Safra Kesesi Taşına Sebep Olan Gıdalar

  • Genel Sağlık
  • Safra Kesesi Taşına Sebep Olan Gıdalar için yorumlar kapalı
  • 678 kez görüntülendi

Safra Kesesi Taşına Sebep Olan Gıdalar

Safra kesesinde kolesterol birikimi sebebi ile bazı kristallenmeler oluşabilmektedir. Bu kristallenmeye safra kesesi taşı adı verilmektedir. Ufak çaplı kristallenmeler genellikle zararsızdır ve kişinin sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye neden olmaz. Bununla birlikte bu ufak taşlar zaman içerisinde büyüme gösterir ve bu durumda bazı belirtiler ortaya çıkmaya başlar.

Safra kesesi taşları yeteri kadar büyüdüklerinde safra kesesindeki ödün ince bağırsağa geçisi engellenir ve bu da yağlı gıdaların sindiriminde sorunlar yaratabilir. Yağlı gıdalar safra kesesi taşlarını engellemek için uzak durulması gereken gıdalardır. Ayrıca safra kesesi taşlarını engellemek için bol miktarda lifli gıdaların tüketilmesi gerekir.

Süt ürünleri hayvansal yağ bakımından oldukça zengindir ve bu nedenle bu gıdaların tüketimine de dikkat edilmelidir. Aşırı şekerli gıdalar, margarin, yağlı çerezler, tatlandırıcılar, yumurta, mayonez, alkol, kafein ve karbonatlı içecekler safra kesesi taşlarına karşı uzak durulması gereken gıdalar arasında yer almaktadır.

Safra kesesi problemi olan bir kişi yemek pişirirken de bazı noktalara dikkat etmelidir. Kızartılmış gıdalardan uzak durulmalıdır. Bunun yerine gıdalar kaynatılmış, pişirilmiş veya ızgara şeklinde tüketilmelidir. Gıdaların kızartılmasında kullanılan yağlar safra kesesi taşı oluşumunu tetikleyebilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.