TANOREKSİYA

TANOREKSİYA

Bronzlaşma bağımlısı olabilirsiniz

Risklere karşın birçok kişinin neden bronzlaşmak istediğinın araştırıldığı çalışmada bunun bir hastalık olduğu sonucuna varıldı. Hastalığa Tanoreksiya deniliyor

Yapılan bir araştırmada,birçok insanın çok fazla güneşte kalarak bronzlaşma istemelerinin neredeyse uyuşturucu bağımlılığı kadar güçlü bir bağımlılık olduğu belirlendi. Amerikan Wake Forest Üniversitesinin yaptığı araştırmada; çok büyük tehlike ve risklere rağmen insanların birçoğunun neden bronzlaşmaya arzu duydukları üzerinde çalışıldı. Bu hastalığın ismine ise Tanoreksiya deniliyor.Tanoreksiya terimi, doktorlar tarafından özellikle İngilterede genç nüfusun bronzlaşmaya olan yoğun talebi sonrasında ortaya çıkarılmış bir terim. Bu bağlamda İngiliz Kanser Araştırmaları Merkezi, 16 yaşından küçüklerin solaryum salonlarına alınmaması uyarısını yapmış durumda.

 

Uzmanlar çalışma dahilinde çok ilginç bulgular yakaladı. Mesela, UV ışınlarının ten ile teması sırasında vücudun endorfin salgılamasında bir etkisi olduğu ve kişinin kendini aşırı derecede mutlu ve coşkulu hissettiği belirtiliyor. Bronzlaşma esnasında, beyin mutluluk hormonu olarak da bilinen endorfin salgılamasına etki ediyor. Endorfin hormonuna, vücudun doğal morfinidir benzetmesini yapan uzmanlar bu sayede vücudun daha az acı hissettiğini ekliyor.

Bronzlaşmak keyifli mi?

16 kişiden oluşan deneklerin yarısı ayda 8 ilâ 15 defa güneşlenirken, grubun diğer yarısı ise yılda 12 defadan az güneşlendi. Katılımcılara, endorfin hormonu üretimini azaltması için bir çeşit ilaç verildi. Güneşlenen grubun bir kısmı UV olmayan ışınlanlarla esmerleşirken, diğerleri UV ışınları ile bronzlaştı.
Araştırma sonucunda, UV ışınlarına maruz kalan grupta uyuşturucu bağımlılarında görülen bazı semptomlar gözlenirken, diğer grupta ise herhangi bir bulguya rastlanmadı. Böylece araştırmacılar; güneş ışınlarına aşırı süre maruz kalmanın yarattığı olumsuz psikolojik etkileri keşfetmiş oldular.

Cilt kanseri riski artar

 Tenimiz kendini korumak için rengini koyulaştırır. Aşırı bronzlaşanlar, vücutlarındaki DNA hücrelerine hasar verir ve bunun sonucunda cilt kanseri olma riski ortaya çıkar.
Bronzlaşmak, bazı ürünler ile birlikte sağlanabilir. Bunların arasında bronzlaştırıcı losyonlar, spreyler ve bazı kozmetikler bulunur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz