin altında veya üstünde başlar iltihabi vakalara göre bacaklara yayılabilir. Özellkle merdiven çıkarken, namaz kılarken, dizleri zorlayarak yapılan hareketler sonrasında oluşur. Soğuk havalarda bu ağrıları tetikleyebilmektedir.

Bel veya kalçada sinir sıkışması sonucu bacağın sancısı:
Bu ağrılar aniden gelerek bacakların aşağısına doğru yayılır ve çok şiddetli sızlamalar şeklnde kendini gösterebilir. Ağrı veya sızlamalar bacak hareketleriyle yer değiştirir veya şiddeti artar-azalır.

Dolaşım sorunlarından kaynaklanan bacaklardaki ağrılar:
Bacak ve ayak şişlikleriyle birlikte gelişen ağrılar dolaşım problemlerine işarettir. Ancak dolaşım problemlerinde genelde iki bacak değil de tek bacak şişer veya ağrır. Damarların kendini belli edecek şekilde kabarması dolaşım problemleri fikrini perçinler. Bu duruma çok dikkat edilmelidir ve mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Bu problemin geçiştirilmesi ayağınızı hatta bacağınızı kaybetmeye varan sorunlara neden olabilmektedir.

Bu yazı bacak ağrısı neden olur, bacak ağrısına ne iyi gelir, bacak ağrısının sebepleri, bacak ağrısının tedavisi, bacak ağrısı nasıl geçer, bacak ağrısı nedenleri, bacak ağrısına çözüm, bacak ağrısı için dua, bacak ağrılarına hangi bölüm bakar  konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

bacak ağrisi nasil geçer, bacak agrisina hangi bölüm bakar, bacak ağrılarına hangi bölüm bakar, bacak ağrısına hangi doktor bakar, bacak ağrısı hangi doktor bakar, bacak ağrılarına hangi doktor bakar, ayak ağrısına hangi doktor bakar, ayak ağrısına hangi bölüm bakar, bacak ağrısı için dua, bacak ağrısı hangi bölüm bakar

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.