Aslında Sizin İçin İyi Olan 7 Kötü Alışkanlık

  • Genel Sağlık
  • Aslında Sizin İçin İyi Olan 7 Kötü Alışkanlık için yorumlar kapalı
  • 571 kez görüntülendi

Aslında Sizin İçin İyi Olan 7 Kötü Alışkanlık

Toplum içinde yapmanın genelde hoş görülmediği bazı alışkanlıklar var. Kaç kere bir tanıdığınız parmaklarını çıtlattığında irkildiniz ya da trafikte birinin burnunu karıştırdığını görüp, rahatsız oldunuz. Gerçekte bu tür çoğu alışkanlık kültüreldir. Bir ülkede normal olan başka bir ülkede kötü karşılanabilir. Eğer görgü kuralları sosyal düzenden biraz daha fazlasıysa, bazı alışkanlıkları kaba olarak değerlendirmemiz mantıklı. Ama o alışkanlıklar aslında sizin için hiç de kötü olmayabilir.

İşte bunlardan birkaçı…

1 Parmak Çıtlatmak

Size hiç arkadaş kazandırmayacak olsa da, eklem kireçlenmesi habercisi olan parmak çıtlatması hiç de kötü bir şey değil. 5 yıl süren bir araştırmaya göre parmak çıtlatanların eklem yerleri çıtlatmayanlar kadar sağlıklı çıktı. Hatta parmak çıtlatmak eklemleriniz için iyi bile olabilir, çünkü esneklik sağlıyorlar.

2 Tırnak Isırmak

Kim bilebilirdi? Tırnak ısırmak aslında bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor. Tırnaklarınızı ısırdığınızda vücudunuza giren mikroplar takibe alınıyor. Bağışıklık sisteminiz çok güçlü. Daha önce gelen mikropları hatırlıyor ve doğru silahlarla hücuma başlıyor. Tırnaklarınız çok kirli değilse, onları ısırmak sizin için de kötü değil.

3 Çalışıyor Olmanız Gerekirken Şirin Hayvanların Videolarını Seyretmek

Araştırmalar video izlemenin ya da şirin hayvanların fotoğraflarını bakmanın aslında üretkenlik için yararlı olduğunu gösteriyor. Şirin hayvanların videolarını seyrettiğimizde daha odaklanmış olarak işlerimizi yapıyoruz. Peki neden? Sanılıyor ki, böyle videolar izlemek bakıcılık dürtülerimizi harekete geçiriyor. Bunlar da daha yoğun odaklanmayı ve özen göstermeyi sağlıyor.


4 Spora Gitmeyi Üç-Dört Defa Ekmek

Hadi yüzleşelim: çoğumuz profesyonel atletler, film yıldızı veya fitness eğitmeni değiliz. Eğer bu kategorilerden birine dahil değilseniz, aslında her gün spora gitmenize gerek yok. Gerçekte, egzersizler arasında bir veya 2 gün beklemek, her gün egzersiz yapmaktan daha yararlı. Çünkü bu kaslarınızın kendilerini onarmaları ve güçlenmeleri için zaman veriyor.

5 Geğirmek

Çoğumuz yakışıksız ve kaba bulsak da, geğirmeyi engellemek vücudun doğal düzenini kötü etkiler. Hatta mide ekşimesine ve göğüs ağrısına sebep olabilir. Eğer toplum içinde geğiremiyorsanız, öğünlerinizde birkaç değişiklik yapın. Gazlı içeceklerden ve fasulyeden uzak durun. Eğer gereğinden fazla geğirdiğinizi düşünüyorsanız, bir doktoru görmenizde fayda var.

6 Yerinde Duramamak

Bu belki benim gibi yerinde duramayan arkadaşları rahatlatmıştır. Yerinde duramayanlar daha hızlı metabolizmaya, daha iyi dolaşıma, daha az eklem ve sırt ağrısına sahipler. Sadece fiziksel değil, yerinde duramayanların genellikle hafızası daha güçlü, düşünce süreçleri daha etkin ve hareket halindeyken stres düzeyleri daha düşük oluyor.

7 Tükürmek

Evet çirkin ve iğrenç olsa da, tükürmenin yararlı olduğu birkaç durum var. Egzersiz yaparken, vücudunuz normalden daha fazla tükürük üretiyor. Bazen fazla tükürük nefes almayı engelleyebiliyor. Evet, fazla tükürükten kurtulmak gerekiyor.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.