Liposuction Hangi Durumlarda Tercih Ediliyor?

Liposuction Hangi Durumlarda Tercih Ediliyor?

 Yağ dokularının vakumla dışarı alınması anlamına gelmektedir. İlk defa 1970’li yılların sonlarında uygulanmaya başlanmıştır. Yağ emmek için geliştirilmiş özel vakum cihazları ve bunların ucuna bağlanan değişik şekil ve boyuttaki kanül adı verilen özel aletler ile bu işlem gerçekleştirilir.

Ayrıca yağ emmek için geliştirilmiş büyük şırıngalardan, özel uçları olan ultrasonografik cihazlardan ve yağ enjeksiyon pompalarından faydalanılır. Liposuction uygulaması ile birlikte “lipofilling” adı verilen, çökük kısımlara özel olarak alınan yağ dokusunun enjeksiyonu, vücut kontur düzeltmelerini daha mükemmel hale getirmektedir. Liposuction ve lipofilling uygulamasının her ikisi birden “liposculpture” adı da verilir.

Liposuction bir zayıflama ameliyatı olmayıp, düzensizlik oluşturan anormal yağ birikimlerinin alınmasıdır.

Derinin altında, deri ve kaslar arasında bulunan yağ tabakası yüzeysel ve derin olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Kilo alınmasına bağlı olarak vücudun çeşitli bölgelerinde yağ tabakasında anormal artış meydana gelmektedir. İnce yapılı kadınlarda bile rastlanılan bu durum kilo verilmesi durumunda dahi ortadan kalkmayabilmektedir. Dişi cinsiyete özgü bu durum kadınların çoğunda bulunmakta ve dış görünüş olarak onları çok rahatsız etmektedir.

Liposuction yaptırmaya karar veren bir kişi diğer birçok ameliyatta olduğu gibi, iki hafta öncesinden aspirin ve benzeri antienflamatuar ilaçları almayı bırakmalıİ; sigara içiyorsa bırakmalı en azından ara vermelidir. Sonucun daha kalıcı olabilmesi için diyetle verebileceği kiloyu vermelidir.

Böylece düzensizlikler daha belirgin hale gelir. Ameliyat öncesi ve sonrası yapması gerekenler ve sonucun nasıl olacağı hakkında doktoru ile görüştükten sonra, kafasında hiçbir soru işareti kalmadığı zaman kişi ameliyata hazır demektir. Liposuction cerrahi bir girişimdir.

Ameliyathane şartlarında, bu yöntemin doğru bilen ve uygulayanbiri tarafından yapılmalıdır.

Uzman olmayan kişiler tarafından yapılan liposuctionın doğurduğu kötü neticeler ve hatta sebep oldukları ölüm vakaları, yöntemin yetersiz ve tehlikeli olması gibi yanlış bir inanışa yol açmıştır. Güvenli ve etkili bir yöntem olduğu için ABD’de en fazla uygulanan estetik girişim liposuction’dır.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz