Çayınızın Dibi İle Güzelleşin

Çayınızın Dibi İle Güzelleşin

Çayınızın Dibi İle Güzelleşin

Recep Tayyib Erdoğan Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Doçent Doktor H.Avni UYDU ,çay posasında demlenip içilip bitirilmiş çayın posasında çay ile eşit ölçüde hücreleri koruyan maddeler bulunduğunu söyledi ve konuşmasına ekleyerek çay posalarının kozmetik sanayide kullanılabilirliğini vurguladı.Bu hususta çeşitli bilgiler sunan Recep Tayyib Erdoğan Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Doçent Doktor H.Avni UYDU,çayın içerinde bulnan flavonoidlerden dolayı canlı bir antipksidan faktörü haline sahip olduğunu söyledi.

Çayınızın Dibi İle Güzelleşin.Doç.Dr. H.Avni UYDU,yeşil ve siyah çayın dönüşüm aşamasında organik köklü lif,toz,çöp  gibi artıklar ortaya çıkmaktadır bu lif ve toz benzeri atıklar %17-%18 oranında bulunmaktadır dedi.Muhtevasında böylesine besin maddelerinin bulunması rezerv için çok kıymetli olduğunu belirten doç.dr. Avni Uydu karadenizde bir yılda elli bin ton civarında çay fabrikalarından arta kalan bu atıkların bulunduğunu söyledi.Hindistan gibi ülkelerde bu atıkların değerlendirildiğini belirten Avni Uydu,böyle atık maddelerin pellet halini almasıyla yakıt olarak,torf halini almasıyla hayvanlara besin maddesi ve gübre olarak üretilmesi konusunda yarar sağladığını söyledi.

çay

Çayınızın Dibi İle Güzelleşin.Son yıllarda çay atıklarıyla duş almanın ve insana olan faydalarının araştırılmasıyla alakalı araştırmaların devam ettiğini  ve arttığını ve kendi üniversitelrinde çalışmalarını başlattıkları söyledi ve Recep Tayyib Erdoğan Üniversitesinde bu çalışmalarla yeşil çay üzerinde durarak yeşil çayın hücre koruma görevi yaptığını saptadıklarını konuşmasına ekledi.Çalışmalarının sürdüğünü belirten Dr.UYDU kozmetik sanayi için bunun bir fırsat olduğunu vurguladı. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Avni Uydu, Rize Sanayi ve Ticaret Odası, Rize Ticaret Borsası ve Recep Tayip Erdoğan Üniversitesi ile birlik içinde devam ettirdikleri Avrupa Birliği destekli büyük bir organizasyonla çay atıklarının mali olarak ekonomiye katkısı olması konusunda ekonomiye kazandırılmasının olabilirliğini söyledi.

çay atıkları

Çayınızın Dibi İle Güzelleşin.Uydu, ‘Böylece Rize Sanayi ve Ticaret Odası, Rize Ticaret Borsası ve Recep Tayip Erdoğan Üniversitesi ortaklığında devam ettirilen, çay piyasasının rekabet kuvvetini ve üretme kalitesinin sıklaştırılmasını ve çay posalarının atıklarının ekonomik bir değer haline çıkarılmasını hedefleyen 9 milyon 957 bin 370 auroluk Avrupa Birliği projesi hayata geçirilmiştir ve planlanmıştır.. Aynı zamanda bu projeyle kazanılacak sonuçlar bölgemizde gündeme gelen fındık atıkları benzeri başka doğal atıkların da değerlendirilmesine yönelik girişimler için önemli bir emsal olacaktır. Böylelikle hem bölge ekonomisine hem de sosyoekonomik manada sınırlı kaynaklara sahip bölgemize mühim bir ekonomik bir girdi sağlayacağına inanmaktayız” diye konuştu.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz