Ağız Kokusunu Önlemek İçin İpuçları

Ağız Kokusunu Önlemek İçin İpuçları

Dünya üzerindeki pek çok insanın halitoz denen bir rahatsızlıktan muzdarip olduğunu biliyor muydunuz? Evet, halitoz, ya da bildiğimiz adıyla “ağız kokusu”, oldukça sık görülen ve rahatsılık verici bir sorun. Fakat önüne geçmesi o kadar da zor değil!

Çoğu durumda kusursuz bir ağız hijyenine sahip olmak yeterli, ağzınızın kokması ve kokmaması arasındaki en önemli belirleyici temizlik. Bazı kişilerdeyse, ağız kokusu günlük hayatlarında sahip oldukları kötü alışkanlıklar nedeniyle ortaya çıkar. Örneğin, düzenli olarak sigara içen birisi, tütün kokusu nedeniyle doğrudan ağzının kokmasına yol açacaktır. Bunun dışında, soğan, sarımsak veya sirke gibi keskin koku ve tada sahip olan bazı yiyecekler de ağzımızın kokmasına yok açar.

Ağız kokusunun bir başka nedeni de az tükürük salgılanmasıdır, bu durum ağzın kurumasına ve kötü bir kokunun oluşmasına yok açar. Ve son olarak, düşük karbonhidratlı bir beslenme düzeni de ağız kokusuna neden olabilir.

Bu yazıda, sizinle ağız kokusunun önüne geçmek için bazı basit ve uygulaması kolay ipuçlarını paylaşacağız. Ama şunu söylemeliyiz ki eğer yukarıda bahsettiklerimize benzer kötü alışkanlıklara sahipseniz, ağız kokusunun önlemekte size pek de yardımcı olamayız, kötü alışkanlıklarınızı iyileriyle değiştirmeye baksanız iyi edersiniz.

Ağzınızı Düzgün Bir Şekilde Temizleyindis-fircalamak

Ağız temizliğinizi düzgün bir şekilde yaptığınız takdirde halitozun ortadan kalkacağını bilmeniz önemli. Bu da, diş ipi kullandıktan sonra, dişlerinizi, yanak içerini, dilinizi ve diş etlerinizi iyi bir şekilde fırçalamanız demek. Mümkünse, dişlerinizi fırçaladıktan sonra ağzınızı gargarayla çalkalayın, bu nefesinizin daha uzun süre ferah kalmasını ve güzel kokmasını sağlayacaktır.

Keskin Kokulu Yiyeceklerden Uzak Durun

Ağzınızda istenmeyen bir koku bırakan yiyecekleri tüketmekten olabildiğince uzak durun. En iyi bilinenler soğan ve sarımsaktır ancak bazı kişiler kahve, lahana ya da turşu gibi yiyecekleri tükettikten sonra da ağızlarının koktuğunu fark edebilir. Eğer mümkünse, daha ferah bir nefese sahip olmak ve ağız kokusunun önüne geçmek için bu yiyeceklerden uzak durun.

Narenciye Yiyinnarenciye

Tükürük salınımını tetikleyen yiyecekler tüketmeye özen gösterin. Bu ağzınızın nemli kalmasını sağlayarak ağız kokusu oluşmasını engelleyecektir. Örneğin portakal, greyfurt, limon, ve mandalina gibi narenciyeler sıvı üretimini arttırmakta çok faydalıdır. Ayrıca, kraker, kızarmış ekmek veya kuru yemiş gibi kuru gıdaları tüketmekten mümkün olduğunca kaçının. Bu gıdalar, damağınıza yapışarak bir süre sonra ağız kokusu oluşmasına neden olur. Eğer kuru gıdaları tüketirseniz, hemen sonrasında bütün ağzınızı iyice fırçaladığınızdan emin olun.

Bol Bol Su İçin

Sürekli olarak su içmek de ferah bir nefese sahip olmaya yardım eder çünkü su daha çok tükürük salgılamanızı sağlar ve ağzınızda bulunan bakterilerden ya da enfeksiyonlardan kurtulmanıza yardımcı olur.

Umarız bu yazıda paylaştığımız ipuçları ağız kokusundan tamamen kurtulmanıza yardımcı olur. Son olarak, unutmayın ki yalnızca ağzınızda değil vücudunuzun her parçasında gerekli hijyeni korumanız çok önemlidir. Bu, aynı zamanda nasıl bir insan olduğunuzu yansıtır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz