Kimyon Faydaları Nelerdir?

  • ALTERNATİFTIP
  • Kimyon Faydaları Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 797 kez görüntülendi

Kimyon Faydaları Nelerdir?

Salataların ve yemeklerin vazgeçilmezi elbette daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi baharatlardır. Yemeklere, salatalara ve özellikle köftelere tat vermek amacıyla nane, kekik, kimyon, karabiber, kırmızı biber gibi çeşitli baharatlar kullanılır. Aslında çocuklar bu baharatları tek başına tüketmeyi sevmeseler yada tadı biraz acı gelse de köfte harçlarının içinde bu tat bir parça olsun diğer lezzetlerle karışır. Hem harika lezzeti olan hem de yemeklere farklı tatlar kazandıran bu baharatlar dünya üzerinde birçok ülkede kullanılır. Çeşitli ülkelerde çok çeşitli yemekler için bu tarz baharatlar vazgeçilmezdir. Tavuk harcında, köfte harcında, ızgara yapımında ve çeşitli soslarda bu bitkiler tercih edilir. Farklı bir tat vermesi yanında şifası da bol olan bitkilerdir. Peki bu bitkilerden kimyon faydaları nelerdir, nasıl bir şifası vardır?

Kimyon Faydası Nedir?

Latince adı cuminum cyminum olan bu şifalı bitki, ülkemizdeki farklı yörelerde farklı isimlerle anılır. Çok farklı bölgeleri ve yöreleri olan ülkemizdeki bitkiler yöre yöre, bölge bölge değişik isimlerle adlandırılır. Kemmon, avcar, keraviye, zıra bu şifalı bitkinin aldığı bazı isimlerdendir. Özellikle Hindistan, Meksika ve Orta doğu mutfağında bolca tercih edilen bu şifalı bitki, sindirim rahatsızlıklarına iyi gelir. Kimyon tohumları hazımsızlığı giderir. Safra salgısını uyarır. Kimyon FaydalarıBağırsak gazlarının kolaylıkla çıkarılmasına yardımcı olur. Çok zengin bir mineral kaynağıdır. Metabolik fonksiyonları düzenlemesi de bitkinin faydaları arasındadır. İçerdiği demir minerali sebebiyle vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir, vücuda enerji kazandırır. Vücuttaki besinlerin emilimini kolaylaştırır. Sindirim sistemini rahatlatarak kabızlık önlemesi de bu şifalı bitkinin faydalarından bazılarıdır. Karaciğere faydalıdır. Astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarının iyileşmesine yarar sağlar. Yüksek miktarda lif içerir. Unutkanlık yada dikkat dağınıklığına karşı iyi gelir.  Yüksek demir içeriği nedeniyle kansızlık yani anemi hastalığı olanlara da fayda sağlar. Yapılan çalışmalarda bu şifalı baharatı tüketen kişilerin daha düzenli bir uykuya sahip oldukları gözlenmiştir.

Adet (Regl) Döneminde Gecikmeye Son!

Her ay düzenli adet gören kadınlar vücutlarındaki demiri kaybederler. Demir açısından zengin olması sebebiyle bu dönemlerin kolay atlatılmasını sağlar. Ayrıca adet yani regl döneminizde gecikmeler oluyorsa ve endişeleniyorsanız yine adresiniz bu şifalı bitkidir. Hormonların dengelenmesine yardım edeceği için adetinizin gecikmesini engeller.Kimyon Zararları

Grip, Nezle ve Öksürüğe Karşı Kimyon!

Kış hastalıklarından olan grip, nezle, öksürük ve balgam gibi rahatsızlıklara karşı da yararlıdır. Kışın hele hele ülkemizin çoğu kesimlerine kar yağan şu günlerde hiç kimse kış hastalıklarına yakalanmak istemez. Halsizlik, burun akıntısı, baş ağrısı, yüksek ateş gibi belirtiler grip, nezle gibi hastalıkların habercisidir. İşte bu hastalıklara yakalanmamak için yemeklerinizin, ızgaraların içinde kimyon gibi baharatlardan bolca kullanmalısınız. Anti mikrobiyal özelliğinden dolayı mikroplara karşı koruma sağlar, savunma mekanizmasını güçlendirir.

Kimyon Zararları Nelerdir?

Her bitkinin fazlası zarar olduğu gibi aşırı tüketimi de zararlı olabilir. Özellikle hamile kadınların tüketmesi tavsiye edilmez. Ayrıca önemli derecede mide rahatsızlıkları bulunanlar da kullanmaktan kaçınmalıdır.

Nasıl Kullanılabilir?

Özellikle baharat olarak kullanımı çok yaygındır. Baharat olarak hemen hemen her evde bulunur. Tohumları da hazımsızlığı gidermek ve sindirim sistemini rahatlatmak için kullanılabilir. Ayrıca taze bitki olarak da birçok dünya mutfağında tercih edilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.