Ağız Ve Diş Sağlığı için Ne Yapmalıyız

Ağız Ve Diş Sağlığı için Ne Yapmalıyız

Ağız Ve Diş Sağlığı için Ne Yapmalıyız

Ağız Ve Diş Sağlığı için Ne Yapmalıyız

Ağız ve diş sağlığı ne yazık ki insanlar tarafından oldukça ihmal edilen bir sağlık unsurudur. Ağız ve diş sağlığına önem verilmediği zaman oldukça sıkıntılı durumlar ile karşılaşılmaktadır. Dişlerin günlük bakımı ve temizliği yapılmadığı zaman diş çürükleri meydana gelmekte ve çürüklere bağlı olarak ortaya çıkan ağrılar bizi ne yazık ki günlük hayatımızdan geri bırakmaktadır. Çene yapısı ve diş köklerinden dolayı oluşan hastalıklar da rahat bir şekilde yemek yenmesini engeller ve sorun yaşamamıza neden olur. Diş köklerinde meydana gelen iltihaplar müdahale edilmediği ve ilaç kullanılmadığı zaman ölümle sonuçlanabilecek olaylara neden olabilmektedir. Bu yüzden ağız ve diş sağlığı kesinlikle ihmal edilmemesi gereke bir konudur. Ağız ve diş sağlığı için yapılması gerekenler ise şöyledir:

Dişleri düzenli fırçalamak:

Düzenli olarak her gün sabah ve akşam dişlerin yemek artıklarından arındırılması ve bakteri oluşumunun önüne geçilmesi gerekmektedir. Uzmanlar tarafından tavsiye edilen diş fırçalama sayısı günde 2 kezdir. Ancak gün içerisinde şekerli gıdalar tüketilmiş ise, bu besinler yendikten sonra da dişleri fırçalamak koruyucu bir önlem olur ve diş çürüklerinin meydana gelmesi önlenir.

Diş suyu kullanmak:

Dişler fırçalandıktan sonra diş suyu kullanmak ağız ve diş sağlığınızı korumak için çok büyük bir önem teşkil eder. Diş suları içerikleri sayesinde ağzınızı ve dişlerinizi bakterilerden arındırır. Diş fırçasının ulaşamadığı bölgelerdeki bakterilerden diş suyu ile kurtulabilirsiniz. Aynı zamana nefesinizin daha ferah olmasını sağlayan diş suları, ağız kokusunu da önlemektedir.

Diş ipi kullanmak:

Diş fırçası ile dişlerden çıkmayan besin artıkları, bulundukları bölgede çürümeye yol açarlar. Bu yüzden yemek sonrasında dişleri diş ipi ile temizlemek gerekmektedir. Diş taşı ve tartar oluşumunu da önleyen diş ipleri ile ağız sağlığınızı korumak adına önemli bir girişimde bulunmuş olursunuz. Diş ipi kullanırken hassas davranmalı ve diş etine zarar verici baskılardan kaçınarak kanamasına yol açmamalısınız. Diş ipleri kolay bir şekilde dişlerin arasına girip besin artıklarını baskı yapmaya gerek kalmadan temizleyebilmektedir.

Düzenli diş kontrolü:

Her 6 ayda bir düzenli olarak dişçi kontrolüne gitmek ağız ve diş sağlığınızı korumak için önem teşkil eder. Diş köklerinde meydana gelen çürükler veya diş yapısında meydana gelebilecek çeşitli hasarlara karşı önlem almak için düzenli kontroller şarttır. Bu düzenli kontroller sırasında dişlerinizi de temizleterek daha beyaz bir gülüşe sahip olabilirsiniz.

Çok sert besinler tüketmemek:

Çok sert ve çiğnenmesi zor besinler diş minesine zarar vererek geri dönülmez sonuçlara yol açar. Diş sağlığınız için dişlerinizle sert besinler çiğnemeye çalışmamalı, dişlerinizi zorlayacak şeyler yapmamalısınız. Özellikle kabuklu kuru yemişleri dişlerinizle açmaya çalışmak diş minesine çok büyük zarar verir.

Not: Siz de bu konularda hassasiyet göstererek ağız ve diş sağlığınızı koruyabilir ve daha sağlıklı bir hayat sahip olabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere Ağız Ve Diş Sağlığı için Ne Yapmalıyız hakkında bilgiler verdik umarız faydalı olmuştur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz