Yarım Sünnet Nedir

Yarım Sünnet Nedir

Erkek çocuklarda cinsel organlarının ucunda olması gereken dış idrar deliğinin, pipilerinin alt taraflarında biryere açılması şeklindeki anormalliğin tıp dilindeki adıdır. Böyle çocuklar adeta yarım sünnet

olmuş gibi doğarlar, dikkatle bakıldığında idrarlarını bacaklarına doğru ve pipilerinin altından yaptıkları farkedilir. En uçta deliğe benzer bir görünüm olsa bile burası kördür ve idrar buradan gelmez.

Oldukça sık rastlanan bir doğumsal anormalliktir ve Hipospadyaslı babaların çocuklarında görülme riski fazladır. Böyle çocuklarda bazen ilk dikkati çeken şey alta, torbalara doğru pipinin eğri olması olabilir. Bu eğrilik özellikle çocuğun pipisinin sertleştiği zamanlarda belirginleşir. Peygamber sünnetli yada yarım sünnetli çocuklar, Hipospadyaslı çocuklar için halk arasında bu deyimler kullanılır.

Böyle çocuklarda sünnet derisi çoğunlukla sadece pipinin sırt tarafında ve adeta bir horoz ibiği gibi oluşmuştur. Pipinin alt yüzünde sünnet derisi olmaz. Alt yüzde olan ise, normalde en uçta olması gereken dış idrar deliğidir. Bazen bu delik olması gerekenden çok daha dar olur. O zaman bu çocuklar hem makara ipliği gibi ince işerler, hem de çişlerinin bitmesi uzun zaman alır. Hipospadyaslı büyük çocuklarda canlarını çok sıkan bir durum da çişlerini aşağı ve ayaklarına doğru yapmalarıdır.

Nasıl farkedilir
Dikkatli anne ve babalar veya götürülen çocuk hekimi sünnet derisinin yarım oluşundan şüphelenirler. Bazen de idrarın uçtan fışkırmadığı farkedilir. Bu delik çoğu zaman pipinin alt yüzünde ve uca yakın olsa da bazı hastalarda pipinin de gerisinde, torbaların arasında veya makatın önünde bile olabilir. Hatalı delik pipinin baş kısmına ne kadar uzaksa anormallik de o kadar ağır demektir. Bazı anne ve babalar ise en önce eğriliği farkederler.

Hipospadyas ameliyatının hedefleri
– Eğriliği tamamen düzeltilmiş, özellikle sertleşme olduğunda tam düz bir penis.
– Pipinin tam ucundan karşıya doğru fışkırtarak işeyebilme.
– Dış görünüm olarak sünnetli bir çocuk görünümünü elde etme.
– Böyle bir anormalliğin olduğunun farkına varmadan küçük yaşta tedavi.

Bu yazı yarım sünnet nedir, yarım sünnetli, yarım sünnetli doğmak, yarım sünnet, hipospadias nedir, yarım sünnet sebepleri, yarım sünnet nedenleri, yarım sünnetin zararları konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

sünnetli doğmak, yarı sünnetli doğmak, yarım sünnetli doğmak, yarım sünnet nedir, yarım sünnet, bebeğin sünnetli doğması, yarim sünnetli, sünnetli doğmak ne demek, yarım sünnetli doğan bebekler, sünnetli bebek pipisi

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz