Tüp Mide Ameliyatı Nedir? Elit Anadolu Yakasi Kimlere Uygulanır? Şartları Nelerdir?

Tüp Mide Ameliyatı Nedir? Elit Anadolu Yakasi Kimlere Uygulanır? Şartları Nelerdir?

Tüp Mide Ameliyatı Nedir? Kimlere Uygulanır? Şartları Nelerdir?

Obezite cerrahisi, son zamanlarda artan şikayetler nedeni ile geliştirmiş olduğu uygulamalar bir hayli başarı göstermekte. Genellikle belirli bir vücut kitle endeksi üzerindeki kişilere uygulanan bu yöntemler, kilo problemlerinin bir anda çözüme kavuşturulmasına olanak sağlıyor. Eğer egzersiz, diyet vb. yöntemler ile zayıflayan insanlar için özel olarak uygulandığını söyleyebiliriz. Tüp Mide Ameliyatı, öncelikle hastaların durumları analiz edilerek karara bağlanır. Hastaların kilo durumu, kilo alma nedenleri, zayıflamasına mani olan etmenler, yandaş hastalık durumları gibi birçok etmen ameliyat kararının alınmasına büyük oranda katkı sağlamaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı olarak da bilinen bu operasyon; Vücut Kitle Endeksinin 40 ve üzeri olması durumlarında uygulanmaktadır. Operasyon ile midenin %75 gibi bir kısmı alınıyor, hastalara sadece yaşamsal faaliyetleri sürdürebilecek kadar bir alan bırakılıyor. Midenin alınan bölümlerinde hastaların sürekli yeme isteği getiren birçok hormonun da yer alması operasyonun başarılı geçmesine olanak sağlamakta. Operasyonlar sonucunda yiyecekleri ve porsiyonları giderek düşüren kişiler kısa sürede ameliyatın etkilerini görebilmektedir.

Obez Olarak Yaşamanın Riskleri Nelerdir?

Ameliyat düşüncesinde bulunan kilolu insanlar öncelikle bulundukları kilonun neticelerini iyi bilmeleri gerekiyor. Kilo sadece görünüme etki eden bir unsur olsa kimse bıçak altına yatıp da kilo vermek istemezdi. Arkasından getirecek olduğu birçok yandaş hastalık (Hipertansiyon, karaciğer yağlanması – küçülmesi, astım, şeker, kolesterol) kişilerin sağlık durumlarını büyük oranda etkilemektedir. Kilo kayıplarının başlaması ile bu sorunların giderek azaldığını gören uzmanlar, daha yaşanılabilir bir dünyanın ideal kilo ile sağlanabileceğini ifade etmiştir.

Tüp Mide Ameliyatı İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Tüp mide ameliyatı ile ilgili ilk kararlar doktor tarafından verilmektedir. Yapılan ilk görüşmede öncelikle kişinin boy ve kilo olanları kayda alınarak Vücut Kitle Endeksi belirlenir. Sohbet sırasında hastanın bu kiloya nasıl ulaştığı, günlük hayatının nasıl geçirdiği, beslenme programları gibi ince sorular sorulmaktadır. Kilo alımı ile beraber kilo vermek için uygulanan yöntemler, egzersiz ve spor programları yine sözlü alınarak ilk izlenimler belirlenir. Doktorlar, hatalara öncelikle ameliyat hakkında bilgi verirler. Karşılıklı soru cevaplar şeklinde tüm detaylar ince ayrıntısına kadar konuşularak iyi bir şekilde kavranması sağlanılır. Sonraki aşama psikolog görüşmesidir. Psikolog onayı alamayan hiçbir hasta maalesef ki bu ameliyat programına alınmamaktadır. Ameliyat sonrasında meydana gelecek değişimlere kişinin tavırları tespit edilir. Neredeyse 4/1 oranına düşen porsiyonlar kişilerin olumsuz bir ruh haline kapılmasına neden olur. Yemek yiyememe durumu hastaların psikolojik olarak aç hissetmelerine neden olabilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Meydana Gelen Durumlar

Ameliyat sonrasında hastalar kontrol amaçlı birkaç gün hastanede misafir edilmektedir. İlk haftayı sadece sıvı içerikli besinler ile geçirmek zorunda kalıyorsunuz. 7-14 gün arasında püre döneminin başlaması ile biraz rahatlayan hastalar 1. ayın sonunda yavaş, yavaş kendilerine gelerek kilo düşüşünü canlı olarak gözlemyebilmektedir. Hastaların ömür boyu herhangi bir ilaç kullanmasına gerek yoktur. Yavaş yavaş başlayan kilo kayıpları 6. ayda etkisini gösterebilmektedir. Genellikle hastalar 1. yılın sonuna kadar net %50 kilo vererek yeni bir görünümle yeni bir hayata başlayabilmektedir. Spor desteği ile deri sarkmalarını önleyebileceğinizi hatırlatarak gerekli destekleri profesyonel kişilerden alabileceğinizi hatırlatmak istiyoruz.

Bu yazımızda sizlere Tüp Mide Ameliyatı Nedir? Kimlere Uygulanır? Şartları Nelerdir? hakkında bilgiler verdik umarız faydalı olmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz