Tendinit Tedavisi

Tendinit Tedavisi

Tendinit tendonların şişmesiyle oluşur. Genelde biseplerde ve topuklardaki tendonlarda boyutta büyüme ve etkilenmiş alanda şişkinlikle görülür.

Bunun genel sebebi kötü duruş ile tekrar eden hareketlerdir, ya da ayakkabının oluşturduğu baskıdan kaynaklanır. Temel olarak bu durum tendonun şişmesine neden olan bir hareketten kaynaklanır. Ancak çalışma sonucu kasların zorlanması veya travması uzun sürede tendinite sebep olabilir.

Tendinit hakkında

Bu durumun ilk belirtileri hareket ettirildiğinde tendonlarda ağrı olmasıdır. Ayrıca eklemlerin zor hareket ettirilmesi de belirtiler arasındadır.

Belirtileri azaltmanın en iyi yolu dinlenmek ve kısıtlayarak ağrılı bölgeyi hareket ettirmemektir. Ayrıca Aşil tendonunda (topuğa bağlı tendon) oluşabilecek problemlerden korunmak için ayakkabılarınızı değiştirmelisiniz.

catlak topuk

Tendinit genelde ağrı ve şişikliğin azaltılmasıyla tedavi edilir. Eğer durum çok kötü ise, ağrının olduğu bölgeye şişikliği alacak jel veya krem kullanılır.

Etkilenmiş bölgeyi hareket ettirmeyin ve ağrıyı azaltmak için soğuk veya sıcak kompres yapın. Unutmayın ciddi tendinit durumları kasın gücünü kaybetmesine sebep olarak tamamen iyileşmemesine sebep olabilir. Ne olursa olsun bu durumun belirtilerini ve ağrılarını azaltmak için doğal yöntemler vardır.

Ağrıyı azaltmak için öneriler

  • Egzersizlerinizi değiştirin. Etkilenmiş bölge üzerinde herhangi bir spor aktivitesi yapmamalısınız. Egezersizleriniz yerine yoga gibi ağrıyı azaltabilecek rahatlatıcı egzersizler yapmalısınız. Bunlar tendonu dinlendirirken aynı zamanda vücudunuzu aktif tutar.
  • Önceden belirtildiği gibi, ağrıyı azaltmak için soğuk veya sıcak kompres yapabilirsiniz. Bunu 20 dakikalık sürelelerle yapmalısınız ve ağrı dinene kadar buz dolu bir torba veya sıcak kompresle tekrarlamalısınız.
  • Balık yağı takviyesi ve balık yağı alımını arttırmak yardımcı olabilir çünkü bunlar Omega 3’ü ve iltihap önleyici faktörleri arttırır ve böylece tendinit sırasında şişkinliği alır.
  • Dinlenmek tendinit sorunu olan herkesin yapması gereken bir şeydir. 8 saat uyumak tendonun doğal iyileşme sürecini hızlandırır.

Tendinit için Doğal Tarifler

ekinezya

Tendinit için kullanılabilecek doğal bitkisel tarifler vardır. Bu bitkiler rahatlatıcı ve kaslardaki şişkinliği alarak ağrıyı dindirici özellikler taşır. Bunlardan bazıları:

  • Söğüt, aspirinin bazı karakteristik özelliklerini taşır ve tendinite iyi gelir. 2 gram kuru kabuğundan şurup yapabilirsiniz ve bir bardak suyla günde iki veya üç kere içebilirsiniz. Aşırı tüketmeyin çünkü sindirim sistemini rahatsız edebilir.
  • Ekinezya şişkinliği alan güçlü bir bitkidir. Bir yemek kaşığı ile bir bardak suda çayını içebilirsiniz. Günde 1 veya 2 bardak için.

Son olarak, içeriğinde magnezyum veya silikon olan yiyecekler tüketmelisiniz, bunlar tendinitle incinmiş bağları birbirine yaklaştırır. Bunlardan bazıları marul, maydanoz, kuşkonmaz, ıspanak ve fındık fıstıklardır.

Bu durum çok güç isteyen aktivitelerin kısıtlanması, beslenmede değişiklikler ve kas ile tendon rahatlatıcı egzersizlerle giderilebilir. Tendinit sağlığınıza dikkat ettiğiniz sürece korunabileceğiniz ve kaçınabileceğiniz bir durumdur. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: ,

Yorum Yaz