Yüz Germe (Ritidektomi) Nasıl Yapılır, İyileşme Süreci

  • Genel Sağlık
  • Yüz Germe (Ritidektomi) Nasıl Yapılır, İyileşme Süreci için yorumlar kapalı
  • 550 kez görüntülendi

Yüz Germe (Ritidektomi) Nasıl Yapılır, İyileşme Süreci

Ritidektomi olarak da bilinen yüz gerdirme en çok yaptırılan estetik müdahalelerdendir. Fakat yüzdeki tüm yaşlılık belirtilerini tamamen yok etmez. Yüz germe işleminde, fazla deri ve yağ tabakası alınarak, alttaki kas ve bağ doku sıkılaştırılır ve kalan deri gerilerek daha pürüzsüz bir görünüm elde edilir. Yüz ve boyuna yapılan liposuction işlemiyle beraber uygulanırsa daha genç bir görünüm elde etmek mümkündür. Liposuction uygulaması, cerrahların daha küçük kesilerle işlem yapmalarına olanak sağlar.

Yüz germe, alındaki kırışıkların, göz çizgilerinin, göz altı torbalarının ve yüzdeki diğer tüm yaşlanma etkilerini ortadan kaldıramasa da kaş kaldırma ve göz kapağı ameliyatlarıyla beraber uygulanması çok daha etkilidir.

Yüz germe ameliyatları kaç yaş gençleştirir

Yüz germe, yaşlanmanın yüzde yarattığı etkileri yavaşlatabilir. Ancak zaman geçtikçe etkisi azalacağından 5-10 yıl içinde tekrarlanması gerekebilir. Bu işlemin sizi tamamen eski halinize döndüremeyeceğini bilmenizde fayda var.

Yüz germe ameliyatı için ideal olan hastalar, yüz ve boyun derisi sarkmaya başlamış, ancak cildinin hala elastikiyetini koruduğu ve kemik yapılarının belirgin olduğu kişilerdir. Bu genel olarak 40’lı, 50’li ve ya 60’lı yaşlara denk gelmektedir.

Yüz germe ameliyati nasil yapilir

Yüz germe ameliyatı yaklaşık 2 saat sürer. Yüzü uyuşturmak için lokal anestezi uygulanır. Doktorunuz, kendinizi daha rahat hissetmeniz için uykunuzu getirecek bir ilaç verecektir.

Yüz germe ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Ameliyattan sonra doktorunuz sizden bir gece hastanede kalmanızı isteyebilir. Yüzünüzdeki sargılar ve drenler 2 gün içinde çıkarılır ve dikişler 3-7 gün içinde alınabilir. İlk bir kaç gün yüzünüzde morluk, şişlik ve çürükler görülebilir. Ameliyat sonrası bacaklarınızda kan pıhtılarının oluşmaması için doktorunuz yürümenizi isteyecektir fakat 1-2 ay boyunca eğilmemeli ve yorucu aktiviteler yapmamalısınız. Morluklar, uyuşukluk bir kaç hafta devam edecektir.

Yüz gerdirme yan etkileri

Doku zedelenmesine neden olan hematom oluşabilecek ciddi komplikasyonlardandır. Diğer komplikasyonlar arasında; geçici yüz hareketlerini sağlayan sinirlerin zedelenmesi, enfeksiyon ve sigara içenlerde sık görülen derinin geç iyileşmesidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.