Yerde Yemek Yemenin Sağlığa Faydaları !

Yerde Yemek Yemenin Sağlığa Faydaları !

Sandalye oldukça yeni bir buluştur ve kullanımı dünyadaki insanlar için günlük hayatın bir parçası haline gelmiştir. Sadece çalışırken değil, günümüzde yemek masasının etrafında ya da yemek için kanepede oturarak yemek yemeye alışmışızdır. Ancak eskiden insanlar yemek yerken yere oturmayı tercih etmişlerdir. Batılı ülkelerde yaygın bir uygulama olmamasına rağmen, bugün bile bazı ( Asya’da ) kültürlerde bu gelenek halen devam etmektedir.

Bu eski geleneğin kökenleri Yoga ve Ayurveda’ya dayanıyor , Araştırmacıların günümüzde bilimsel destekli sağlığa yararları olduğu açıklanmıştır .Yerde oturmak eğer sizi rahatsız hissetiriyorsa, oturmak için halı, yastık veya minder üzerine oturmayı tercih edebilirsiniz.

İşte yemek yerken yerde oturmanın sağlığa faydaları ;

1.Sindirimi Geliştirir.

Yere oturarak yemeğinizi yerseniz bu sindirim sisteminiz için iyidir. Yemekte doğal oturma pozisyonunda geri dönme ileri geri hareket etmek, karın kaslarının hızlı ve düzgün sindirim için gerekli olan sindirim suları salmasına yardımcı olur. Artı, bu oturma pozisyonu zihninizi sakinleştirir ve rahatlamayı kolaylaştıran alt omurgaya baskı uygular. Ayrıca, kas gerginlikleri bastırılır ve yüksek tansiyon düşer.
Ayurveda’ya göre, bunların hepsi, yediğiniz gıdaların sindiriminin düzgün olmasını sağlamak için birlikte çalışır. En uygun sindirim, sağlıklı bir vücudun anahtarıdır.


2. Ömrü Uzatır.

Yemek yerken bir yere yaslanmaya ihtiyaç duymadan dik oturmak daha uzun yaşamanıza yardımcı olabilir. Bir çalışmada, herhangi bir destek kullanmadan yere oturmak daha uzun ömür ile ilişkili olduğu bildirildi. Oturma pozisyonundan kalkmak, yaygın kazalar, yaralanmalar ve düşmelerden kaçınmak için gerekli olan esneklik ve vücut sağlamlığı gerekiyor. Bir kişi oturma pozisyonundan kalkmakta güçlük çekiyorsa vücudunu esnetmelidir çünkü vücut bu şekilde zorluk çekmeye devam ederse önümüzdeki yıllar içerisinde daha fazla sorun yaşayacaktır.

3.Güç ve Esnekliği Artırır.

Çapraz ayaklı bir yerde yere oturmak vücudunuzu daha güçlü ve daha esnek hale getirir.Bu oturma pozisyonu kalçaları, dizleri ve ayak bileklerini uzatır. Aynı zamanda omurga, omuzlar ve göğüs boyunca esnekliği artırır, bu sayede sizi daha esnek hale getirebilir ve bazı hastalıkları önlemeyi başarabilirsiniz. Bu güç ve esneklik, sırtınızı incitmeden , dik durmaya çabalamadan dik durmanıza yardımcı olur. Öte yandan, saatlerce bir sandalyede oturmak zayıf, sıkı ve boğaz ağrısına neden olur , Zayıf karın kasları; Ve sert, esnek olmayan ve ağrıyan kalçalara sebep olur .


4.Doğru Vücut Duruşunu Destekler.

İyi duruş, bazı kaslardaki ve eklemlerde, özellikle de sırt ve boğazda aşırı zorlanmanın azaltılması için önemlidir.Yemek için zeminde çapraz ayakla oturarak duruşunuzu otomatik olarak düzeltirsiniz. Sukhasana pozunda yere oturduğunuzda sırtınızı düz tutmanız, omurganızı genişletmeniz ve omuzlarınızı geri itmeniz gerekir. Bu duruş, kötü duruştan kaynaklanan her türlü ağrı ve ağrının engellenmesine yardımcı olur.Öte yandan, bir koltuk ya da kanepede oturup günün büyük bölümünü masanızda ve bilgisayarınızın karşısında geçirirseniz bu zayıf duruşa ve bel ağrısına neden olabilir.
5. Kan dolaşımını iyileştirir.

Yemeğinizi yemeye hazırlanmak da dolaşım sisteminiz için yararlıdır. Yerde oturduğunuzda, kan pompalama kalbe ve vücudun diğer bölgelerine daha kolay pompalanmasını sağlar. Ayrıca,yerde oturmak, yemek yeme sırasındaki fazla baskıyı azaltarak daha sağlıklı bir kalbe yol açar. İyi kan dolaşımı vücudun tüm organlarının gerekli besin maddelerini düzgün şekilde çalışmasını sağlar. Dolaşım problemi yaşayan insanlar için , yemek yerken yerde oturmak şiddetle tavsiye edilir.

6. Yoga Pozlarına Benzer Faydaları Olur.

Yemeğinizi yerde oturarak yemek, aslında bir çeşit yoga pozu yapıyorsunuz demektir. Sukhasana, Swastikasana veya Siddhasana bunlardan bazıları olabilir.

Bu oturma pozisyonları basit ve kolay görünse de, bu pozlar birçok sağlığa faydası vardır.

Sukhasana’da (Kolay, Çapraz Bacaklı Poz), omurga kaldırırken ve göğsünüzü açarken bacaklar rahatça oturuyorsunuz. Parmaklarınız paralel tutulur ve ayaklarınız karşıt dizlerin altındadır. Bu, omuz silindirleri ve boyun uzantıları gibi üst beden işi yapmak için çok istikrarlı bir poz.

Aslında, iyi hizalanmış bir Sukhasana pozu hem beden hem zihinde rahat ama uyarı durumu için şartlar yaratıyor. Bu poz, çekirdek gücünün şaşırtıcı bir miktarını alırken, vücudunuzun gövde önü, yanları ve sırtlarının tüm çevresini tekrar tekrar tonlar yaparak geçirir.

Ayrıca, kas gerginliğini azaltmaya ve kök çakrasını açmaya yardımcı olur .Ayrıca, duruş, stres yaratmayan bir hayat sürmek için önem taşıyan beden ve zihni rahatlatır.

Özetleyecek olursak, bir Sukhasana pozunda oturup yemek yediğinizde, çoklu görev yapıyorsunuz hem yemeğinizi yiyip aynı anda yoga yapıyorsunuz.


7.Aile Bağını Teşvik Ediyor.

Eğer öğle yemeğini veya  akşam  yemeğini ailenizle  birlikte ve yerde  yemeyi tercih ediyorsanız size aile üyeleriyle bağ kurmaya ve çocuklarınızla aynı seviyede oturduğunuzda onlarla bağlantı kurmaya ayrıca duygularını öğrenmeye katkıda bulunabilir. Aile bağlarını iyileştirmek için yerde yemek yemeyi tercih edebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz