VARİANT ASTIM

VARİANT ASTIM

Variant astım astımın özel bir çeşididir.Hastada geçmeyen kuru öksürük vardır.Öksürük büyüklerde sekiz,çocuklarda dört haftayı geçerse bu hastalık araştırılmalıdır.Sıklıkla balgam çıkmaz.Çıkarsa da çok az yapışkan koyu ve pırıl pırıldır.Hastalarda balgam çıkartsam rahatlıyacağım hissi vardır.Klasik astımda gördüğümüz nefes darlığı ve hırıltı bu hastalarda yoktur.Çocuklarda erişkine göre daha sık görülür.Şikayetler geceleri artar.Bu hastalar sıklıkla reflü tanısı alırlar.Öksürükleri reflü tedavisiyle değilde astım tedavisiyle geçer.

Bu hastalarda allerji riski ve daha sonra gelişecek klasik astım için yüksek risklilerdir.Hastalarda sıklıkla dört yıl içinde klasik astım gelişir.Hastaların%80 nin de solunum allerjisi bulunur.Bu durum klasik astım için yüksek risk oluşturur.Bu hastalarda egzema,besin allerjisi,ilaç allerjisi sıktır.

Hastaların öksürükleri allerjene maruz kalma,soğuk hava,egzersiz,virütik enfeksiyonlarla,çevreyi kirleten kokularla artar.Kokulara karşı çok hassastırlar.Çoğunda şikayetler sonbaharda başlar ya da artar yaza kadar sürer.Virüs sonrası öksürük normallerde bir haftada geçer,variant astımda uzadıkça uzar.

Bu hastalar solunum allerjisi açısından araştırılmalı,sigara ve irritanlardan korunmalı,Kilolu iseler normal kiloya inmeleri sağlanmalıdır.

Bu hastalarda akciğer filmi,solunum fonksiyon testleri ve kan tahlilleri normaldir.Tanı hastanın şikayetleri ve muayene bulgularına göre koyulur.

Geçen ay Erzurum’dan gelen makine mühendisi bayan bir hastama reçete yazdım.Teşhiside reçeteye yazdım ki ilaç yazan arkadaşa kolaylık olsun diye.Meslektaş böyle bir hastalık yok,sen astım değilsin bu ilaçlar ağır diye benim yazdığım ilaç yerine piyasada çok satılan bir öksürük şurubu yazmış.Hasta eğitimli bir hasta olduğundan internette bile hastalığı bulmuş.Verdiğim ilaçları eczaneden ücretini ödeyerek almış.Kontrolde anlattı.Hastanın iki yıldır geçmeyen öksürüğü nerdeyse kalmamıştı.Yani bu hastalık hastalar kadar doktorlar tarafından da pek fazla tanınmıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz