Yağ Kistlerine Doğal Çözümler

Yağ Kistlerine Doğal Çözümler

Yağ kistleri ve bezelerinin doğal çözümleri arasında vitaminler, sıcak kompres ve bitkiler vardır. Yağ kistleri, derinin altında oluşan bezelerdir. 

Yağ bezeleri, genellikle bir zararı olmayan ve zamanla kaybolan sorunlar olsalar da; görünüşleri bir çoğumuzu rahatsız eder. Ayrıca bazı durumlarda enfeksiyon kapıp, başka sorunlara sebep olabilirler. Bu nedenle onlardan kurtulmak isteyebilirsiniz.

Derideki Kistlere Karşı Doğal Çözümler

Yağ kistlerinden kurtulmak için evde uygulayabileceğiniz ucuz ve cildi tahriş etmeyen doğal tariflerle, sıkıntılı medikal prosedürlerden  geçme zahmetinden kurtulabilirsiniz. Bu doğal tedavi yöntemleri, güvenli alternatif tedaviler olarak kabul edilseler del bazı durumlarda yan etkilere neden olabilirler. Bu nedenle uygulamadan önce doktorunuza veya bitkiler konusunda uzmanlaşmış natüropatlara danışabilirsiniz.

Nemli Isı Uygulama

Kablosuz termal pedler veya bez ile sıcak kompres yöntemleri gibi, nemli bir ısı kaynakları (elektrikle çalışan termal pedleri nemli bir ortamda veya nemli malzemerle birlikte kullanmayın) bu kistlere uygulandığında, iltihapın dağılmasına yardımcı olabilirler. Cildinize uyguladığınız bezin veya pedin çok sıcak olmamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü fazla sıcaklık, kistin içindeki bakterileri arttırabilir.

Çay Ağacı Yağı

Tamamlayıcı ve Alterntif Tıp Merkezi, çay ağacı yağının yüksek oranda antibakteriyeller ve iltihap sökücü maddeler içerdiğini savunmaktadır. Yağ beze ve kistleri, bakteri kaynaklı oluştuklarından dolayı, çay ağacı yağını kullanmak, enfeksiyonu önlemede ve tedavide etkili olabilir.

Aloe Vera

cysts2

Bazı bitkibilimciler tarafından, aloe vera bitkisindeki jelin, yağ kistlerine karşı etkili olduğu savunulur. Çünkü aloe veranın içindeki maddeler, bakterilerle savaşıp acıyı azaltırlar. Medline Plus da, bazı araştırmaların iddia ettiği gibi aloe vera jelinin bakterileri öldürdüğü ve yaraların iyileşmesine yardımcı olduğunu onaylamaktadır. 

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler Tüketin

Güçlü bağışıklık sistemi, yağ kistlerinin kendi kendine iyileşmesine yardımcı olur. Antioksidanı bol olan meyveler, tam tahıllar, sebzeler, narenciye, yeşil yapraklı bitkiler tüketmenin yanında; kızılyonca ve dulavratotu içeren bitki bazlı yan ürünler almak; bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve böylece toksinleri vücuttan daha kolay atmaya yardımcı olur.

Temiz Olun

Enfeksiyondan kaçınmak için, etkilenen bölgeyi, günlük olarak antibakteriyel sabunla yıkayın.

Yağ Bezelerinden Korunmanın Sağlıklı Yolları

Sağlıklı bir yaşam sürmek ve vücudumuzu olabileceği kadar sağlıklı tutmak, bu tür yağ kistlerini önlemeye yardımcı olur.

Yeterince Dinlenin

Vücuda gerekenden daha az uyku uyumak, bağışıklık sistemini zayıflatır ve bir çok probleme yol açabilir. Bu nedenle, yeteri kadar uyumaya ve dinlenmeye önem vermelisiniz.

Rafine Şekerden Uzak Durun

Fazla şeker, bağışıklık sisteminin çalışmasını azaltıp, rahatsızlıklara neden olabilir. Aldığınız günlük şeker miktarını azaltmak için gazlı içecekler, şekerli meyve suları, işlenmiş gıdalar ve mısır gevreklerinden uzak durmaya çalışın.

Stresi Azaltın

cysts3

Bazı homeopatlar ve doğa bilimcilere göre, yaşamınızdan stresi azaltmak; yağ kistlerinin de azalmasına yardımcı olur. Bir çok uzmanın söylediği gibi; fazla stresli bir hayat, hastalıklara daha kolay yakalanmaya neden olur. Pozitif bir yaşam sürdürmeye çalışmak; bir çok sebepten olduğu kadar, yağ kistlerini azaltmak açısından da çok önemlidir.

Doktora Gittiğinizde

Yok olmayan yağ kistleri, medikal yollara baş vurmayı gerektirebilir. Aşağıdaki durumlardan herhangi birini yaşıyorsanız, doktora görünmelisiniz.

  • Eğer yağ bezesi çok büyüdüyse
  • Yağ bezesi derindeyse
  • Yağ bezeleri acıyorsa
  • Yağ bezeleri iltihaplanmışsa, kızarıksa veya dokununca sıcaklarsa

İltihaplanmış, büyümüş ve acıyan yağ kistlerinin doktor tarafından alınması gerekebilir. Genelde, lokal anestezi uygulanarak yapılan bu basit işlem, normal bir doktor ziyaretinde halledilebilir. Aşağıda böyle bir prosedürde uygulanabilecek işlemlerden bahsedeceğiz.

İlk olarak, kiste küçük bir kesik atılır. Bu kesikten sonra, doktor, yağ kistinin içindeki yağı çıkarır ve bölgeyi temizler.

Bazı durumlarda dikiş atılması gerekebilir, özellikle de kistin tümü alınıyorsa. Bu dikişler, iki üç hafta sonra alınabilir. Kist ve bezenin oluştuğu bölgeye göre, lazerle alınma olasılığı da vardur. Lazer tedavisi, en az iz bırakan tedavilerdendir.

Yağ kistlerinin alınmasında sorunlara genellikle çok rastlanmaz. Fakat, bu kist ve bezeleri kendi kendinize sıkmaya ve yok etmeye çalışmamalısınız. Çünkü bölge enfeksiyon kapabilir. Kisleri yok etmek istiyorsanız doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.

Doğal Tedavileri Deneyin

Neyse ki, yağ kistleri tehlikeli değillerdir ve bizi genelde estetik nedenlerden dolayı rahatsız eder. Bu nedenle, eğer çok fazla yağ kisti problemi yaşıyorsanız; yaşam tarzınızı değiştirmeye çalışmanız önemlidir. Fakat yine de, her koşulda bu doğal tedavi yöntemlerinin çalışmayabileceğini unutmayın. Bazı kistler, doğal tedaviye cevap vermeyebilir ve doktor tedavisi gerektirebilirler.

Eğer yağ kistiniz varsa ve canınızı yakmıyorsa; nemli ve ılık bez, bitkisel çözümler, ev yapımı tedaviler ve yaşam tarzında değşiklikler yapmayı deneyin. Eğer işe yaramazlarsa, medikal çözüm yolları arayabilirsiniz. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz