Yüzümde Karıncalanma Oluyor, Neden Oldu, Nasıl Geçer?

Yüzde karıncalanma hissi çeşitli nedenlerden ortaya çıkan bir durumdur. Karıncalanma hissi, yüzün genelinde yahut bir kısmında görülebilir. (Yüzde karıncalanma hissi nedenleri ve tedavisi) isimli makalemizde bu duruma yol açan faktörlere ve tedavi yöntemlerine yer verdik. Çoğu zaman bu karıncalanma hissi kişiyi çok rahatsız eder ve ağrı ile birlikte seyr eder. Yüze dokunulduğunda bu histe artış gözlemlenebilir. Karıncalanmaya, uyuşukluk hissi, ciltte sıvı dolu kabarcıklar, ciltte yanma ve cilt renginde değişim de eşlik edebilir.

Yüzde karıncalanmanın en yaygın nedenleri şunlardır:

Stres

Yüzde karıncalanma, adrenalin hormonu salgılanmasından kaynaklanabilir. Anksiyete veya stres, vücutta adrenalin salgısını artırır. Bunun sonucunda da yüz bölgesinde karıncalanma yaşanır. 

Sinir hasarı

Trigeminal sinirin sıkışması ya da yaralanması sonucunda yüzde karıncalanma, başta uyuşma hissi ve hatta felç de ortaya çıkabilir. Semptomların şiddeti sinirdeki hasara göre değişir. Sinir hasarı genellikle boyun yaralanmalarının meydana geldiği araba kazalarında görülebilir.

Serebrovasküler inme

Yüz karıncalanması, inmenin nadir belirtilerinden biri olabilir. Bu duruma yüzde his kaybı da eşlik edebilir. İnmenin diğer belirtileri arasında,konuşmanın anlaşılmaması ve hareket etmede zorlanma gelir.

Aşırı sıcaklık veya soğukluk

Soğuğa karşı duyarlı olanlar, aşırı sıcak veya soğuk havadan kaynaklı olarak, yüzde karıncalanma hissi yaşayabilirler.

Zararlı kimyasallara maruz kalma

Kimyasal ürünlerde bulunan çeşitli zararlı maddeler, yüzde karıncalanma gibi belirtilere neden olabilir. Özellikle kimyasal maddelerin olduğu bir işyerinde çalışıyorsanız, yüzünüzde sıklıkla karıncalanma hissi duyabilirsiniz.

Vitamin eksiklikleri

Vitamin eksiklikleri (B, magnezyum), sinirlerin yanlış sinyal göndermesi ve kasların yetersiz kasılmasına neden olup yüzde karıncalanmaya yol açar. 

İlaç tedavisi

Yüzde karıncalanma, herhangi bir ilacın yan etkisi olarak da ortaya çıkabilir. İlaç kullanmadan önce, belirtilen yan etkileri prospektüsten okuyun. Kullandığınız ilaç yan etki olarak yüzde karıncalanma yaptıysa doktora danışıp o ilacı muadili ile değiştirin.

Multipl skleroz

Multipl skleroz, sinir hasarına neden olan bir hastalıktır. Yüz karıncalanması, zarar gören sinirlere bağlı olarak multipl sklerozun nadir belirtilerinden olabilir.

Baş yaralanması

Yüzde karıncalanma hissi, başta yaralanma sonrası komplikasyon olarak belirti verebilir. Sinir hasarının bir işaretidir. 

Beyin tümörü

Beyin tümörü yüzle alakalı bir sinire baskı uyguluyorsa, yüzde karıncalanma hissi görülebilir.

Migren

Migren hastalığına, yüzde karıncalanma hissi, bulantı ve baş dönmesi gibi belirtiler eşlik edebilir.

Zona hastalığı

Bu viral enfeksiyon oldukça ciddi bir hastalıktır ve lezyonlar genellikle sinir yolu üzerinde görülür. Yüz siniri zonadan etkilendiyse yüzde karıncalanma hissi görülebilir.

Yüzde karıncalanma hissi nasıl geçer?

Yüzde karıncalanma hissi yaşıyorsanız mutlaka bir Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları) doktoruna başvurmalısınız. Doktor nedenin durumuna göre gerekli tedaviyi uygulayacaktır. İşte olası tedavi yöntemleri:

Sinir hasarı tedavisi

Cerrahi müdahale, genellikle yüzdeki sinir sıkışmasını tedavi etmek için yapılır. Fizik tedavi, iyileşme döneminde tavsiye edilebilir.

İnme

İnme ciddiyetine bağlı olarak, hastaya oksijen tatbik edilebilir. Beynin şişmesini önlemek için ilaçlar verilir. Damar içine sıvı verilerek vücudun susuz kalması önlenir.

Kimyasallara maruz kalma durumunda

Yüz iyice yıkanmış ve yumuşak bir havlu ile temizlenmelidir. Hasta etkilenen alana dokunmaması konusunda uyarılır. Enfeksiyonundan korumak için, pansuman uygulaması yapılabilir.

Vitamin eksikliği halinde

Vitamin takviyesi alımı yapılır. İntravenöz uygulama daha ciddi durumlarda tavsiye edilir.

M.S hastalığı

Doktorun verdiği ilaçlar içilir.

Baş yaralanması

Acil tıbbi müdahale – vital bulguları stabil olmasını sağlama ve ameliyat ile duruma müdahale edilir.

Beyin tümörü

Kemoterapi / radyoterapi ve cerrahi operasyon tedavisi uygulanır.

Migren

Anti-inflamatuar ilaçlar – İbuprofen, asetaminofen gibi ilaçlarla hastalık tedavi edilmeye çalışılır.

Ayaklarda Karıncalanma Ve Yanma Hissinin En Önemli Nedenleri Tıklayınız

Burun Uyuşması Ve Karıncalanması Neden Olur, Nasıl Geçer? Tıklayınız

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz