Sulfata Ağacı (Esansının)Faydaları

  • ALTERNATİFTIP
  • Sulfata Ağacı (Esansının)Faydaları için yorumlar kapalı
  • 1.976 kez görüntülendi

Sulfata Ağacı (Esansının)Faydaları

Sulfata Ağacı(Esansının) Kokusunun Faydaları

Sulfata Ağacı

Aynı vakitte «Sulfata Ağacı» da denilen  «Eucalyptus Bitkisi»nin anavatanı olarak bilinen ülke Avustralya’dır. Bu zamanda Av­rupa’da, Afrika’da ve Türkiyemizin Akdeniz bölgesinde yetişmektedir.Yapraklarıyla tomurcukları kullanılan kısımlarıdır.

Yaprak ve tomurcukları suda kaynatılarak çay gibi içildiği gibi, damıtma yoluyla yapraklarından elde edilen yağlı esansı da kullanılır.

Sulfata Bitkisinin KULLANILDIĞI HASTALIKLAR

Eucalyptus esansının içinde, «Tanen» ve «Euoalpytol» adındaki esanstan vardır ki, çok yüksek mikrop öldürme hassasına sahip olan «Eucalyptol» mükemmel bir akciğer antiseptiğidir. Teneffüs yolları için olduğu gibi, idrar yolları için de an­tiseptik olan Eucalyptus, ayrıca öksürüğü hafif­letir, balgamı yumuşatır, ateş düşürür, vücuda uyanıklık verir, kurtları düşürür, romatizmaya iyi gelir ve sivrisinekleri uzaklaştırır.

Bu özelliklerinden ötürü Eıjcalyptus; genel olarak, teneffüs yolları hastalıklarından bronşit, grip, astım, akciğer veremi ile akciğer kangre­ninde, idrar yolları iltihaplarında,. şeker hastalı­ğında, ateşli hastalıklardan sıtma, kızıl ve kızamıkta, romatizma ve sinir ağrılarında, bağırsak kurtlarından solucan ile oxyurelerde, yarım baş ağ­rılarında ve genel zafiyette çok kullanılır.

Eucalyptus içeriden kullanıldığı yukarıdaki hastalıkların dışında, yaralar ile yanıklarda da dışardan-kullanılır. Yara ve yanıklara pansuman şeklinde tatbik edilmesi, tomurcuk teşekkülüne yardımcı olur.

Australian-Eucalyptus

Australian-Eucalyptus

KULLANILIŞ ŞEKLİ

İçerden: 3-4 yaprak bir çay fincanı kaynar-, suyun içinde bir dakika kaynatıldıktan sonra, 10′ dakika dinlendirilir ve /bir günde 3-5 çay finca­na içilir.

Yaprakları kurutulup toz haline getirilerek

yarımşar gramlık güllâçlar  halinde günde “6′ tane” kadar içilir.

Sulfata Ağacından Elde Edilmiş Şuruptan günlük 80 ila 100 gram oranında içilebilir.

Bir parça şeker üzerine veya biraz sıcak su­yun içersine sulfata  esansından günde 3-10 damla konarak içilebilir.

Dışardan: Esansından 10-15 damla kaynar su­yun içine konarak buğusu, burna çekilir.

Grip salgınlarında, sinüsitlerde ve bronşitlerde şu formül kullanılabilir:

  • gram Lavanta esansı
  • gram Çam esansı
  • 2 gram Kekik esansı
  • 4 gram Eucalyptus esansı

150 santilitre 90 derecelik alkol karışımından bir çorba kaşığı alınarak bir tas kaynar suyun içine dökülür ve gözler kapanarak buharı burna derin derin çekilir. Günde iki kez olmak üzere tedaviye 15 gün devam ettikten sonra, son verilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.