Sık sık yulaf ezmesi olarak sütle beraber tüketilen bir tahıldır. Bazı araştırmalara göre, bir takım potansiyel sağlık yararları olabilir. Çoğunlukla kahvaltılık mısır gevrekleri, yulaf ezmesi, yulaflı bisküvi ve ekmek gibi içeriklerde bulunurlar. Son birkaç yılda, yulaf çok popüler bir “sağlıklı besin” haline geldi. Yulaf, sağlık yararı herkes tarafından bilinen lif ile yüklüdür, sağlıklı kolesterol düşürücü özelliklere sahiptir. Yulaf, yeryüzündeki en sağlıklı tahıllardan biridir. Glütensiz tüm tahıl ve önemli vitaminlerin yanı sıra mineral, lif ve antioksidanlar barındırıyorlar. Araştırmalar, yulafın ve yulaf ezmesinin birçok sağlık yararı olduğunu gösteriyor. Bunlara kilo kaybı, düşük kan şekeri seviyeleri ve kalp hastalığı riskinde azalma dahildir.

 

Yulaf İnanılmaz Derecede Besleyicidir

Yulafın besin kompozisyonu dengelidir. Güçlü beta-glucan da dahil olmak üzere iyi bir karbonhidrat ve lif kaynağıdırlar. Çoğu tahıldan daha fazla protein ve yağ içeriyorlar. Yulaflar önemli vitaminler, mineraller ve antioksidan bitki bileşikleri ile yüklüdür. 78 gram kuru yulaf için içerik tablosu şunları içerir:

Manganez: Günlük ihtiyacın % 191’i

Fosfor: Günlük ihtiyacın % 41’i

Magnezyum: Günlük ihtiyacın % 34’ü

Bakır: Günlük ihtiyacın % 24’ü

Demir: Günlük ihtiyacın % 20’si

Çinko: Günlük ihtiyacın % 20’si

Folat: Günlük ihtiyacın % 11’i

Vitamin B1 (tiamin): Günlük ihtiyacın % 39’u

Vitamin B5 (pantotenik asit): Günlük ihtiyacın % 10’u

Dahası; az miktarlarda kalsiyum, potasyum, vitamin B6 (piridoksin) ve vitamin B3 (niasin) içerirler. Ayrıca 51 gram karbonhidrat, 13 gram protein, 5 gram yağ ve 8 gram lif ile 303 kaloridir. Dolayısıyla yiyebileceğiniz en besleyiciliği yoğun gıdalar arasında bulunur.

 

Antioksidan Bakımından Zengindir

Bütün yulaflar, antioksidanlar ve yararlı polifenoller olarak adlandırılan bitki bileşikleri bakımından zengindir. En dikkat çekici şey; hemen hemen tüm yulaflarda bulunan avenantramitler denilen eşsiz bir antioksidan grubudur.

Avenantramitler, nitrik oksit üretimini artırarak kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Bu gaz molekülü, kan damarlarını genişletmeye yardımcı olur ve daha iyi kan akışına yol açar. Buna ek olarak, avenantramitlerin antienflamatuvar ve kaşıntı giderici etkileri vardır. Ferulik asit de yulafta büyük miktarlarda bulunur. Bu başka bir antioksidandır.

 

Yulaf Beta-Glucan Adlı Güçlü Bir Lif Türünü Barındırır

Yulaf, büyük miktarda beta-glucan çözünür lif türü içerir. Beta-glucan kısmen suda çözünür ve bağırsakta kalın, jel benzeri bir solüsyon oluşturur. Beta-glucan lifinin sağlığa olan faydaları şunlardır:

  • Azaltılmış LDL ve toplam kolesterol seviyelerinde iyileşme
  • Azalmış kan şekeri ve insülin yanıtı
  • Artmış doygunluk hissi
  • Sindirim sisteminde iyi bakterileri büyümesinde artış

Kolesterol Düzeylerini Düşürür ve Zararlı LDL Kolesterolden Korur

Kalp hastalığı, dünyanın en önde gelen ölüm nedenidir ve temel risk faktörü yüksek kan kolesterolüdür. Pek çok çalışma, yulafın beta-glucan lifinin hem total hem de LDL kolesterol düzeylerini azaltmada etkili olduğunu göstermiştir. Beta-glucan, kolesterol açısından zengin safra atılımını artırabilir ve böylece kan dolaşımındaki kolesterol seviyelerini azaltabilir.

Serbest radikallerle reaksiyona girdiği zaman ortaya çıkan, kötü(LDL) kolesterolün oksidasyonu kalp hastalığının ilerlemesinde önemli bir faktördür. Atardamar iltihabı üretir, dokulara zarar verir ve kalp krizi ve inme riskini artırabilir. Bir çalışma, yulaftaki antioksidanların, LDL oksidasyonunu önlemek için C vitamini ile birlikte çalıştığını bildirmektedir.

 

Yulaf Kan Şekeri Kontrolünü İyileştirebilir

Tip 2 diyabet, belirgin şekilde kan şekerinin yükselmesi ile karakterize, yaygın bir hastalıktır. Genellikle insülin hormonuna duyarlılığın azalmasından kaynaklanır. Yulaf, özellikle aşırı kilolu veya tip 2 diyabetli kişilerde, kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilir. Ayrıca insülin duyarlılığını artırabilirler. Bu etkiler esas olarak beta-glucan lifinin, midenin boşaltılmasını ve glikozun kan içine emilmesini geciktiren kalın bir jel oluşturabilme kabiliyetine atfedilmektedir.

Yulaf Ezmesi Doygunluk Verir ve Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

Yulaf ezmesi leziz bir kahvaltı öğünü olmakla kalmaz aynı zamanda tıka basa doygunluk hissi sağlar. Böyle doyurucu ve az kalorili gıdalarla beslenmek kilo vermeye yardımcı olabilir. Midenizin yiyeceklerden boşaltılması için geçen zamanı erteleyen beta-glucan; doygunluk hissinizi artırabilir. Beta-glucan ayrıca yutmaya tepki olarak bağırsakta üretilen bir hormon olan YY (PYY) peptitinin serbest bırakılmasını teşvik edebilir. Bu doymamış hormonun kalori alımının azalmasına yol açtığı gösterildi ve obezite riskini azaltabilir.

İnceltilmiş Yulaf Cilt Bakımında Yardımcı Olabilir

Yulafın sayısız cilt bakımı ürünlerinde bulunması tesadüf değildir. Bu ürünlerin üreticileri sık sık ince kıyılmış yulafı “koloidal yulaf ezmesi” olarak listeliyorlar.

FDA, 2003 yılında koloidal yulaf ezmesini cilt koruyucu bir madde olarak onayladı. Fakat aslında, yulafın tarih boyunca çeşitli cilt hastalıklarında ya da alerjik kaşıntı ve tahriş tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. Örneğin, yulaf özlü cilt ürünleri egzamanın rahatsız edici belirtilerini hafifletebilir. Yulaf sadece cilde tatbik edilerek cilt bakımı sonucu verecektir. Yemenin cilde yararı yoktur.

 

Çocukluk Çağı Astım Riskini Azaltabilirler

Astım, çocuklarda en yaygın görülen kronik hastalıktır. Akciğere hava ulaştıran tüplerin iltihaplanması durumudur. Her ne kadar tüm çocukların belirtileri aynı değilse de, birçok kişi tekrarlayan öksürük, hırıltılı solunum ve nefes darlığı yaşar. Birçok araştırmacı katı gıdaların erken dönemde kullanımının; çocuğun astım ve diğer alerjik hastalıkları geliştirme riskini artıracağına inanıyorlar. Bununla birlikte çalışmalar, bu durumun tüm gıdalar için geçerli olmadığını bildirmektedir. Örneğin, yulafın erkenden yedirilmesi çocuk açısından aslında koruyucu olabilir. Bir çalışmada yulafın 6 aydan küçük bebeklere yedirilmesinin, çocukluk çağı astımı riskinde azalma ile bağlantılı olduğu bildirilmektedir.

Yulaf Kabızlığı Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Yaşlı insanlar çoğunlukla kabızlık yaşarlar, bağırsak hareketleri düzensizdir. Müshil etkili ilaçlar çoğunlukla yaşlılarda kabızlığı hafifletir. Bununla birlikte, kilo kaybına yardımcı olur ve düşük yaşam kalitesini artırır. Araştırmalar, lif açısından zengin yulaf kepeğinin yaşlı insanlardaki kabızlığı hafifletmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Bir deneme, 12 hafta boyunca günlük yulaf kepeği içeren bir çorba veya tatlı tüketen 30 yaşlı hastanın iyileştiğini gözlemlemiştir. Dahası, bu hastaların % 59’u 3 aylık çalışmadan sonra müshil kullanmayı bırakmıştır.

 

 

Sonuç Olarak Yulaf;

Yulaf, önemli vitaminler, mineraller ve antioksidanlarla dolu inanılmaz derecede besleyici bir besindir. Buna ek olarak, diğer hububatlara kıyasla lif ve protein açısından yüksektirler. Yulaf, benzersiz bazı bileşenleri içerir; özellikle çözünebilir lif kaynağı beta-glucan ve avenatramidler muhteşem antioksidanlardır.

Kan şekerinin ve kolesterol düzeylerinin düşürülmesi, kabızlığa ve cildin tahrişe karşı korunmasına yardımcı olur. Buna ek olarak, verdiği doygunluk hissiyle kilo kaybı için doğru bir yiyecektir. Günün sonunda yulaf, yiyebileceğiniz en sağlıklı besinler arasındadır.