Avokado: Beslenme Değerleri ve Şaşırtıcı Sağlık Faydaları

Avokado: Beslenme Değerleri ve Şaşırtıcı Sağlık Faydaları

Avokado Beslenmesi:

Avokado ( Persea americana ), bir çiçeklenme merkezi olan Lauraceae familyasının bir üyesi olarak sınıflandırılan, Meksika’nın güneyindeki bir merkezdir. Temel olarak Akdeniz ikliminde bulunan avokado, armut biçimli, yeşil tenli, etli bir vücuda sahiptir. Timsah armut veya tereyağı meyvesi olarak da bilinen avokado, önemli miktarda MUFA (tekli doymamış yağ asitleri) içeren tek meyvedir. Yüksek düzeyde iyi yağ içeriği ve son derece düşük kolesterol seviyesi nedeniyle, oldukça fazla izleyici kitlesi kazanmıştır.

Meyve, iyi bir enerji kaynağı için uygun dengeye sahip potasyum ve sodyum gibi vitaminler bakımından oldukça zengindir. Araştırmaya göre, avokado kalsiyum, demir, magnezyum, bakır, manganez, fosfor ve çinko içermektedir. Tüm bu elementler, A, K, C, E, B6, D vitaminleri gibi yüksek seviyelerde vitaminler sağlar. Uygun bir değerlendirme yapıldıktan sonra, avokadolar “ süper gıdalar ” olarak da adlandırılır .

Avokado Kalori:

Yüksek kalorili içeriği nedeniyle avokado yemenin ağırlığınıza katkısı olabileceği bir efsane vardı, ancak tereyağ ve diğer diyet ürünleri ile karşılaştırıldığında, daha az kaloriye sahip olduğunu not etmek zorundasınız. Yağ içeriği sağlık için son derece yararlı olan fitosterollerden gelir.

Avokado çiğ yediğinde sağlık için en iyisidir. Avokado’nun kanıtlanmış ve önemli sağlık yararlarının birçoğu aşağıda belirtilmiştir:

Avokado’nun Faydaları:

  • Sağlıklı Kalbi Teşvik Ediyor

Avokado, beta-sitosterol adı verilen doğal bir bitki sterolinin onsu başına 25 miligram bakımından zengindir. Sağlıklı kalp fonksiyonları ile sonuçlanan vücudunuzdaki kolesterolün düzenlenmesinde yardımcı olabilirler. Günlük avokado tüketimi, kalbinizin ateroskleroz gibi hastalıklardan korunmasına yardımcı olabilir.

  • Hipertansiyonu önler 

Avokadoların hipertansiyona karşı çok güçlü bir ajan olan potasyum bakımından zengin olduğunu zaten biliyorsunuz. Bu meyvenin potasyum içeriği, kan damarlarının ve arterlerin gerginliğini azaltabilir; Sonuç olarak kan basıncı kontrolde kalır. Ayrıca pıhtılaşma, kalp krizi ve felç korkusunu da azaltır.

  • Vizyon geliştirir

Avokado, vizyonunuzu sağlıklı tutmanıza yardımcı olur. UV ışınlarından göz hasarını en aza indirmeye yardımcı olabilecek lutein ve zeaksantin gibi fotokimyasallar içerir. Bu fitokimyasallar gözlerinizi katarakta, yaşa bağlı göz hastalıklarına ve maküler dejenerasyona karşı koruyabilir. Tekli doymamış yağ asitleri ve bu meyvenin antioksidan yapısı göze zarar veren radikallerin etkilerini etkisiz hale getirebilir.

  • Kanseri önler

Avokado, kanseri tedavi etmede rol oynayabilir, araştırmaya göre, içinde bulunan fitokimyasallar, prekanseröz ve kanserli hücrelerin büyümesini inhibe edebilir ve lenfositlerin veya immün sistem hücrelerinin büyümesini teşvik edebilir. Karotenoidler ve tekli doymamış yağ nedeniyle meme kanseri ve prostat kanseri riskini düşürebilir.

Avokado ayrıca hücrelerin kanserden ve yaşamı tehdit eden radikallerden korunması için bilinen bir oksidan olan glutation da içerir. Avokadodaki antioksidan ve antienflamatuar bileşiklerin listesi kansere karşı oldukça etkileyicidir.

  • Sindirim geliştirir

Eğer yemeğiniz sindirilmez kalırsa, o zaman birçok hastalığa yakalanırsınız, neyse ki bağırsağı yatıştırmaya yardımcı olan ve yemeğin uygun şekilde sindirilmesine yardımcı olan avokadolarınız vardır.

Avokado dışkıyı toplayabilen ve yiyeceklerin bağırsaklardan yumuşak geçişini sağlayan liflerle doludur. Bağırsak hareketlerinin düzgün çalışmasına yardımcı olan çözünür ve çözünmeyen lifler içerir.

Gastrik, midenizin karşılaştığı birçok problemden biri avokado ile tedavi edilebilir. Ayrıca kabızlık ve ishal gibi sorunların olasılığını azaltır.

Avokadodaki lif içeriğinin yaklaşık% 40’ı sindirim sağlığının optimizasyonu için çok önemli bir besindir ve besin maddelerinin en verimli ve en hızlı şekilde emilmesine yardımcı olur.

  • Besinleri Emer

Avokado, sağlıklı bir şekilde sağlıklı olmalarına yardımcı olabilir, çünkü vücudun beta-karoten gibi karotenoidleri absorbe etmesine yardımcı olur ve onları A vitaminine dönüştürür. karotenoid antioksidan molekülleri üç ila beş kez. Karotenoid vücudunuzu serbest radikal hasarlarına karşı koruyabilir. Ayrıca, yemeğin gelmesi için daha iyi çalışması için sindirim sistemini hazırlayabildiğinden meyveler ve salatalarla gitmek harika bir meze olabilir.

  • Antioksidan Özellikleri

Antioksidanlar, hücresel metabolizmanın tehlikeli yan ürünleri olan serbest radikallerin etkilerini etkisizleştirebildikleri için vücudumuz için çok gereklidir. Bu radikaller, kanserden, zayıf kemiklerden, erken yaşlanma ve hazımsızlıktan başlayarak bir düzine sağlıkla ilgili sorundan sorumludur. Tüm bu bozukluklar, vücuttaki antioksidan ajanlarınızı güçlendiren C ve E vitaminleri bakımından zengin oldukları için avokado ile tedavi edilebilir. Aynı zamanda epicatechin, violaxanthin, neohrome ve daha birçok antioksidan içerir.

  • Sağlıklı cildi destekler

Saf nemlendirici avokado yağı uygulamak cilt için çok iyidir ve sağlıklı yaşlanma ile bağlantılıdır, bu nedenle cildi güzel ve cildi güzelleştirir. Avokado, cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olan birçok vitamin ve mineral içerir. Avokadodaki yüksek beta-karoten seviyeleri, cildi UV kaynaklı enflamasyondan ve çeşitli cilt problemlerinden koruyan provitamin A’ya bölünür.

Bu nedenle, avokadoların, sizi birçok tehlikeli hastalıktan koruyabilecek sağlık yararına sahip olma özellikleri nedeniyle süper gıdalar olduğu söylenir. Düzenli tüketimi vücudunuzdaki gerekli vitamin ve mineralleri yerine getirebilir. Tüm bu tatlar ve tıbbi özellikleri ile, aslında insanlığın doğasına armağanı.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz