AŞILAMA TABLOSU

  • ÇOCUK SAĞLIĞI
  • AŞILAMA TABLOSU için yorumlar kapalı
  • 2.324 kez görüntülendi

AŞILAMA TABLOSU

Aşılama Tablosu

 


Hastalıkları aşı karşısındaki davranışları açısından, aşı ile önlenebilen ya da aşı ile önlenemeyen hastalıklar olarak iki grupta ele almak mümkündür. 

Bilindiği gibi aşı, vücut hastalık etkeniyle temas etmeden , hastalık belirtileri ortaya çıkmadan önce uygulanarak vücutta bağışıklık oluşturan ve böylece hastalığı önleyen bir uygulamadır. 

Çocuklara doğumu izleyen günlerde başlanarak sistemli olarak aşı uygulanması gerekir. 

Tüm dünyada sistemli olarak aşı uygulanması sayesinde eski yıllarda çok sayıda insanda ölüm ve sakatlık nedeni olan çiçek hastalığı tümüyle ortadan kalkmıştır. Hastalık ortadan kalktığı için de artık aşılanmasına da gerek kalmamıştır. 

Bilim dünyasının hedefi, aynı tür uygulama ile çocuk felci hastalığını (polio) da ortadan kaldırmaktır ve bu hedefe varılmasına da az kalmıştır. 

Başka hastalıkların salgınları olmadığı taktirde bilim dünyasının önerdiği aşı programı aşağıdaki gibidir. Eğer bir salgın söz konusu olursa o hastalıkla ilgili aşı da ayrıca yapılır. 

Sağlık Bakanlığı yayınladığı bir genelge ile aşı takviminde değişiklik yapıldığını bildirdi. Daha önce uygulanmakta olan aşı takviminden farklı olarak takvime Haemophilus İnfluenza tip b eklenmiş ve kızamık aşısı birinci dozu 12. aya alınmıştır. Diğer değişikliklerle birlikte aşı takviminin son hali şu şekildedir:

 

  doğumda 2.ayın sonunda 3.ayın sonunda 4.ayın sonunda 9.ayın sonunda 12.ayın sonunda 16-24.ay İÖ 1.sınıfta İÖ 8.sınıfta
BCG   I           R  
DBT   I II III     R    
Td               * *
Hib   I II III     R    
OPV   I II III     R R  
KKK (kızamık)           I   R  
Hepatit B I II     III       I-II-III

 

 

Hepatit B aşısı: 1998 yılında başlatıldı, 1998 doğumlu çocuklar ilköğretim 2.sınıfta, bu yıl (kohortun tamamlanması amacıyla) İlköğretim 8.sınıf öğrencilerine HB aşısı: 0-1-4.aylar şeklinde uygulanacak (ilk ve son dozlar arasında en az 4 ay olacak)

Kızamık aşısı: 12.ayı doldurduktan sonra uygulanacak,

BCG aşısı sulandırıldıktan sonra 6 saat içinde kullanılacak.

Hib: Haemophilus İnfluenza tip b

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.