Diş Hekimi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Diş Hekimi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Ağız ve diş sağlığı da; genel sağlık kadar önemlidir ve dikkat edilmesi, ihmal edilmemesi gerekir. Ağız ve diş sağlığının tam olması için gerekli önemin verilmesi, dişlerin düzenli olarak fırçalanması, şekerli gıdalardan, asitli içeceklerden, gereğinden fazla kafeinden uzak durulması, sigara tüketiminin olmaması, düzenli olarak diş hekimine gidilmesi ve tüm kontrollerin yaptırılması, varsa bir problem ya da şikayet, bir çözülmesi gerekiyor.

Tabii bunun yanında düzenli olarak gittiğimiz ya da gideceğimiz diş hekiminin de ağız ve diş sağlığı kadar önemli olduğunu unutmamak gerekir. Peki, iyi bir diş hekimi nasıl olmalı, hangi özellikleri taşımalı, hastalarla olan iletişimi nasıl olmalı, hangi çalışma saatlerini tercih etmeli? Diş hekimi seçerken dikkat edilmesi gerekenler neler?

Yeniliklerin Takipçisi Olmalı

Tıpta hemen her gün yeni bir tedavi yöntemi ya da yeni bir cihaz ortaya çıkıyor. Bu nedenle tercih edeceğimiz diş hekiminin de yeniliklere açık olması ve sık sık ortaya çıkan bu yenilikleri takip etmesi, rahatlıkla uygulayabiliyor olması gerekir.

Hastalarla İletişimi İyi ve Düzgün Olmalı

Bir doktor ve hasta arasında ki iletişim ne kadar iyi ve düzgünse, hastalığın iyileşme süreci ve tedavi süreci de o ölçüde kısa ve etkili olur. Bu nedenle doktor ve hastası arasında ki iletişimin güçlü olması gerekiyor. Diş hekiminize karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli konulardan birisi doktorun sizinle olan iletişimi.

Hastalığınız ile ilgili her türlü şikayetinizi ve sıkıntınızı doktorunuza rahatlıkla anlatabilmeli ve kendisinden etkili bir çözüm bulmasını istemelisiniz. Doktorunuz da aynı şekilde sizi dikkatli bir şekilde dinlemeli ve en iyi tedavi yöntemini bulup hayata geçirmelidir.

Randevu Planlaması

Doktorunuzun çalışma saatleri; sizin boş vakitlerinizle doğru orantılı olmalıdır. Çünkü bazı operasyonlar beklenenden daha uzun sürebilir ya da gün içinde doktorunuzu ziyaret etmeniz gerekebilir. Bu nedenle randevularınızı ve kendi çalışma saatlerinizi daha çok sizin müsait olduğunuz, boş olduğunuz saatlere göre ayarlamalıdır.

Sigorta

Eğer ağız ve diş sağlığı problemlerinde, yapılan operasyonlarda, tedavi süresinde küçük bir servet ödemek istemiyorsanız; diş hekiminizi seçerken, SGK ile anlaşması olan bir şirketle çalışıyor olmasına dikkat edin. Ekonomik yönden sıkıntı çekmemek için bu konuda dikkatli davranmak gerekiyor. Aksi takdirde yapılan her operasyonda, her tedavide, alınan her ilaçta cebinizden yüklü miktarda para çıkacaktır.

Hijyen

Nasıl ki hastanelerde, ameliyathanelerde hijyen konusu önemliyse, aynı şekilde bir diş doktorunun da muayenehanesi, daha doğrusu kliniği hijyenik ve temiz olmalıdır. Çünkü hijyen açısından yetersiz yada zayıf olan bir çalışma alanı hastalıkların ve yüzlerce çeşit mikrobun da davetçisidir. Bu durum da başarısız operasyonlara ve tedavilere neden olur. Bu nedenle seçeceğiniz diş hekiminin muayenehanesinin de hijyenik ve temiz olmasına dikkat edin.

Ankara diş hekimi seçimi için bu bilgiler https://www.elacabuk.com/ web sitesinden alınmıştır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz