Varis Nedenleri ve Tedavisi

Varis Nedenleri ve Tedavisi

Çeşitli nedenlerle toplar damarların büyümesi ve şişmesine varis denir. Genellikle kadınlarda olmakla beraber erkeklerde de görülebilir.

Kalbin vücuda pompaladığı kanı geri taşıyan toplar damarlardaki, kanın tek yönde gitmesini sağlayan kapaklar görevini yerine getiremediği durumlarda damarda kan birikmesi oluşur ve bu da varis olarak adlandırılır.

Peki varisin nedenleri ve tedavisi hakkında kısa kısa bilgileri okumaya ne dersiniz?

Varis Nedenleri: Varise sebep olan en önemli iki neden damar tıkanıklıkları ve yüksek basınçtır. Bu iki sebebi doğuran etmenler ise; ayakta fazla kalmak, obezite, kan damarlarında bulunan kapakların düzensiz çalışması, genetik yatkınlık, jartiyer, korse ve benzeri dar ve sağlıksız giysiler ile son olarak hamilelik varisin başlıca nedenleri gösterilebilir.

Varis Belirtileri: Deri yüzeyinde olan ve gözle görülebilen damarlar eğri büğrü bir şekil alıp şişmeye başlar. Deri yüzeyi gerçek rengini kaybeder. Ayakta kalma süresi ilerledikçe ayak bileklerinde şişlikler görülür. Banyodan sonra, adet döneminde ve sıcak havalarda bacaklarda ağrı, karıncalanma hissedilir.

Varis Tedavisi: Tedavi amaçlı olarak; varisin etkisiyle damarlarda biriken kanın enjektörle alınması ve deriye sülük yapıştırarak pis kanın çekilmesi gibi yöntemler kullanılabilir.

Buna ek olarak kullanılan varis çorabı ise varisi tedavi etmese dahi varis oluşumunu azaltmak için kullanılan başlıca yöntemlerden birisidir. Varis tedavisi mutlaka doktor gözetiminde olmalıdır.

Bitkisel varis tedavisi için yemeklere kattığınız soğanı kabuklarıyla pişirmeniz tavsiye edilir.

Varise iyi gelen bitkileri ve yiyecekleri saymak gerekirse; limon kabuğu, menekşe ve at kestanesi gibi bitkiler önerilir. Bu bitkiler kılcal damarların esnekliği arttırması ve kan dolaşımını desteklemesi gibi sebeplerle varise karşı faydalı olabilir.

varise-ne-iyi-gelir

Bu yazı varise iyi gelen şifalı bitkiler bitkisel yağlar kaplıcalar egzersizler meyveler varis nasıl oluşur geçer anlaşılır önlenir iyileşir tedavi yok edilir ne demek nedenleri neden oluşur nerelerde olur varise ne iyi gelir kesin doğal çözüm köpük tedavisi konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

varise ne iyi gelir, varis kaşıntısına ne iyi gelir, varis çorabı varise iyi gelirmi, yuruyus yapmak varislere iyi gelirmi?, Spor yapmak varislere iyi gelirmi?, spor yapmak varise iyi gelirmi, merdiven çıkmak varislere iyi gelirmi, limon varise iyi gelirmi, Karın içinde varisi spor iyi gelirmi, defne yagi varislere iyi gelirmi

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz