Adet Sancısı Nedir

Adet Sancısı Nedir

Adet kanaması esnasında ya da hemen öncesinde kasıklarda ortaya çıkan rahatsızlık ve kramp tarzında ağrılara dismenore ya da menstrüel kramp adı verilir. Adet sancısı alt karın bölgesine lokalize, sırta ve bacaklara yayılan yaygın

bir ağrıdır.

Ağrı genellikle adet başlamadan 1 gün önce başlar. Adetin ilk günü çok şiddetlidir ve en çok 2-3 gün sürer. Adet sancısı olan kadınlarda aynı zamanda bulantı, baş ağrısı, kabızlık veya ishal yakınmaları da izlenebilir.

Sebepleri
Sancılı adet görme aslında normal adet görme mekanizmasının önemli bir parçası olan, adet kanını dışarı atmaya çalışan uterus (rahim) kasılmalarının kadın tarafından ağrı şeklinde hissedilmesidir. Genel olarak yumurtlamanın olduğu adet sikluslarında sancılı adet görülür, yani adet döneminde bir miktar dahi olsa sancı olması oldukça normaldir ve kadının o adette yumurtladığının göstergesidir. Sancılı adet görmenin nadir görülen nedenleri arasında serviks (rahim ağzı) girişi, kürtaj, enfeksiyon gibi nedenlere bağlı olarak daralmış olması ve buna bağlı olarak adet kanının “zorlukla atılması” ve spiral kullanımı yer alır.

Eğer ağrılar; Normal zamanında gelen bir adet kanamasına eşlik etmiyorsa, Her zaman olduğundan çok daha şiddetli ise, 2-3 günden daha uzun sürüyor ise, Her zaman olandan daha farklı ise mutlaka bir hekim kontrolünden geçilmesi gerekir.

Adet sancıları ağrı kesicilerle kontrol altına alınabiliyorsa ve başka bir jinekolojik belirti yoksa jinekolojik muayene gerekli değildir. Ancak adet sancıları çok şiddetli olup genel iyilik halini etkilemeye başlamışsa ve/veya iş kaybına neden oluyorsa mutlaka jinekolojik değerlendirme yapılmalı etkili bir tedavi uygulanmalıdır.

Bu yazı adet sancısı neden olur, adet sancısına ne iyi gelir, adet sancısına bitkisel çözüm, adet sancısının nedenleri, adet sancısının çözümü, adet ağrısı neden olur, adet ağrıları nasıl geçer konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

adet sancısı neden olur, adet sancısı nasıl geçer, sancılı adet neden olur, adet ağrıları neden olur, adet sancısı nedenleri, adet sancısı nasıl olur, adet ağrısı neden olur, adet sancısı nedir, ilk gün neden adet sancısı olur, regl sancısı neden olur

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz