Ayak Ağrısı Nasıl Geçer Ne iyi Gelir

  • Genel Sağlık
  • Ayak Ağrısı Nasıl Geçer Ne iyi Gelir için yorumlar kapalı
  • 926 kez görüntülendi

Ayak Ağrısı Nasıl Geçer Ne iyi Gelir

Gün içinde herkeste görülebilen ayak ağrısının birçok nedeni ve çeşidi vardır. Sebepleri ne olursa olsun ayak ağrıları kolay bir şekilde çözümlenip tedavi edilebilir.

– Aşırı yürüyüş,
– Fazlaca aynı pozisyonda ayakta durmak,
– Dizleri fazlaca kırarak uzun süreler oturmak,
– Tırnak batması,
– Yanlış ayakkabı seçimi,
– Romatoit artrit,
– Düztabanlık,
– Aşırı zorlanmalar,
– Ayak bağlarında meydana gelen deformasyonlar,
– Ayak çıbanları,
– Ayakta meydana gelen iyileşmeyen yaralar,
– Topuk dikeni,
– Ayakta meydana gelen nasır vb yapılar,

Ayak ağrılarına neden olacak faktörlerdir. Bu faktörlerden bazıları alınacak küçük önlemlerle kendiliğinde iyileşebildiği gibi bazıları da iyi bir tedavi sayesinde iyileşebilir. Ancak ayak ağrılarına neden olan bazı durumlar ise tedavisi mümkün olmamaktadır.

Basit tedbirlerle ayak ağrılarının tedavisi
Aşırı yürüyüş, Fazlaca aynı pozisyonda ayakta durmak, Dizleri fazlaca kırarak uzun süreler oturmak, Yanlış ayakkabı seçimi gibi ayak ağrılarına neden olan faktörlerin yan etkileri alınacak tedbirlerle azaltılacağı gibi tamamen de yok edilebilmektedir.

Uzun süreli yürüyüşlerde yürüyüş temposunun değiştirilmesi ayak ağrılarına karşı alınabilecek iyi bir önlemdir. Çünkü yürüyüş temposu değiştiğinde yürüyüşe katılan kaslara binene yük de değişecektir.

Fazlaca aynı pozisyonda ayakta durmak çeşitli meslek guruplarında karşılaşılabilen bir durumdur. Bu meslek guruplarının daha bol ayakkabı giyerek ve ara sıra ağırlığı bir ayaktan diğerine kaydırarak ayak ağrılarını hafifletmesi mümkündür.

Uzun yolculuk sırasında dizler kırılır ve bacağın altından koltuğun baldır kas ve damar guruplarına yaptığı basınç ayağın şişmesine ve ağrı yapmasına neden olur. Bu durumda ki kişilerin yolculuklara sandalet tarzı ayakkabılarla çıkması daha uygundur. Ara sıra kalkıp pozisyon değiştirmek veya molalarda kısa yürüyüşler yapmak oldukça faydalı olacaktır. Ayakkabıyla gidilmesi gereken bir yolculuksa yanında galoş taşımak ve bu galoşu ayakkabıyı çıkardıktan sonra ayağa giymekte faydalı bir davranış olacaktır.

Tırnak batmasına neden olan faktör ayak tırnaklarının yanlış kesilmesidir. Ayak tırnaklarının düz kesilmesi gerektiğini unutmamalıyız.
Yanlış ayakkabı seçimi veya kalitesiz ayakkabı kullanımı da ayak ağrılarına neden olan önemli bir durumdur. Şunu unutmamalıyız ki ayağı destekleyebilen kaliteli ayakkabılar sağlığımız açısından çok önemlidir.

Tedavisi mümkün olmayan durumlar
Düztabanlık, ayak kaslarındaki doğuştan gelen şekil bozuklukları, kemik eğrilikleri gibi durumların tedavisi mümkün olmayabilmektedir. Bu durumlarda ayak ağrılarının ancak geçici bir süre rahatlatılması mümkündür. Dinlenmek en iyi rahatlatma yöntemidir.

Ayak ağrıları için birçok zaman bitkisel çözüm yollarına başvururuz. Aşağıdaki bitkisel yolları ve şifalı bitkileri ayak ağrısı tedavisinde gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Papatya çiçeği ve zeytinyağı: Bir kaba, 2 kahve fincanı zeyinyağı konduktan sonra, üzerine 2 tatlı kaşığı ufalanmış papatya çiçeği ilave olunur. 3 gün bekletilir. Kullanılmadan önce, iyice çalkalanır. Bu karışımla, ağrıyan yerler iyice ovulur. Sonra, yünlü bir bezle sarılır, üşütmemeye dikkat edilir.

Lahana ve su: Bir lahana yaprak yaprak soyulduktan sonra, orta büyüklükte bir tencereye konur. üzerine çıkacak kadar su ilave edilip, kaynatılır. Sıcak yapraklar, ağrıyan yerlere sarılır. Soğuyan sıcağı ile değiştirilir.

Bu yazı ayak ağrısı nasıl tedavi edilir, ayak ağrısı neyin belirtisi, ayak ağrısı nasıl geçer, ayak ağrısına ne yapılır, ayak ağrısına ne iyi gelir, ayak ağrısının tedavisi, ayak ağrısının nedeni, ayak ağrısı için bitkisel çözüm iyi gelen şifalı bitkiler konusunda yazılmıştır.

ayak ağrısına ne iyi gelir, ayak ağrısı nasıl geçer, ayak ağrılarına ne iyi gelir, tırnak ağrısına ne iyi gelir, ayak ağrısına iyi gelen şeyler, agriyan ayaga ne iyi gelir, hastalık ayak ağrıları nasıl geçer, ayak agrilarina ne yapilir, ayak şişmesi ve ağrısına ne iyi gelir, ayak ağrısına iyi gelenler

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.