Ayak Mantarı Nasıl Önlenir?

 • ALTERNATİFTIP
 • Ayak Mantarı Nasıl Önlenir? için yorumlar kapalı
 • 721 kez görüntülendi

Ayak Mantarı Nasıl Önlenir?

Mantar; sıcak hava ve nem gelişimi için uygun ortam oluştuğundan, özellikle yaz mevsiminde görülse de yılın herhangi bir zamanında görülebilen mikroorganizmalardır.

Mantar genellikle ayaklarda, koltukaltında ve kasıklarda oluşur. Fazla kiloluysanız, vücudunuzun aşırı yağdan dolayı kat kat olan yerleri de mantardan etkilenir. Bunun sebebi bu bölgelerin, terlemede artış veya duştan sonra vücudu iyice kurulamama sonucu nemli kalmasıdır.

Mantarı yok etmek ve önlemek için birçok ilaç mevcuttur. Doktorunuz durumunuzu değerlendirdikten sonra, size uygun olan tedaviyi açıklayacaktır. Biz de sizlere birkaç öneride bulunacağız.

Öneriler

feet-8

 • Islak yüzeylerde yalınayak yürümekten kaçının. Ayakkabı, kıyafet ve havlularınızı başkalarıyla paylaşmayın.
 • Havuza veya denize sık sık giriyorsanız, uzun süre ıslak kıyafetlerle durmayın.
 • Vücudunuzu iyice kurulayın ve ayak parmak araları, kasık ve kat kat olan yerlerinize özen gösterin. Kurulanırken çok bastırmaktan kaçının. Havluyu, bahsedilen bölgelere koyup tüm nemi gidene kadar ufak ufak bastırmak daha iyi olacaktır. Mantara karşı daha hassas bir hale geleceğinden, cildi tahriş etmek iyi değildir.
 • Ayaklarınız terliyorsa, terlemeyi önleyici talk pudrası kullanmalısınız. Nem ve ısının hapsedilmesini önlemesi için, pamuktan yapılmış çoraplar giymelisiniz.
 • Diğer bir seçenek ise, ayak parmaklarınızın aralarını kurutmak için fön makinesi kullanmaktır.
 • Tüm vücudunuzun hijyenine özen gösterin. İyi hava almayan kıyafetlerden uzak durun. Dar pantolonlar, genital bölgedeki ısı ve nem oranının artmasına sebep olur, bu da mantar oluşumunu kolaylaştırır.
 • Tercihen pH değerleri nötr olan sabunlar kullanın. Böylece cildinizi tahriş etmeden temizlemiş olacaksınız. Bu da, mikroorganizmalara karşı daha etkili şekilde savaşmaya yardımcı olur.
 • Asla başkalarının kullandığı malzemelerle pedikür yaptırmayın, aksi takdirde sinir bozucu mantarların oluşması için mükemmel bir ortam yaratmış olursunuz. Sağlığınıza yatırım yapın ve daima kendi malzemelerinizi kullanın.

Cildiniz kızardıysa ve kaşınıyorsanız, mantardan şüphelenmelisiniz.

Genel olarak sağlığınız iyi durumdaysa, mantar daha büyük sorunlara yol açmaz ancak savunma mekanizmanız zayıflamışsa, bu soruna daha fazla önem vermelisiniz. Bu mikroorganizmalar kanser, diyabet vb. hastalığı olan kişiler için çok tehlikelidir.

Mantar için Doğal İlaçlar

Tuz, mantara karşı savaşmada çok etkilidir. Vücudunuzun herhangi bir yerinde mantar varsa, ılık suya bir bardak tuz ekleyip duş almak en iyisi olacaktır.

Diğer bir ilaç ise, karbonat ve biraz suyla hazırlanan bir karışımdır. Mantarlı bölgelere bu karışımı sürün, kurumasını bekleyin. Daha sonra durulayın ve nazikçe kurulayın.

Sarımsak da mantardan kurtulmak için mükemmel bir seçenektir. Sarımsağı yemeklerinizde kullanabilir veya sarımsak kapsülü ya da hapı alabilirsiniz.

garlic-2 (1)
Sarımsağın içinde birçok maddenin yanı sıra, sağlığa çok faydalı olan iki temel madde vardır: alisin ve dialil disülfür.

Zencefil de diğer bir seçenektir. Yemeklerinize katabilir ya da kaynatıp içebilirsiniz.

Ayrıca ayaklarınızı tuzlu ve elma sirkeli ılık suda bekletebilirsiniz.

Mantarın gelişimini ve büyümesini sağladığından, şeker tüketiminizi de azaltmalısınız. Şunu da vurgulamakta fayda var: bağışıklık sisteminizde değişikliğe yol açan bir hastalığınız varsa, mantardan şüphelendiğinizde doktora gitmeniz sizin için çok daha önemli. Böylece olumsuz ve tehlikeli sağlık sorunlarının önüne geçmiş olursunuz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.