Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • TÜP BEBEK
  • Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler için yorumlar kapalı
  • 1.579 kez görüntülendi

Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek sahibi olmak için tüp bebek yöntemine başvuran çiftlerin yaşam tarzı değişiklikleri ile bu sürece hazırlanması büyük önem taşıyor. Tüp bebek için en uygun yöntemin seçilerek, anne ve baba adayının bu yolda birbirlerine destek olması ve tedavinin tüm gerekliliklerini yerine getirmesi gerekiyor. Memorial Dicle Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Bölümü’nden Op. Dr. Uğur Değer, tüp bebek tedavi sürecinde çiftlerin dikkat etmesi gereken konular hakkında bilgi verdi.

Önce aşılama sonra tüp bebek

Bir kadının gebe kalma sürecinde 15 milyon sperm rol oynamaktadır. Erkekte bu rakam eğer 5 milyonun altında ise çiftlere tüp bebek tedavisi önerilir. Bebek sahibi olamayan çiftlerin en çok endişelendiği konulardan biri de açıklanamayan infertilite yani kısırlıktır. Yapılan tetkiklerde herhangi bir neden bulunamıyor tüp bebek yöntemlerinden çift için en uygun olanı seçilip tedaviye başlanır.

Tedavi sırasında stresi azaltıcı etkinliklerde bulunun

Tüp bebek tedavi süreci kararı alındığı anda aslında tedavi başlamış demektir. Hastanın mutlaka tedavi sürecine kendini psikolojik olarak hazırlaması gerekir.  Stresi azaltmak için bazı aktivitelerde bulunmak, düzenli egzersiz ve doğa yürüyüşleri yapmak, doğru beslenmek, zihinsel ve fiziksel hazır olmak tedavide başarı şansını artıran etkenlerdir.

Eşinize destek olun

Bu süreçte baba adayına da büyük görev düşmektedir. Anne adayı ile arasındaki iletişimi her zamankinden daha sıkı tutmalı, ona her konuda destek olmalıdır. Tedavi sürecinin olumsuz sonuçlanacağı endişesi bir kenara bırakılmalı, şayet çeşitli nedenlerle olumsuz sonuçlanırsa bile 3 ay sonra tekrar denenebileceği unutulmamalıdır.

Tüp bebek tedavisini doğal bir süreç olarak kabul edin

Tüp bebek tedavi yöntemini doğal bir gebelik süreci olarak kabul etmek gerekir. Çünkü bu yöntemle gebe kalanlar kadınlar da normal bir hamilelik dönemi geçirmektedir. Çiftin kendi sperm ve yumurtaları ile gerçekleştirilmektedir ve dünyaya gelen bebek de diğer bebeklerden farksızdır.

Anne baba adayının beslenmesine çok dikkat etmesi gerekir

Beslenmeye dikkat etmek tüp bebek tedavi sürecini olumlu etkilemektedir. Doktorun beslenme konusunda önerileri mutlaka dikkate alınmalıdır. Bunun yanı sıra uzman bir diyetisyen ile görüşülüp detaylı bir beslenme planı yapılabilir. Mümkün olduğu kadar da fastfood ve abur cubur olarak adlandırılan besinler yerine daha taze, organik besinler tüketilebilir. Ayrıca sıvı tüketimi de oldukça önemlidir. Kola, çay, maden suyu gibi içecekler sıvı ihtiyacını karşılar diye düşünülmemeli, günde en az 2 litre su tüketilmelidir. Balık tüketiminin de hastaya tedavi sürecinde fayda sağlayacağı unutulmamalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.