Zencefilin Tansiyona Zararı Varmıdır? Zencefilin Tansiyona Etkisi

Zencefilin Tansiyona Zararı Varmıdır? Zencefilin Tansiyona Etkisi

Zencefil , Asya ve Hint mutfağında sıklıkla kullanılan baharatlardandır. Bu bitkinin kalın kökleri Asya çorbalarına ve kızartılan gıdalara eklenerek karakteristik lezzet verir.  Peki zencefil tansiyonu yükseltir mi yoksa düşürür mü? Zencefilde bulunan kimyasal bileşikler tansiyonu yükseltmez aksine hipertansiyon olarak da bilinen yüksek kan basıncını azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak yüksek kan basıncını düşürmek için zencefil kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Ortada ciddi bir durum varsa tansiyonu düşürmek için tıbbi tedavi yerine zencefil kullanmamalıdır.

Zencefil, kolestrolü düşürüp, tansiyonun da düşmesini sağlar

Kolesterol ve düşük yoğunluklu lipoproteinler arter ve kan damarlarına yapışır, bu durum kan damarları ve arterlerdeki  iç çapı kısıtlayarak tıkanmalara yol açar, bunun sonucunda da tansiyon yükselebilir. Uzmanlar, zencefilde bulunan kimyasal bileşiklerin, kandaki kolesteroli düşürmenin yanı sıra, kalp hastalığını tetikleyen, düşük yoğunluklu lipoproteinleri de azalttığını, kolesterolü de düşürdüğünü tespit etmişlerdir.

Zencefil kandaki pıhtılaşmayı azaltır

Zencefil ayrıca arter ve kan damarlarında, kan pıhtılarının oluşmasını engelleyerek kan basıncını düşürebilir. Kan pıhtıları, dolaşım sistemindeki kan akışını kısıtlayıp yahut önleyerek hipertansiyona yol açabilir. Zencefil kan pıhtılaşmasını önleyerek,  kalp krizi ve felci de önlemeye yardımcı olabilir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezinde yapılan ön çalışmalara göre zencefil kolesterolü düşürüp kan pıhtılaşmasını önleyebilir, böylece kan basıncındaki artışı engeller.

Ulusal Sağlık Enstitülerinin yer aldığı MedlinePlus web sitesine göre zencefil kalsiyum blokerleri benzeri şekilde çalışarak kan basıncını düşürebilir. Hipertansiyon hastasıysanız ve antikoagülan ve kalsiyum kanal blokerleri gibi ilaçlar ile tedavi oluyorsanız, doktorunuzun tavsiyesi olmadan zencefil kullanmayın.

“Kardiyovasküler Farmakoloji Dergisi” 2005 yılında yayınlanan bir çalışmaya göre zencefilin kan basıncını düşürdüğü tespit edilmiştir. Araştırmacılar, farklı hayvanların kan basıncı üzerindeki zencefilin kardiyovasküler etkilerini inceledi.  Farelerin damarına zencefil özü enjekte edildi-fareler insan genetiğine en yakın hayvanlardır- Ve bu farelerde tansiyonda düşüş saptandı.

Ancak yapılan bazı çalışmalarda, bazı kişilerde zencefilin tansiyonu düşürmeyip yükseltebildiği de görülmüştür. Bu nedenle zencefili tansiyon için kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuzun gözetiminde ilaç olmadan yüksek tansiyon tedavi ediyorsanız, zencefil çayı konusunda doktorunuzun önerisini uygulayın. Şayet doktorunuz onay verirse toz zencefil yerine taze zencefiller daha besleyici olduğundan taze zencefil kullanmanızı tavsiye ederiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz