Artrit için En İyi İçecekler

Artrit için En İyi İçecekler

İçtiğimiz şeyin bedensel gücümüz ve genel sağlığımız üzerinde büyük bir etkisi var. İçecekler yiyecek kadar önemlidir, çünkü besinler, kaloriler ve şekerler de yüklerler. Normal rutinimizde, içtiğimiz içecekler hakkında pek düşünmüyoruz ve çoğu zaman kalori içeriği ve içerikleri hakkında düşünmeden kalori bakımından zengin gazlı içecekler, kolalar ve paketlenmiş meyve suları seçmiyoruz.

Beslenme uzmanları, yediğimiz ve içtiğimiz her şeyin vücut organlarımıza bilgi olarak aktarıldığına inanmaktadır ve sağlıklı ve doğal içecekler içersek, vücudumuzun aldığı mesajlar ve genel duygusal durumumuzu iyi yönde etkilemektedir. Herhangi bir yiyeceği yemeden önce bir bardak su ile bir güne başlamak, en sağlıklı alışkanlıktır çünkü uyandığımız zaman vücut her zaman susuz kalır.

Suda kalmak ve toksinleri atmak için gün boyunca yeterli miktarda su içmek önemlidir, genel tavsiye her gün 8 uzun bardaktır. Beslenme uzmanları ve sağlık uzmanları, şekerli gazlı içecekler, paketlenmiş meyve suları ve kola tüketimine karşı şeker, fosforik asit ve aspartam dışında hiçbir şeyle dolmadıkları için şiddetle tavsiye eder. Bu bileşenler sadece iltihapları tetiklemekle kalmaz, aynı zamanda vücudun kalsiyumu etkili bir şekilde emmesini de önler.

Artrit hastaları için, semptomları yönetmelerine ve hastalığın ilerlemesine karşı savaşmalarına yardımcı olmak için şaşırtıcı derecede faydalı içecekler seçtik.

İşte, bir göz atın:

1. ÇAY

Bu son derece faydalı kafein demeti, şüphesiz, artrit muzdarip olan hasta için yararları üzerinde en çok çalışılan içeceklerden biridir. Her türlü çay, siyah çay, beyaz çay veya yeşil çay olsun, inanılmaz derecede güçlü anti-enflamatuar profiller taşıyan doğal bitki bazlı bileşikler olan koruyucu polifenollerle doludur.

Yeşil çay ve beyaz çay çeşitleri koruyucu polifenollerin en zengin kaynağıdır. Araştırmalar, yeşil çayın en sağlıklı seçenektir, çünkü aynı zamanda aktif bir bileşen olan bir polifenol ile doludur, epigloalkatekin 3-gallat (EGCG). EGCG, güçlü antioksidan profilinden dolayı son derece güçlüdür; bu da onu C vitamini ve E’nin gücünden 100 kat daha güçlü kılar.

Sayısız araştırma, EGCG tüketimini artrit hastalarında artmış destek ve kıkırdak ve kemiğe karşı koruma ile ilişkilendirdi.

2. KAHVE

Birçok çalışma, cömert koruyucu polifenol konsantrasyonları ile birlikte kahvenin yoğun antioksidan profillerini vurgulamıştır. Temel olarak, kahvenin vücuttaki zararlı serbest radikallerin saldırılarıyla mücadele edebilmesi anlamına gelir, bu da her türlü ciddi hücre hasarına neden olur. Diğer araştırmalar kahvenin gut semptomlarını önleyen koruyucu bir kalkan sağladığını da ortaya koymaktadır.

Birçok araştırmacı, kahve tüketimi ile romatoid artrit ve osteoporoza katkıda bulunan risk faktörlerinde azalma arasındaki bağlantıyı vurgulamıştır. Ancak, bu iddiaya karşı çıkan ve kahvenin aslında bu risk faktörlerini arttırdığını belirten birkaç çalışma var.

Bu nedenle, faydalarını deneyimlemek ve zarar görmesini önlemek için dikkatli bir ölçülü kahve içmek idealdir. Her gün iki bardaktan fazla içmeyin, kafein alımınızı sınırlandırın ve şeker şurupları ve çırpılmış kremalarla dolup taşan pahalı kahve içeceklerinden uzak durun; kilo ve kan şekeri seviyenize zarar verebilecek şeker miktarları.

3. SÜT

Popüler mit, artrit hastalarını süt ürünlerinden uzak durmaya zorlar, ancak bu efsaneye destek olacak bilimsel bir kanıt yoktur. Aksine, birkaç çalışma süt dolu bir diyetin romatoid ve osteoartriti olan hastalar için gerçekten yararlı olduğunu ortaya koymuştur.

Araştırmalar, süt tüketiminin vücudu gut ataklarına karşı korumada yardımcı olduğunu ve osteoartritin ilerlemesini önlediğini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, az yağlı süt çeşitleri seçtiğinizden emin olun, çünkü ilave kalori ve doymuş yağ tüketimi, artrit hastaları için son derece sağlıksızdır.

4. TAZE MEYVE SULARI

Çilek, havuç, domates, portakal, ananas, limon ve diğerleri gibi taze sıkılmış meyve suları, C vitamini yığınlarıyla doludur ve vücutta iltihaplanmaya neden olan serbest radikallerin zararlı ataklarını nötralize etmeye yardımcı olan güçlü antioksidan profilleri içerir. .

Araştırma, vişne suyunun vücudu gut ataklarına karşı korumak için mükemmel bir seçim olduğunu ve osteoartrit gelişimine katkıda bulunan semptomları azalttığını ortaya koymaktadır. Ancak, meyve suyu içerken çok akıllı olmak zorunda. Şeker bakımından zengin çeşitlerden uzak durduğunuzdan ve greyfurt ve karpuz gibi düşük kalorili meyvelerinizi aldığınızdan emin olun.

Ancak, üzüm meyvelerini tüketmeden önce doktorunuza danışın, çünkü birkaç ilacın etkilerini engelleme ve değiştirme eğilimi vardır.

5. SMOOTHİES

Smoothies, meyve sularının ve sebzelerin suyunu ve besinlerini sıkmak yerine tüm meyve ve sebzeden yapılır, çünkü meyve suları için çok daha zengin, daha sağlıklı ve tatmin edici bir seçimdir. Bu bize ilave besinler, özellikle de kabızlık belirtileri ile mücadele etmekle birlikte, arterleri temizlemek için plak birikintisinin temizlenmesinde yardımcı olan lif yararını sağlar.

Vücudunuzu antioksidanlarla doldurmanın en iyi yolu, meyvelerinize ve sebzelerinize zengin ve canlı renklere sahip bir ürün çeşitliliği eklemektir. Renkli meyveler ve lahana ve ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, temel besin maddeleri, mineraller ve vitaminlerin yoğun çeşitliliği için en zengin seçiminizdir.

Uzmanlar, vücudunu probiyotikler olarak adlandırılan iyi bakteri ile zenginleştirmek için gerekli vitaminlerin zengin bir çeşitliliği ile yoğurt eklemek için tavsiye ederler. Kefir gibi fermente içecekler de iltihaplanmayı azaltmaya ve bedensel gücü arttırmaya yardımcı olan probiyotikler ve diyet lifi ile yüklenir. Sadece düşük şekerli veya şekersiz kefir ve yoğurt çeşitleri seçtiğinizden emin olun.

6. ALKOL

Araştırmalar, kırmızı şarabın, güçlü bir anti-enflamatuar profili olan doğal olarak ortaya çıkan temel bir bileşik olan resveratrol ile dolu olduğunu ortaya koymaktadır. Bazı araştırmalar kırmızı şarap tüketiminin faydalarını incelemeyi denedi ve sonuçlar sadece diz ile ilişkili osteoartrit riskini azaltmadığını, aynı zamanda orta miktarda tüketildiğinde romatoid artrite katkıda bulunan risk faktörlerini azalttığını ortaya koydu.

Bununla birlikte, bazı sağlık uzmanları bu tür araştırmaların bulgularıyla çelişiyor ve soru soruyor, ancak dikkatlice kırmızı şarap tüketiminin artrit semptomlarının azaltılmasında yardımcı olduğunu kanıtlayan seçkin bir yapı veya bilimsel veri var.

Sağlık uzmanlarının çoğunluğu, alkolün yararlarının her zaman dezavantajları nedeniyle zarar gördüğünü kabul eder ve içmezseniz, alkol tüketmeye başlamak için asla iyi bir seçim değildir. Arada sırada dikkatli bir şekilde alkol servisinin tadını çıkarmak iyidir ve tüketiminiz dikkatle ılımlı olduğu sürece, zarardan endişe etmeden faydalanabilirsiniz. Genel dozaj önerisi kadınlar için günde bir, erkekler için günde iki defadır. Tavsiye edilen sınırdan daha fazla içerseniz, faydalardan hiçbirini yaşamazsınız ve alkolün iltihaplanmasına neden olan hasarlara maruz kalırsınız.

7. SU

Doğa, vücudun enerji vermek ve hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğu tüm temel besin maddelerini içeren sihirli bir iksir sunmak zorundadır ve sudan başka bir şey değildir. Su, vücudu nemlendirmek ve iltihaplanmayı ve şişmeyi önlemek için vücut fonksiyonlarını bozan tüm zararlı toksinleri akıtmak için inanılmaz derecede önemlidir.

Vücuda yeterli miktarda su sağlanması, artrit hastaları için son derece faydalıdır, çünkü tüm eklemlerin iyi yağlanmasını sağlar ve ayrıca gut ataklarına katkıda bulunan semptomları önler. Yemeklerinizi tüketmeden önce bir veya iki bardak su içmek son derece sağlıklıdır, çünkü daha az yemenize yardımcı olur, bu da eklemlerinizin yüklenmesini önleyen kilo kaybını etkiler.

Sağlık uzmanları ve beslenme uzmanları, bu ilave besinler için gelişmiş veya ilave besin sularının tüketimine karşı tavsiyede bulunurlar, antioksidanlar ve elektrolitler, aslında bir etki yaratacak kadar az miktardadır;

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz